O pár hodín na Slovensku končí obmedzenie pohybu. Niektorí ľudia sa nezľakli ani pokút za porušovanie nariadenia

  • Už dnes 13. apríla o 23:59 na Slovensku definitívne končí mimoriadne opatrenie týkajúce sa obmedzenia pohybu
  • Slováci v priebehu posledných dní zažili to, čo sme si ešte pred pár mesiacmi nevedeli ani predstaviť
  • Ako sme toto dôležité obdobie spoločne prekonali?
pam
Polícia Slovenskej republiky, TASR - Miroslav Košírer
  • Už dnes 13. apríla o 23:59 na Slovensku definitívne končí mimoriadne opatrenie týkajúce sa obmedzenia pohybu
  • Slováci v priebehu posledných dní zažili to, čo sme si ešte pred pár mesiacmi nevedeli ani predstaviť
  • Ako sme toto dôležité obdobie spoločne prekonali?

Na základe uznesenia Vlády SR a nariadenia hlavného hygienika platia na území Slovenskej republiky mimoriadne opatrenie v podobe obmedzenia pohybu a zákazu vychádzania v termíne od 8. apríla od 00:00 do dnešného dňa 13. apríla 23:59. Ešte stále je zakázané sa zhromažďovať s inými osobami okrem osôb, ktoré žijú v spoločnej domácnosti. Zakázaný je aj akýkoľvek pohyb na verejných priestranstvách okrem výnimiek ako je napríklad pobyt v prírode alebo nákup potravín. 

Podvečerná debata pred krízovým štábom s Robert Mistrík … fajn týpek do roboty aj mimo nej👌

Gepostet von Igor Matovic am Donnerstag, 9. April 2020

Policajti prízvukujú, že dôkladne kontrolujú dodržanie mimoriadneho opatrenia a karantény a v prípade jej porušenia  takýmto občanom hrozí sankcia až do výšky 1 659 eur. Za nenosenie rúška je možné udeliť pokutu 1 000 eur. Ak dôjde ku klamstvu zo strany občana, podľa Polície bude možné si spätne vyhodnotiť jeho pohyb pomocou video záznamu z palubných kamier systému SOITRON a sankcia ho neminie.

zdroj: TASR - Miroslav Košírer

V neposlednom rade, ak človek vie, že je nakazený ochorením COVID-19 a napriek tomu chodí von mimo karantény, je možné voči nemu vyvodiť trestnú zodpovednosť aj keď nikoho nenakazí. Pri tomto trestnom čine hrozí trest odňatia slobody až do výšky 5 rokov, v určitých prípadoch až do výšky 10 rokov.

kampan zadarmo od startitup

Ešte pred tým ako nariadenie o obmedzení pohybu oficiálne vstúpilo do platnosti, Slováci sa so vznikajúcou situáciou popasovali po svojom. Niektorí sa chceli premiérovmu nariadeniu vyhnúť a už 7. apríla v poobedných hodinách vyrazili na sviatky za rodinami.  Smerom z Bratislavy sa tak v utorok okolo 16-tej hodiny tvorili rozsiahle kolóny. 

Matovičov zákaz

Gepostet von Tibor Roman am Dienstag, 7. April 2020

Situácia sa ešte viac vykryštalizovalo 8. apríla v ranných hodinách. Na hraniciach hlavného mesta v stredu ráno skolabovala doprava. Policajné hliadky spoločne s príslušníkmi Ozbrojených síl SR začali s kontrolou vozidiel, ktoré prechádzali jednotlivými okresmi na diaľniciach a cestách I. a II. triedy.

Gepostet von Bratislavský kraj am Dienstag, 7. April 2020

Na vzniknutú situáciu na cestách zareagoval aj minister hospodárstva Richard Sulík: „Kvôli 800 mŕtvym na chrípku ročne si ekonomiku nelikvidujeme. Kvôli 500 nakazeným na koronu áno. Po celom Slovensku sa tvoria kilometrové zápchy na inak poloprázdnych diaľniciach. Zavreli sme desaťtisíce malých obchodov a vláda nie je v stave im ani len prispieť na nájomné,“ napísal na svojom profile na Facebooku.

Z BOJA PROTI KORONE SME SPRAVILI FETIŠKvôli 800 mŕtvym na chrípku ročne si ekonomiku nelikvidujeme. Kvôli 500 nakazeným na koronu áno. Po celom Slovensku sa tvoria kilometrové zápchy na inak poloprázdnych diaľniciach. Zavreli sme desaťtisíce malých obchodov a vláda nie je v stave im ani len prispieť na nájomné.Bohužiaľ, hodiny argumentovania na vláde a koaličnej rade nepomohli. Toto je šialené a musí to skončiť. Premiérovi sa žiaľ neviem dovolať.Ospravedlňujem sa občanom, ktorí na ceste do roboty (čo sme ani len nezakazali), stoja hodiny v zápche.

Gepostet von Richard Sulik am Mittwoch, 8. April 2020

Podľa Igora Matoviča mali byť kontroly námatkové. „Zrána sa to niektorým hliadkam vymklo trochu z rúk, napriek tomu – nehaňme ich za to, malo by to byť už v poriadku,“ napísal premiér.

STANOVISKO MINISTRA VNÚTRA ROMANA MIKULCA K AKTUÁLNEJ SITUÁCII NA CESTÁCH V SÚVISLOSTI S OPATRENIAMI POČAS VEĽKEJ NOCI

Gepostet von Ministerstvo vnútra SR am Mittwoch, 8. April 2020

Prezident Policajného zboru generál Milan Lučanský konštatoval, že sa riadil oficiálnymi dokumentmi a nie slovami, ktoré odzneli na tlačových konferenciách pre média. 

Je mi úprimne ľúto, že vodiči, na ktorých sa dnes vzťahovala výnimka na presun z okresu do okresu, strávili hodiny v kolónach. Policajný zbor postupoval tak, ako bolo určené po zasadnutí krízového štábu. V žiadnom prípade mi neprináleží hodnotiť, či to boli dobré, alebo zlé opatrenia. Mojou úlohou ako policajta, je splniť pokyn bez emócií,” vyjadril sa Milan Lučanský.

Gepostet von Bratislavský kraj am Dienstag, 7. April 2020

Lučanský kontroloval situáciu na Slovensku aj počas víkendu. Prešiel Trenčiansky, Banskobystrický a Žilinský kraj a skonštatoval, že ľudia zákaz vychádzania rešpektujú a stretol len disciplinovaných občanov. 

Videl som pár motorkárov, počas kontroly vraveli, že idú do prírody vo vlastnom okrese, čo policajti preverovali. Som rád, že si ľudia zbytočne nevyrábajú problémy. Ďakujem policajtom, že si plnia svoje povinnosti, aj keby boli práve teraz radšej s rodinami,” hovorí.

Vidím okolo seba veľmi veľa ľudí, drvivú väčšinu, ktorá sa rozhodla zabojovať. Nemyslieť na svoje pohodlie a jednoducho…

Gepostet von Matúš Vallo má rád Bratislavu am Samstag, 4. April 2020

Zatiaľ čo prezident Policajného zboru chválil kraje na strednom Slovensku, Bratislava si žila vlastným životom. Ľudia aj napriek výzvam primátora Matúša Valla, zaplavili obľúbené rekreačné oblasti v hlavnom meste. Pri jazere Veľký Draždiak to vyzeralo ako počas sezóny a ľudia využili slnečné počasie na opaľovanie sa a kúpanie. 

FOTOGRAFIA HANBY: POKUTY PRE NEZODPOVEDNÝCH A ODKAZ OD PREZIDENTA POLICAJNÉHO ZBORUGen. Milan Lučanský: "Chcem…

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Sonntag, 12. April 2020

Polícia tak musela mnohých ľudí upozorniť, usmerniť a pristúpila aj k pokutovaniu. Slovákov opäť dôrazne požiadala, aby boli zodpovední, lebo pre pár teplých dní, môžu predĺžiť a zhoršiť situáciu v našej krajine. 

Chcem opätovne vyzvať ľudí, aby si uvedomili, aké je dôležité nezdružovať sa, nosiť rúška a dodržiavať medzi sebou rozostupy, ak idete do prírody. Nielenže porušujete uznesenie vlády, ale dopúšťate sa priestupku, kde vám hrozí pokuta od tisíc eur až po 1659,” dodal Gen. Milan Lučanský.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech