O Slovensku sa opäť píše vo svetových médiách, tentokrát bez kritiky. Spomínajú unikát, ktorý nemá obdoby

  • Vysokohorskí nosiči sú skutočným unikátom
  • Ich vzácnosť si všimlo aj britské médium BBC
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, instagram/svajciarsky.dom, TASR/Oliver Ondráš
  • Vysokohorskí nosiči sú skutočným unikátom
  • Ich vzácnosť si všimlo aj britské médium BBC

Pri slovenskej politike sa niet čomu čudovať, ak sa ocitneme ako negatívny príklad v zahraničných médiách. Chvála Bohu, na Slovensku máme stále zopár klenotov, ktoré robia našu rodnú zem výnimočnou. Portál BBC si totiž prednedávnom posvietil na vzácnosť, ktorou sú naši vysokohorskí nosiči. Hneď v titulku uviedli, že naši tatranskí šerpovia sú poslednými v Európe.

Dedičstvo Slovenska

Poslední európski šerpovia kráčajú po nebezpečných cestách cez vrcholy k chatám v nadmorských výškach až 2 250 metrov. Majú na sebe lyže a mačky. Špeciálny nosný rám, ktorý sám váži až 8 kilogramov, majú uviazaný na chrbte, zaistený ťažkými ramennými popruhmi.

Takto zabezpečujú jedlo, nápoje, palivové drevo aj akýkoľvek iný materiál, ktorý chata potrebuje. Bremená celkovo vážia viac ako 100 kilogramov a šerpovia pracujú za každého počasia. Počnúc horúcim letom, končiac chladnou zimou, kedy môžu teploty klesnúť až k -20 ° C a hory sú pokryté snehom a ľadom,“ píše ospevne portál BBC.

Podobnú chválu si však naši vysokohorskí nosiči nepochybne zaslúžia. Ako zahraničné médium uvádza, tatranskí nosiči sa skutočne živia remeslom, ktoré už inde v Európe nenájdeme. Aj napriek tomu, že nijaké finančné bohatstvo z tohto povolania pravdepodobne nenadobudnú, nosiči sú bohatí duchom a mysľou.

BBC ďalej vo svojom článku uviedlo výrok Petra Petrasa, ktorý tvrdí, že túto prácu robí kvôli svojej láske k horám, nie kvôli peniazom. Ich náročné povolanie ocenilo aj ministerstvo kultúry. Ako uvádza portál Travel case, na začiatku roka 2019 sa nosiči s ťažkými krošňami zaradili do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného dedičstva Slovenska.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa René Bosman travel / adventure (@jammal_420)

Oslobodzujúca, no nebezpečná

Keď v polovici 19. storočia v Tatrách vykvital turizmus, ľudia nosičom platili za to, aby im nosili jedlo alebo pitie. Keď sa následne vybudovali turistické chodníky a postavili nocľahárne, nosiči nosili stavebný materiál potrebný pri stavbe chát a neskôr dodávky potravín, nápojov a pohonných hmôt pre hostí,“ píše o nás BBC.

Ďalej opäť citujú Petrasa, ktorý hovorí, že šerpovia zásoby vynesú hore, aj napriek nepriaznivému počasiu. Nosiči totiž vedia, že chata sa na nich spolieha. Pre BBC ďalej dodáva, že ide o veľmi nebezpečné povolanie, nech vyzerá akokoľvek romanticky. Opisuje aj prípady, kedy jedného šerpu zabila lavína, ďalší zamrzol.

Peter Petras
zdroj: Reprofoto/BBC

Musia pokračovať ďalej

Britské BBC tiež spomína aj ďalšieho z nosičov. „Števo „Pišta“ Bačkor, ktorý so svojou manželkou Martinou založil Sherpa Caffe and Museum, pôsobil viac ako 20 rokov ako profesionálny nosič,“ uvádzajú.

Citujú tiež Pištové slová, ktoré hovoria o tom, že mu zamestnanie chýba. „Baví vás to, no zároveň sa trochu obávate počasia. Začnete na slnku a o hodinu neskôr sa ocitáte v búrke s rýchlosťou vetra 150 km/ h,“ cituje BBC Štefana Bačkora.

Aj v prípade, že sa turisti v dôsledku nepriaznivého počasia otáčajú, nosiči musia pokračovať ďalej.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Švajčiarsky dom (@svajciarsky.dom)

Európsky unikát

Podľa Petrasa je momentálne najsilnejším šerpom 69-ročný Viktor Beranek, ktorý vedie najvyššie položenú chatu v Tatrách – Chatu pod Rysmi, vo výške 2 250 metrov.

Najstarší, Laco Chudík (79), zamestnanie doposiaľ vykonáva jeden alebo dvakrát týždenne. Bačkor pre BBC uviedol, že najstarší nosič to nerobí kvôli peniazom, ale pôžitku.

Práve pocit slobody je pre mnohých motiváciou v pokračovaní výkonu tejto práce. Ako uvádza BBC, naši slovenskí nosiči sú hotovým unikátom a ich zamestnanie je úctyhodné. Bez nich by si si totiž na chatách nedal ani len pohár minerálky.

Nosič
zdroj: TASR/ Oliver Ondráš
Zdroje: BBC , Travel case

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá