Novým ministrom školstva bude Ján Horecký. Prezidentka ho vymenuje už v utorok

  • Zajtra bude vymenovaný nový minister školstva SR
  • Post bol voľný od času, ako ministri z SaS podali demisie
Nový minister školstva SR Ján Horecký, rezort MŠVVŠ SR
Nový minister školstva SR Ján Horecký, rezort MŠVVŠ SR, TASR/Jakub Kotian TASR/Martin Baumann
  • Zajtra bude vymenovaný nový minister školstva SR
  • Post bol voľný od času, ako ministri z SaS podali demisie

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenuje v utorok (4. 10.) na uvoľnený post ministra školstva, vedy, výskumu a športu Jána Horeckého. V pondelok doobeda sa s ním stretla. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Post ministra školstva sa uvoľnil po tom, ako ministri za SaS podali demisie. Nových šéfov rezortov hospodárstva, zahraničných vecí a spravodlivosti už prezidentka vymenovala. Vedením rezortu školstva dočasne poverila premiéra Eduarda Hegera (OĽANO).

Podľa medializovaných informácií Horecký v minulosti pôsobil na viacerých riadiacich pozíciách v školách. Bol učiteľom matematiky. Aktuálne pracuje ako manažér u zriaďovateľa súkromných škôl Felix. Pôsobil tiež ako prezident Združenia katolíckych škôl.

O Horeckom sa hovorilo už minulý týždeň

Premiér Eduard Heger (OĽANO) ponúkol v pondelok, minulý týždeň, (26. 9.) popoludní prezidentke SR Zuzane Čaputovej na uvoľnený post ministra školstva, vedy, výskumu a športu nového nominanta. Pre TASR to potvrdil hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.

„Termín vymenovania nového ministra školstva ešte nie je stanovený,“ priblížil Strižinec. To, že meno kandidáta na post šéfa rezortu školstva odovzdal prezidentke premiér, potvrdila v utorok TASR aj premiérova hovorkyňa Ľubica Janíková. Po odchode SaS z vlády totiž zostal post ministra školstva neobsadený. Riadením rezortu je nateraz dočasne poverený premiér.

Premiér poslal do prezidentského paláca návrh na vymenovanie Jána Horeckého na post ministra školstva minulý týždeň. V minulosti pôsobil tento kandidát ako prezident Združenia katolíckych škôl.

Politická atmosféra je v posledných mesiacoch turbulentná

Bývalý šéf

V roku 2020 spomínané združenie poslalo rezortu školstva otvorený list. Avšak v tom čase už Horecký nepôsobil ako jeho šéf. V liste vyzývalo združenie štát, aby konečne už prestal „finančne diskriminovať” školské zariadenia a neštátne školy. 

List obsahoval aj citáciu bývalého šéfa združenia a súčasného kandidáta na post ministra školstva Jána Horeckého. Ten uviedol, že „formačný vplyv, princípy kresťanských hodnôt a postojov sú užitočné nielen deťom, ktoré v nich rastú, ale celej spoločnosti – pôsobia preventívne proti kriminalite, drogám, nihilizmu a hodnotovej prázdnote; pôsobia inšpiratívne a eticky, pozdvihujú morálku národa, jeho pracovitosť, pozitívnu orientáciu, vyšší životný princíp než je len každodenné prežívanie“.

Podľa Horeckého totižto pôsobia princípy kresťanských hodnôt prorodinne a prosociálne. Kresťania sa podľa jeho slov starajú o svojich chorých a starých, majú štatisticky viac detí, hneď sa nebúria alebo neradikalizujú. 

„Kresťanské prvky v spoločnosti sú nielen najlepšia prevencia proti rozkladu civilizácie (kriminalita, psychopatologické javy,…), ale i perfektné riešenie pre mnohé sociálne problémy (charita, sociálna odkázanosť a pod.), a pozdvihujú národ od duchovnej a kultúrnej oblasti až po pozitívny demografický vývoj spoločnosti,“ tvrdil Horecký ďalej.

Na nový návrh premiéra Hegera stručne reagoval aj bývalý minister školstva Branislav Gröhling. S možným nástupcom nemá takmer žiadne skúsenosti. „Iba pár pracovných stretnutí, potom na konferenciách,“ uviedol poslanec za SaS Gröhling.

Zdroje: TASR, red.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá