Nový Zéland vyhráva boj s koronavírusom, uvoľňujeme obmedzenia, odkazuje svetu premiérka krajiny

  • V ostrovnom štáte sa opätovne otvoria školy, niektoré podniky a prevádzky pripravujúce jedlo na výdaj
  • Tento boj sme vyhrali, uviedla Ardernová vo svojom vyhlásení
Jacinda Ardernová nový zéland
TASR/AP/Nick Perry
  • V ostrovnom štáte sa opätovne otvoria školy, niektoré podniky a prevádzky pripravujúce jedlo na výdaj
  • Tento boj sme vyhrali, uviedla Ardernová vo svojom vyhlásení

Nový Zéland podľa slov premiérky Jacindy Ardernovej vyhral dôležitú bitku nad novým koronavírusom SARS-CoV-2, keď sa mu podarilo zastaviť tzv. komunitné šírenie tejto nákazy a krajina začala uvoľňovať karanténne opatrenia. S odvolaním sa na premiérkino pondelkové vyhlásenie o tom informovala agentúra AFP.

„Na Novom Zélande momentálne nie je žiadne rozsiahle a nezaznamenané šírenie (koronavírusu). Tento boj sme vyhrali,“ uviedla Ardernová vo svojom vyhlásení.

Po takmer piatich týždňoch karanténnych opatrení štvrtého stupňa, pri ktorom v krajine fungovali len základné služby, prejde Nový Zéland v pondelok na opatrenia tretieho stupňa. V ostrovnom štáte sa tak opätovne otvoria školy, niektoré podniky a prevádzky pripravujúce jedlo na výdaj. 

kampan zadarmo od startitup

Ardernová však v tejto súvislosti upozornila, že nie je isté, kedy sa podarí šírenie nákazy úplne zastaviť, čo by umožnilo návrat k normálnemu spôsobu života.

„Nebudem ohrozovať úspechy, ktoré sme dosiahli pri ochrane zdravia Novozélanďanov. Preto, ak budeme musieť zostať na treťom stupni, zostaneme na ňom,“ dodala.

Krajina zaviedla jedny z najprísnejších opatrení na svete a to hneď v začiatkoch epidémie, keď mala len niekoľko desiatok potvrdených prípadov. Zároveň spustila rozsiahle testovanie a vyhľadávanie ďalších možných nakazených na základe kontaktov s potvrdenými pacientmi. 

Nový Zéland dosiaľ potvrdil necelých 1 500 prípadov alebo pravdepodobných prípadov nákazy a 19 ľudí ochoreniu podľahlo.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech