O novú vlakovú linku RegioJetu je enormný záujem. Na Slovensku bude mať 11 zastávok

  • Na Slovensku ponúkne cestujúcim 11 zastávok
  • Cesta z Prahy do ukrajinského mesta Čop potrvá jedenásť a pol hodiny
regiojet
Ilustračné foto, TASR/Michal Svítok
  • Na Slovensku ponúkne cestujúcim 11 zastávok
  • Cesta z Prahy do ukrajinského mesta Čop potrvá jedenásť a pol hodiny

Súkromný železničný dopravca RegioJet spustil priame spojenie medzi Prahou a ukrajinským mestom Čop. Linka bude denne jazdiť na trase Praha – Čadca – Žilina – Poprad – Košice – Čop. Ako uviedol dopravca, ide o prvé stopercentne komerčné spojenie medzi Európskou úniou a Ukrajinou. Informáciu priniesla tlačová agentúra SITA. 

Nové spojenie umožní cestujúcim prepraviť sa s jedným cestovným lístkom až do mesta Čop. To leží v západnej časti Ukrajiny v Zakarpatskej oblasti a tiež na trojmedzí Ukrajiny, Slovenska a Maďarska na brehu rieky Tisa. RegioJet doplnil, že ide o priame nočné spojenie, s možnosťou prestupu na spoje ukrajinských železníc. 

Prvý vlak je podľa dopravcu vypredaný 

Výkonný riaditeľ RegioJet pre vlakovú dopravu Jakub Svoboda vysvetlil, že ide o prvé spojenie, pri ktorom ich vlaky priamo prekračujú hranice, a teda pred hranicami neprestupujú na ukrajinské železnice. Ozrejmil tiež, že cesta z Prahy do Čopu trvá približne jedenásť a pol hodiny.

Na prechod hranice sú zhruba dve hodiny,“ doplnil. Vlak má u cestujúcich obľubu. Prvý vlak je podľa slov výkonného riaditeľa RegioJetu Jakuba Svobodu vypredaný. Hovorí tiež, že pomerne dobre predané sú aj ďalšie spoje. 

RegioJet už dosiaľ prevádzkoval linku medzi Prahou a Košicami. Ako uviedol Svoboda, v Zakarpatskej oblasti, ale i ďalších oblastiach, kde majú spoluprácu s ukrajinskými železnicami, vnímajú veľký potenciál. A to kvôli tomu, že na ich spoj nadväzujú ďalšie spoje smerujúce do vnútrozemia Ukrajiny, na ktoré môžu cestujúci prestúpiť.

Hlavnou výhodou je prechod hraníc, ktorý by mal byť omnoho stabilnejší a rýchlejší než v prípade autobusov. Ďalšou výhodou je pohodlné cestovanie cez noc,“ vysvetlil. Doplnil, že cestujúci majú v cene lístka zahrnutú večeru i raňajky.

Na Slovensku bude mať 11 zastávok

Na Slovensku bude mať RegioJet smerujúci na Ukrajinu celkom 11 zastávok. Ide o Čadcu, Žilinu, Vrútky, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Štrbu, Poprad – Tatry, Spišskú Novú Ves, Margecany, Kysak a Košice. Najdrahší lístok (od 14,90 eur) si cestujúci zaplatí v Čadci, Žiline a vo Vrútkach. Najmenej v Košiciach, kde za lístok zaplatí od 8 eur. 

Nové spojenie poteší mnohých Ukrajincov, ktorí práve na Slovensku, ale aj v Českej republike pracujú a pravidelne sa vracajú domov na Ukrajinu. Zo štatistík, ktoré koncom roka priniesla agentúra SITA vyplýva, že najpočetnejšou skupinou cudzincov pracujúcich na Slovensku sú dlhodobo Ukrajinci. Medziročne ich na slovenskom trhu práce pribudlo 7,3-tisíca, čím celkový počet Ukrajincov pracujúcich u nás stúpol na 39,4-tisíca. 

Dopravca pripomenul, že spojenie na Ukrajinu spustil 1. marca 2022, teda niekoľko dní po začatí ruskej invázie na Ukrajinu. Reagoval tak na výzvu starostu Kyjeva Vitalija Klička a išlo o súčasť rozsiahlej humanitárnej akcie.

„V spolupráci s organizáciou Člověk v tísni tiež začal s prepravou humanitárneho materiálu na Ukrajinu, a zároveň bezplatne prevážal ukrajinských občanov, najmä matky s deťmi, do Česka,“ pripomína tlačová agentúra SITA.

Následne rozšíril i svoje služby o spojenie s Ľvovom a Kyjevom, cez Poľsko. Na jar 2023 RegioJet okrem toho rozšíril ponuku cieľových staníc na Ukrajine o viaceré veľké mestá. 

RegioJet v súčasnosti prevádzkuje komerčné vlaky InterCity na trase Praha – Ostrava – Košice a na trase Praha – Brno – Bratislava / Viedeň. Autobusové linky prevádzkuje po celom Slovensku aj Česku.

Zdroj: SITA 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá