Núdzový stav visí vo vzduchu. Takto sa nedá rokovať, vytočil sa Matovič na lekárov

  • Igor Matovič označil rokovania s lekárskymi odborármi za neseriózne
  • Kabinet predstavil stabilizačný príspevok
Igor Matovič pozerá do strany
TASR/Martin Baumann
  • Igor Matovič označil rokovania s lekárskymi odborármi za neseriózne
  • Kabinet predstavil stabilizačný príspevok

Hoci vidina dohody bola už, takpovediac, na dosah, rokovania lekárov s vládou stroskotali. Napriek tomu, že lekárski odborári mali včera do 12:00 h oznámiť svoje stanovisko k vládou navrhovanému zvýšeniu platov, v stredu sa s vládou nestretli. Ústredný krízový štáb tak odporučil prijať núdzový stav.

Takto sa nedá rokovať, odkazuje Matovič

Podľa ministra financií Igora Matoviča lekárski odborári v utorok večer vraj prišli s desiatimi novými požiadavkami, ktoré by si vyžiadali dodatočných 70 miliónov eur každoročne.

„Takto sa fakt nedá a nemá rokovať. Dennodenne pridávať nové a nové dodatočné požiadavky, ďalšie a ďalšie desiatky miliónov eur… neseriózne, nemysliteľné,“ obul sa do lekárov včera večer Matovič. Urobil tak už tradične prostredníctvom sociálnych sietí.

Matovič tvrdí, že nové požiadavky lekárskych odborárov sa týkajú napríklad zníženia pracovného času o 160 hodín ročne, čo by podľa neho znamenalo získať cca 900 nových lekárov do už aj tak personálne poddimenzovaných nemocníc.

„Vzhľadom na vyššie spomenuté a vzhľadom na to, že odborári z LOZ dnes o 12h definitívne odmietli ponuku na dodatočné navýšenie miezd lekárov o 63 miliónov eur, dnešným dňom vláda túto verejnú ponuku odvolala,“ píše na Facebooku Matovič. Keďže sa LOZ a vláde stále nepodarilo dohodnúť. Štát prichádza s alternatívou-stabilizačným príspevkom.

Visolajský: Nemáme nové požiadavky

Šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský však situáciu vidí inak a odmieta, že by mali nové požiadavky. „Máme stále osem rovnakých. Mysleli sme si, že lekári boli s vládou už blízko dohody, žiaľ, pán Matovič mal zase zavádzajúcu tlačovku a dohode jeho zásahmi bráni. Nerozumieme jeho zámerom,“ reagoval pre Denník N.

Ako uviedol Igor Matovič po rokovaní ústredného krízového štábu, štát ponúka všetkým zdravotníkom jednorazový stabilizačný príspevok. „Dnes dávame ponuku tým, ktorí sa rozhodnú zostať pri pacientoch,“ povedal. Ten by mal na tri roky dosiahnuť pre atestovaného lekára 10-tisíc eur, plus ďalších 1 000 eur za každý rok praxe, maximálne 30-tisíc eur.

Stabilizačný príspevok

Pre neatestovaného lekára by príspevok predstavoval 10-tisíc eur a pre ostatných zdravotníkov 5-tisíc eur. „Vieme to vyplatiť z usporeného na tento rok, čo je alternatíva voči ponuke LOZ,“ povedal a dodal, že suma stabilizačného príplatku sa bude vzťahovať na prácu pri plnom úväzku.

Celý balík finančných prostriedkov by tak vláda zdravotníkom vyplatila už v decembri tohto roka. Výdavky na vyplatenie takéhoto príspevku lekárom a ostatným zdravotníckym pracovníkom si vyžiada 400 miliónov eur, píše SITA.

Matovič si myslí, že od 1. decembra sa s vysokou pravdepodobnosťou odborári pokúsia „paralyzovať“ starostlivosť o chorých ľudí v nemocniciach.

„Po zvláštnych vyjednávacích praktikách, neustálom navyšovaní požiadaviek a pridávaní nových, mám už, bohužiaľ, pocit, že ide skôr o politickú akciu ako čokoľvek iné. A je mi to naozaj ľúto. Verím, že skoro 50-tisíc ostatných zomknutých zdravotníkov bude zdravie a životy pred zlomyseľnosťou chrániť,“ uzavrel minister financií.

Rokovania vlády a zástupcov lekárov a zdravotníkov budú dnes pokračovať.

Zdroje: Denník N, SITA, Facebook/Igor Matovič

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá