Z nuly k oblakom: Pavel Konečný z Neuron soundware: Vďaka umelej inteligencii raz budeme žiť večne

  • V susednom Česku rastú technologické startupy ako huby po daždi. Jeden z tých s veľkým potenciálom má na svedomí Pavel Konečný a jeho tím. Neuron soundware využíva neurónové siete pre odhaľovanie porúch strojov a budúcnosť vidí v strojovom učení. CEO spoločnosti nám prezradil, ako technológia funguje, ale aj to, čo si myslí o umelej inteligencii.
collageb
  • V susednom Česku rastú technologické startupy ako huby po daždi. Jeden z tých s veľkým potenciálom má na svedomí Pavel Konečný a jeho tím. Neuron soundware využíva neurónové siete pre odhaľovanie porúch strojov a budúcnosť vidí v strojovom učení. CEO spoločnosti nám prezradil, ako technológia funguje, ale aj to, čo si myslí o umelej inteligencii.

Ahoj, Pavel. Neuron soundware bol nedávno nominovaný na ocenenie Křišťálová lupa 2016 v kategórii Český projekt s globálnou ambíciou. Zdá sa, že sa vám naozaj darí. Ako firma za tento rok narástla?

Slovo ambícia v našom prípade treba podtrhnúť. V porovnaní s ostatnými nominovanými totiž zatiaľ tak globálni nie sme – máme ešte len prvých zahraničných zákazníkov v Nemecku. Na druhej strane rokujeme s dvomi významnými americkými spoločnosťami o pilotnej verzii našej technológie. V priebehu prvého roka sme teda urobili veľký skok od nápadu k prvým zákazkam v pomerne náročnom odvetví. Aj to je dôkazom, že naša technológia má ohromný potenciál.

Potenciál ocenili aj v súťaži Nápad roku, v ktorej si sa stal minulý rok absolútnym víťazom. Okrem finančnej odmeny získal tvoj tím príležitosť navštíviť Sillicon Valley a zúčastniť sa konferencie Tech Crunch Disrupt. Čo vám to dalo?

Bola to skvelá skúsenosť a príležitosť nasať úžasnú podnikateľskú atmosféru Sillicon Valley. Nechcem povedať, že tam nikto nehovorí o ničom inom než o podnikaní, ale stále sa tam v tomto smere niečo deje, denne stretávate nových zaujímavých ľudí. Čo sa týka samotnej konferencie, musím priznať, že mnohé európske konferencie, napríklad Pioneers, rozhodne znesú porovnanie a dokonca ju aj predčia. Stretli sme sa tiež s niekoľkými potenciálnymi investormi, ale v tejto chvíli sa venujeme skôr rokovaniam s tými lokálnymi.  

unnamed-1b

Foto: Neuron soudware

Väčšina Slovákov vás však ešte nepozná. Ako by si im svoj biznis predstavil?

Jednoducho dokážeme rozpoznať pokazený stroj podľa zvuku. A nielen to, že nefunguje správne, ale aj to, aký mechanický problém nastal či mohol nastať. Pre dosiahnutie vysokej presnosti používame pokročilé nástroje strojového učenia a umelej inteligencie. Tréning neurónových sietí prebieha vo veľmi výkonných serveroch v cloude, ale výslednú aplikáciu inštalujeme do relatívne lacných mikropočítačov. V nich prebieha aj analýza zvuku, preto nie je potrebné zaistiť vysokorýchlostné pripojenie na internet.

Je to niečo na ten štýl, keď mechanik podľa zvuku motora spozná, keď s autom niečo nie je v poriadku?

Presne tak. My túto znalosť vieme uzavrieť do krabičky malého mikropočítača s mikrofónom.

Vieme o tebe, že kým si založil firmu, niekoľko rokov si pracoval v Austrálii pre spoločnosť Accenture. Na akých top projektoch si robil?

Viedol som pilotnú implementáciu platformy Hadoop. Technicky náročný bol tiež projekt pracujúci s údajmi elektrických smart meters, ktoré zaznamenávajú spotrebovanú elektrinu po 30-minútových intervaloch. Cena elektriny sa potom mení podľa obdobia v roku, dňa v týždni, hodiny, a môže mať aj niekoľko pásiem. Pre výber najvýhodnejšej elektrickej tarify tak bolo potrebné spraviť stámilióny výpočtov. Ja som však navrhol algoritmus, ktorý s použitím databázy bežiacej v pamäti, dokázal všetko porovnať v priebehu niekoľkých sekúnd.  Ďalším projektom bol proof of concept rozpoznávania hráčov kriketu vo video súboroch.  Bol to taký po večeroch pripravený prototyp. Spolu s kolegom sme ho úspešne dokončili pre pripravovaný projekt digitalizácie desiatok tisíc hodín archívnych videí.  

neuronsw_final-color-e1458827882955

Foto: Neuron soundware

 

Priviedla ťa práve táto austrálska skúsenosť k rozhodnutiu založiť si vlastnú firmu v Česku? Vraj ťa k tomu podnecovali kolegovia už predtým, no ty si čakal, kým budú počítače dostatočne výkonné…

Rozhodne áno. Technológiu deep learning (učenie hlbokých neurónových sietí) čaká určite sľubná budúcnosť, preto som sa tomu chcel venovať na 100%. Človek si síce môže čítať zaujímavé články na internete, ale nevyrovná sa to praktickej skúsenosti, ktorá v mojom prípade rozhodla. A na mnohé veci napokon nie je potrebný ani ten superpočítač za miliardu.

Dobre, a prečo práve špecializácia na zvuk? Veď si vyštudoval biomedicínske technológie…

Vývoj technológií využiteľných v medicíne ma toľko nelákal. Potenciál tam určite je, ale pre startup je to náročné, fragmentované a príliš regulované odvetvie. Musíte mať za chrbtom naozaj odhodlaného a silného investora. S kamarátom a kolegom sme začínali s nejakými mojimi nápadmi na využitie kompresie dát, a hudba sa nám zdala byť výpočetne menej náročná než video. Navyše, kamarát je študovaný fyzik a amatérsky hudobník. To nám aj dnes poskytuje určitú výhodu.

13392179_1006086749447192_1329281841205816174_o

Foto: facebook.com/napadroku

Ako si už spomenul, vaša diagnostika funguje na princípe neurónových sietí. Ako prakticky prebieha ich “trénovanie” tak, aby sa naučili rozpoznávať konkrétne zvuky?

Prvým krokom je vždy zber vzoriek. Zameriavame sa najmä na poruchové či pred-poruchové stavy, napríklad na staré zariadenia. No a keď máme dosť dát, tak na serveri spustíme jeden či viac z našich algoritmov. Ten sa potom naučí rozlišovať od seba jednotlivé zvuky s vysokou presnosťou. Zároveň pracujeme na systéme ako metodické dáta zbierať a modely máme prednastavené tak, aby sme minimalizovali počet dát. Za rok sa bez tejto fázy zrejme budeme vedieť úplne obísť.

 

V akých odvetviach a zariadeniach sa dá technológia aplikovať?

V tomto smere je úplne univerzálna. Skúsenosť máme so zvukmi osobných áut, klimatizačných jednotiek, eskalátorov, ale aj spevom vtákov.

Je aj praktické použitie technológie univerzálne, alebo je hlbšia spolupráca s klientom?

Áno, jeho spolupráca je v úvodnej fáze nevyhnutná. Špecialisti či prevádzkoví technici sa podieľajú na popise a príprave dát, ktoré z nahrávok predvyberáme na oštítkovanie.

12983939_1202475423103777_7546200570783840970_o

Foto: facebook.com/StartupYard

V akom stave je teda aktuálne váš produkt? Je už voľne predajný?

Nie, zatiaľ máme len prvých klientov, konkrétne v Česku a v Nemecku. Hľadáme ich medzi spoločnosťami, ktoré chcú predísť nákladným výpadkom vďaka mechanickým závadám, či už v oblasti výroby alebo prevádzky zariadení. Teraz dokončujeme prvé dodávky a pracujeme na škálovateľnosti tak, aby bol zber dát plne automatizovaný. Vďaka účasti v programe Techfounders v Mníchove sme už realizovali pilotný projekt pre Siemens. Momentálne rokujeme o licencovaní a rozšírení projektu. Intenzívne sa tiež venujeme projektu pre Deutsche Bahn.

Spomenul si už, že Neuron soundware beží v cloude. Ako začínajúcej firme vám cloud Azure poskytol zdarma Microsoft. Uľahčilo vám to štart?

Bez podpory spoločnosti Microsoft by sme nemohli našu spoločnosť vôbec rozbehnúť. Vývoj správnych algoritmov v oblasti umelej inteligencie je stále výpočetne extrémne náročný. Ako startup si nemôžeme dovoliť zaobstarať vlastné servery, takže cloud je jasnou voľbou. Program Microsoft BizSpark Plus by som určite odporučil všetkým technologicky zameraným startupom. Je to skvelá podpora a som rád, že je možné uchádzať sa o ňu aj v našom regióne.

azure_

Foto: azure.com

S učením neurónových sietí, ktoré sú princípom vašej technológie, súvisí aj stále atraktívnejšia téma umelej inteligencie. Akú budúcnosť v nej vidíš?

Jej dopad na spoločnosť bude dramatický. Málokto si uvedomuje, že sa blíži tsunami, ktorú nevyhnutne umelá inteligencia (AI – Artificial Intelligence) spôsobí. Napríklad v novinách si čítaš absurdné články, že vo Francúzsku pokutujú českých vodičov, pretože majú nízke platy alebo so sebou nemajú potvrdenie o výške platu. Pritom za pár rokov začne kamióny riadiť umelá inteligencia a v ČR pracujú desiatky tisíc profesionálnych vodičov! Rovnaký osud bude čakať mnohé iné povolania. Časom vzniknú nové, ale spoločnosť sa bude musieť naučiť meniť oveľa rýchlejšie. Možno dôjde ku skráteniu pracovného týždňa alebo k zdaneniu výpočetného výkonu.

Kam siahajú tvoje najodvážnejšie predstavy, ako sa bude AI vyvíjať?

Myslím si, že v priebehu nasledujúcich päť – desať rokov budú nové generácie strojov navrhovať stroje samé. Namiesto toho, aby v systémoch CAD pracovali ľudia, tak návrhy nových konštrukcií bude robiť umelá inteligencia. Tá vyjde z dnešnej podoby strojov, ale bude môcť skúšať mnoho variánt. Realizovateľnosť návrhov sa pred samotnou výrobou overí na počítačoch, ktoré by sme dnes označili za superpočítač. Keď návrh obstojí, tak existujúce generácie strojov vyrobia stroj novej generácie – úspornejší, presnejší, spoľahlivejší.  

241020162058069205195_2

Foto: star.com.tr

Okrem pozitív v nej vidia mnohí odborníci aj negatíva. O nebezpečenstve v súvislosti s AI hovoril pred niekoľkými rokmi už Elon Musk. Čo si o tom myslíš?

V prvom rade je treba povedať, že táto hrozba sa týka všeobecne umelej inteligencie, ktorá časom mnohonásobne prevýši inteligenciu nášho vlastného druhu. Znamená to, že my ľudia stratíme schopnosť predvídať ďalší technický a civilizačný vývoj. To je v súčasnosti síce abstraktná predstava, ale potenciálne nebezpečná hrozba. Ja som však optimista. Myslím si, že najľahšia cesta k všeobecnej inteligencii bude skopírovaním funkcie nášho ľudského mozgu. Verím, že za pár desaťročí bude mať každý na výber. Buď zomrieť alebo presunúť svoju myseľ do stroja a žiť večne.

Zdá sa, že sa o túto tému skutočne zaujímaš. Vedel by si našim čitateľom poradiť, ako si v tomto smere rozšíriť obzory?

Hi-tech čitatelia a tí futuristicky založení by mohli oceniť Accelerando od Charlesa Strossa. Kniha je v angličtine dostupná aj zdarma, ja ju však kvôli komplikovanému slangu odporúčam čítať v češtine. Je to séria dlhších poviedok, kde sa hlavný hrdina zaoberá rozvojom techniky a jej dopadu na spoločnosť. Autor v nej dokázal pomerne presne odhadnúť, kam bude vývoj smerovať. Je to zvláštny pocit, keď vidíte, ako sa vízie z knižky stávajú realitou.

S umelou inteligenciou súvisí napríklad aj internet vecí. Používaš sám takéto vyspelé technológie?

Áno. Okrem robotickej sekačky mám napríklad doma Amazon Echo. Je to taký inteligentný reproduktor, ktorý má ženský hlas a počúva na meno Alexa. V podstate sa ho môžem spýtať na čokoľvek, požiadať ho, aby mi pustil hudbu či nastavil alarm, keď napríkald varím v kuchyni. Stačí naň zavolať. Vie tiež hrať rôzne slovné hry, zavolá taxík, ovláda iné inteligentné spotrebiče, prečíta rozprávku či zoznam naplánovaných pracovných stretnutí a mnoho ďalšieho. Zoznam funkcií sa postupne rozrastá a už sa počíta v tisícoch. Je to trochu ako v Star-Treku. Len ten teleport ešte chýba :).

unnamed-2b

Foto: Neuron soundware

Zdroj titulnej fotografie: facebook.com/napadroku/star.com.tr

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá