Nový Zéland predstavil novinku, ktorú chváli celý svet: Párom, ktoré prišli o dieťa, sa výrazne uľaví

  • Nový Zéland opäť spravil obrovský krok vpred
  • Rodičom chcú poskytnúť priestor na vyrovnanie sa so stratou
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/AP/Mark Mitchell
  • Nový Zéland opäť spravil obrovský krok vpred
  • Rodičom chcú poskytnúť priestor na vyrovnanie sa so stratou

Novozélandský parlament jednomyseľne hlasoval za to, aby matkám a ich partnerom poskytli tri dni pozostalostnej dovolenky po potrate alebo po tom, ako sa im narodí mŕtve dieťa.

Smútok nie je choroba

Poslankyňa Ginny Andersenová, ktorá návrh zákona predložila, uviedla, že rodičom umožní  vyrovnať sa so stratou bez toho, aby boli nútení vyčerpať si nemocenskú dovolenku.

„Smútok, ktorý prichádza po potrate, nie je choroba. Je to strata, ktorá si vyžaduje čas na fyzické aj psychické zotavenie,“ uvádza. 

Ginny Andersen
zdroj: Hagen Hopkins/Getty Images

Ticho spôsobilo škody

Poslanec Jan Logie uviedol, že návrh zákona má nejakým spôsobom prelomiť tabuizáciu a mlčanie, ktoré mnoho žien po tehotenstve prežíva. „Toto ticho, ktoré spôsobilo toľko škody, sa čiastočne začalo prelamovať diskusiou a pozornosťou parlamentu,“ vysvetľuje Logie.  Návrh zákona sa ale nevzťahuje na ženy, ktoré sa rozhodnú potrat samy podstúpiť.

Daily mail píše, že poslankyňa Erica Stanfordová návrh zákona podporila, no zároveň poukázala na nedostatočnú podporu ženám, ktoré potrat podstúpia. Potrat často sprevádza smútok, úzkosť aj trauma. Skutočnosť, že to nie je zahrnuté v tomto návrhu zákona, nevnímam pozitívne,“ uvádza Stanfordová.

Dáta bez pátosu: Ak by sme sa riadili súčasnými kritériami, koniec lockdownu by bol až začiatkom júna

Odhaduje sa, že na Novom Zélande, ktorý má päť miliónov obyvateľov, môže 1 až 2 tehotenstvá z 10 končiť potratom. The New York Times vysvetľuje, že charitatívna organizácia Sands New Zealand, ktorá sa venuje rodičom, ktorí prišli o dieťa, uvádza, že každý rok sa vyskytne 5 900 až 11 800 spontánnych potratov alebo narodení mŕtveho dieťaťa.

Podľa údajov Novozélandskej akadémie pôrodných asistentiek sa viac ako 95% spontánnych potratov vyskytuje v prvých 12 až 14 týždňoch tehotenstva.

Je nutné poskytnúť priestor

The Guardian vysvetľuje, že Nový Zéland nie je prvou krajinou na svete, ktorá sa rozhodla pre krok, súvisiaci s potratovými dovolenkami. Indické právne predpisy stanovujú, že ženy majú v prípade potratenia dieťaťa nárok na šesťtýždňovú dovolenku. Iné štáty zas poskytujú platenú dovolenku v prípade, že žena porodí mŕtve dieťa.

Ak v kanadskej provincii Ontário príde žena o dieťa 17 týždňov (alebo menej) pred termínom pôrodu, má nárok na 17 týždňov neplateného tehotenského voľna. Nový Zéland uvádza, že aj napriek tomu, že sa nachádzajú medzi prvými, pevne veria, že za nimi budú v súcitných dovolenkách pokračovať aj né štáty.

Tvrdia, že je potrebné poskytnúť priestor na vstrebanie bolesti a smútku, ktorý potrat či narodenie mŕtveho dieťaťa obnáša.

Zdroje: dailymail.com, The New York Times, theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK