Herák sa vzdáva poslaneckého mandátu. Obvinenia voči jeho osobe považuje za absurditu a hlúposť

  • Poslanec Ján Herák na tlačovej besede odmietol akékoľvek obvinenia
  • Pred dvoma týždňami si prevzal uznesenie o vznesení obvinenia, voči ktorému podal sťažnosť
  • Polícia v stredu informovala, že obnovila trestné stíhanie Heráka za prečin sexuálneho zneužívania
Ján Herák (2)
TASR/ Pavol Zachar
  • Poslanec Ján Herák na tlačovej besede odmietol akékoľvek obvinenia
  • Pred dvoma týždňami si prevzal uznesenie o vznesení obvinenia, voči ktorému podal sťažnosť
  • Polícia v stredu informovala, že obnovila trestné stíhanie Heráka za prečin sexuálneho zneužívania

Aktualizované 9. júna 16:30:

Poslanec Ján Herák na tlačovej besede odmietol akékoľvek obvinenia. „Nikdy by som si nedovolil žiadne dieťa sexuálne zneužiť. V prvom rade som otec, som rodič a médiá zo mňa urobili najšpinavšieho chlapa. Za to mi politika nestojí, a preto som sa rozhodol vzdať mandátu.“

Vyhlásil, že sa nevyhýba žiadnej zodpovednosti. Hovorí, že je v jeho záujme, aby sa všetko riadne vyšetrilo, bude naďalej súčinný s orgánmi činnými v trestnom konaní. Dodal, že doteraz nebol vypočutý.

Svedomie má čisté

Vraví, že v posledných týždňoch sa na jeho osobu zosypalo množstvo krivých obvinení. Letné tábory organizuje už 16 rokov. Prešlo u mňa viac ako 10 000 detí z detských domovov a zo sociálne slabších rodín. Ak by som niečo spáchal, ako ma mnohé médiá očiernili, nemal by som dostatočnú dôveru u mnohých riaditeľov, s ktorými mám nadštandardné vzťahy. Vždy som tie tábory robil s láskou a často som im chcel nahradiť otca alebo blízku osobu.“

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Pred dvoma týždňami si prevzal uznesenie o vznesení obvinenia, voči ktorému podal sťažnosť.

„Moje svedomie je čisté. Týchto skutkov som sa absolútne nedopustil. O týchto prípadoch som sa dozvedel len z médií. Tiež som sa z médií dozvedel, že sa otvára nový prípad z roku 2018. Po tých rokoch vtedy 14, sa mi po prvýkrát stalo, že dotyčná maloletá si skutočne niečo vymyslela, alebo niečo nepochopila. Na môj podnet po komunikácii s riaditeľkou, teraz už bývalou, centra pre deti a rodinu som išiel na gynekologické vyšetrenie. Mám na to aj svedka.“

Na gynekologickom vyšetrení

Dodáva, že ak by gynekológ zistil, že k niečomu došlo, tak by bol dávno trestne stíhaný a dávno vo väzbe. „Dokonca som bol prizvaný ako svedok po tom procese a nie obvinený. Voči mojej adrese nebolo znesené obvinenie. Aj to si médiá zle vysvetlili a nazvali ma, že som sériový pedofil úchylák. Skutočne mi mnohé médiá pošpinili moje meno.“

Kategoricky odmieta obvinenia a považuje to za absurditu a hlúposť. Herák si po medializácii vznesenia obvinenia koncom mája pozastavil členstvo v klube OĽANO. Vzhľadom na podozrenia v stredu vyzvali Heráka na vzdanie sa mandátu koaličné strany SaS i Za ľudí. Za správne riešenie považuje vzdanie sa mandátu aj hnutie OĽANO.

Polícia v stredu informovala, že obnovila trestné stíhanie Heráka za prečin sexuálneho zneužívania. Ide o starší prípad z roku 2018, keď malo dôjsť k zneužitiu chovanky detského domova. Podľa komunikačného oddelenia hnutia OĽANO by mal na miesto Heráka nastúpiť do NR SR ako náhradník Sebastián Kozarec.

Pôvodný text:

Len nedávno bol nezaradený poslanec Ján Herák obvinený zo sexuálneho zneužitia 14-ročného dievčaťa. Ihneď po medializovaní obvinenia si členstvo v klube OĽaNO pozastavil a chcel ho mať pozastavené dovtedy, kým sa prípad nevyšetrí. Neskôr sa však ukázalo, že doň oficiálne už nepatrí.

Tentoraz má ďalší problém. Portál TV Noviny informoval, že polícia obnovila starý prípad z roku 2018. Pred troma rokmi čelil trestnému stíhaniu zo sexuálneho zneužitia 16-ročného dievčaťa.

AKTUÁLNE: Poslanec Herák obvinený zo zneužívania detí už nie je členom klubu OĽaNO

Obnovený prípady

Podľa informácií portálu malo ísť o chovankyňu jedného z detských domovov. Z tohto činu ho však neobvinili a stíhanie zastavili, tentoraz je však všetko inak. 

Vyšetrovateľka Krajského riaditeľstva policajného zboru v Nitre začala trestné stíhanie za prečin sexuálneho zneužívania Trestného zákona na základe pokynu prokurátora Krajskej prokuratúry v Nitre. Nateraz nie sú známe ďalšie informácie, keďže ide o citlivú tému.

zdroj: TASR/ Jakub Kotian

Malo sa to odohrať v tábore

Herák mimo toho všetkého je známy tým, že v rámci svojho združenia Fantázia detí organizuje po Slovensku detské tábory pre deti, ktoré majú podobné detstvo ako on a vyrastajú v detskom domove. Podľa TV Noviny sa tento čin mal udiať práve počas vianočného tábora. Údajne mal dievčinu vyzliecť a vykonať na nej súlož. Ak by ho odsúdili, môže mu hroziť trest až do desať rokov väzenia.

Dievča je v detskom domove, trestné oznámenie údajne podala riaditeľka domova. Poslanec obvinenia odmieta. Poslanec už po prvom obvinení prehlásil, že je pripravený poskytnúť maximálnu súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní a vyzval médiá, aby dovtedy rešpektovali prezumpciu neviny.

Podľa SaS by mal odstúpiť

Strana Sloboda a Solidarita vyzýva nezaradeného poslanca NR SR Jána Heráka, aby sa vzdal mandátu poslanca. Bol by to správny signál v súvislosti s ďalším prípadom podozrenia zo sexuálneho zneužitia.

„Prípad obvinenia poslanca Heráka zo zneužitia mladistvej upriamuje pozornosť spoločnosti aj na stále nedokonalý systém koordinovanej pomoci ženám a iným obetiam domáceho násilia, a tiež systém prevencie,“ povedala predsedníčka poslaneckého klubu SaS a tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová.

 

Podľa nej je skutočne nešťastné, keď na jednej strane máme prezumpciu neviny a na druhej strane obeť, ktorej výpoveď sa spochybňuje. „Aj preto vyjadrujeme podporu všetkým ženám, ktoré sa doteraz báli prehovoriť. Obete nemôžu ostať nikdy bez podpory,“ dodala na sociálnej sieti.

Strana Za ľudí v tom má jasno

Poslanca Národnej rady (NR) SR Jána Heráka vyzýva vzdať sa poslaneckého mandátu aj strana Za ľudí. Odvoláva sa na medializované informácie, že polícia prešetruje ďalší prípad podozrenia zo sexuálneho zneužitia.

„Strana Za ľudí pevne verí v to, že je povinnosťou štátu a odzrkadlením jeho kvality obhajovať a chrániť predovšetkým práva najslabších a obetí. Keďže dnes bola médiami zverejnená informácia, že polícia prešetruje ďalší prípad podozrenia zo sexuálneho zneužitia a keďže sa podozrenie z tohto činu týka mladistvej osoby, túto situáciu vnímame mimoriadne citlivo,“ uviedlo pre TASR tlačové oddelenie strany Za ľudí s tým, že vyzýva poslanca Heráka, aby sa vzdal poslaneckého mandátu.

Hnutie Sme rodina hovorí, že je vyslovene na Herákovi a hnutí OĽANO, ako sa k tomu postavia. „Je to zároveň odpoveďou pre verejnosť. Treba si však uvedomiť, že existuje aj prezumpcia neviny,“ uviedlo hnutie v stanovisku.

Zdroje: TV Noviny, SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá