O prácu v ozbrojených silách je masívny záujem. Príspevok takmer 10 000 eur láka mnohých Slovákov

  • Minister obrany Jaroslav Naď hlási, že záujem o prácu pre Ozbrojené sily SR narastá
  • Mnohých zrejme láka aj nástupový aktivačný príspevok do výšky až 9 960 eur
MOSR
MOSR
  • Minister obrany Jaroslav Naď hlási, že záujem o prácu pre Ozbrojené sily SR narastá
  • Mnohých zrejme láka aj nástupový aktivačný príspevok do výšky až 9 960 eur

Akadémia Ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši je Slovenským unikátom. Ako jediná vysoká škola v našej krajine pripravuje vysokoškolsky vzdelaných vojenských profesionálov. Každoročne má za úlohu pripraviť až 120 nových dôstojníkov na vojenskú kariéru.

Šéf MOSR – Jaroslav Naď konštatuje, že o uchádzačov naozaj nie je núdza. Záujem maturantov pokračovať vo vysokoškolskom štúdiu na akadémii v porovnaní s minulosťou totižto značne vzrástol.

Slovensko hľadá vojakov k Silám pre špeciálne operácie. Zlaňovanie z vrtuľníka či streľba z top zbraní budú tvoj denný chlieb

„S radosťou môžem konštatovať, že oproti predchádzajúcim rokom ich prišlo podstatne viac. K 20. marcu 2021 bolo na AOS evidovaných 742 podaných prihlášok, čo je nárast o takmer 37 % v porovnaní s predošlým akademickým rokom. Verím, že sa pod tento zvýšený záujem o štúdium podpísalo napríklad aj každodenné plnenie úloh našich vojakov v súvislosti s pandémiou, a teda ich pozitívny obraz v očiach verejnosti,“ vyjadril sa Naď.

Ozbrojené sily patria aj podľa najnovších prieskumov k najviac dôveryhodným inštitúciám na Slovensku. Prieskum agentúry Median SK pre RTVS ukázal, že armáda si delí prvé miesto v dôveryhodnosti spolu s prezidentkou SR. Tá je zároveň aj hlavnou veliteľkou ozbrojených síl.

zdroj: Reprofoto RTVS

Platy vojakov

Profesionálnemu vojakovi na Slovensku patrí hodnostný plat, ktorý sa navyšuje v závislosti od trvania štátnej služby. K sume sa následne môže pripočítať aj kompenzácia za sťažené vykonávanie štátnej služby.

Rátať možno aj s príplatkami, napríklad za ohrozenie života alebo zdravia, výkon špecializovanej činnosti, či príplatok zdravotníckym pracovníkom, prípadne vrcholovým športovcom.

Láka ťa práca pre Ozbrojené Sily?

Platí, že profesionálnemu vojakovi v 7-týždňovej prípravnej štátnej službe patrí plat vo výške 50 % hodnostného platu vojaka 2. stupňa, čo je spolu 525 eur. Táto suma sa však dorovnávaná do minimálnej mzdy, tá je od 1.1. 2021 623 eur.

Mzdy profesionálnych vojakov sa môžu pohybovať v rozmedzí cca. 1 508 eur až 2 268 eur. V nasledujúcej tabuľkách môžeš vidieť príklady výpočtu hrubej mzdy vybraných funkcií. 

zdroj: regrutacia.sk

Ako vojak či vojačka však môžeš dostať aj takzvaný aktivačný príspevok a to pri prvom prijatí alebo vymenovaní do dočasnej štátnej služby v závislosti od funkcie. Tento príspevok môže siahať až do výšky 9 960 eur, no vyplácaný je postupne.

Najvyšší, takmer desaťtisícový príspevok dostaneš ako riadiaci letovej prevádzky, pilot či lekár. Strelec, guľometník či ženista môže počítať s príspevkom vo výške 1 500 eur. Ako mechanik či operátor vieš získať príspevok do 4 980 eur, vždy v závislosti od špecializácie. Veliteľ, mladší inžinier alebo dôstojník môže dostať do 4 500 eur. Maximálny príspevok u vodičov je zase 2 100 eur.

zdroj: regrutacia.sk

Nové vedenie investovalo desiatky miliónov eur 

Od nástupu nového vedenia na Ministerstvo obrany SR uplynul rok. Ozbrojené sily podľa vedenia rezortu potvrdili svoju dôležitú úlohu v domácom krízovom manažmente. Tisícky vojakov denne pomáhajú v nemocniciach, pri trasovaní, testovaní, očkovaní či pri zaisťovaní bezpečnosti.

„Jednou z ďalších výziev bolo vytváranie vhodných podmienok pre efektívne fungovanie našich ozbrojených síl vrátane zlepšovania infraštruktúry, výstrojného zabezpečenia vojakov, či napravenie reputácie kauzami poznačených modernizačných projektov,“ hovorí Naď.

Slovenka Katka je pilotkou ozbrojených síl. Chcela byť kozmonautkou, nakoniec si vybrala „reálnu cestu“

Oproti minulosti investoval rezort obrany do infraštruktúry takmer 100 miliónov eur, ďalších 17,8 miliónov eur poskytol na výstroj vojakov, pričom podobnú sumu plánuje vynaložiť aj tento rok.

Už tento týždeň plánuje rezort podpísať aj zmluvu na obstaranie 3D rádiolokátorov, pričom nové radary sú v procese aj pre vojenské letiská, ktoré tiež prechádzajú veľkou rekonštrukciou.

„Po dlhých rokoch sa nám podarilo schváliť aktuálnu a novú Obrannú stratégiu SR, ktorá jasne definuje zahranično-politické ukotvenie Slovenska a jeho priority. Najvyšší predstavitelia rezortu obrany hodnotia toto obdobie ako náročnú výzvu nielen vzhľadom na pandémiu, no tiež v rámci posunu k transparentnému a otvorenému rezortu obrany,“ dodáva Naď.

Zdroje:  SŠO, MOSR, Regrutacia.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech