O tisícky eur lacnejšie ako hypotéka: O štátom podporované nájomné byty je enormný záujem

  • Dostupnosť bývania na Slovensku má vyriešiť štátom podporované nájomné bývanie
  • Aká bude jeho cena, ozrejmil Štefan Holý
Štefan Holý a nájomné byty
Ilustračný obrázok, TASR/Jakub Kotian, TASR/Miroslava Mlynárová
  • Dostupnosť bývania na Slovensku má vyriešiť štátom podporované nájomné bývanie
  • Aká bude jeho cena, ozrejmil Štefan Holý

Na Slovensku je dostupnosť bývania v porovnaní s inými vyspelými európskymi krajinami nízka. Riešením tohto problému má byť rozsiahla výstavba štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré má byť dostupné pre široké vrstvy obyvateľstva. 

Hovorí sa o desaťtisícoch bytoch vo viacerých regiónoch. O tom, ako budú tieto byty vyzerať, kto bude mať na ne nárok a kedy začnú pribúdať, rozprával v relácii Metropola Štefan Holý, podpredseda vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie.

Cenová dostupnosť

„Projekt štátom podporovaného nájomného bývania nemôže mať negatívny dopad na deficit a dlh štátu. Toho sme sa museli pri realizácii aj držať,“ ozrejmil Holý. 

Záujemcom budú k dispozícii štandardné byty. „Sú to nové a krásne byty s veľmi slušným štandardným vybavením,“ tvrdí Holý.

Jednou z výhod štátom podporovaného nájomného bývania oproti komerčným bytom je v prvom rade cenová dostupnosť. Ľudia nemusia prijímať žiadny kompromis, čo sa týka kvality alebo rozmeru. 

„Dostaneme sa do situácie, kde budete mať vedľa seba postavené úplne rovnaké dve bytovky. Jedna bude rozpredaná na hypotéky a tá druhá bude predmetom štátom podporovaného nájomného bývania,“ vysvetlil Holý. 

„Pri dvojizbovom byte cenový roztpyl predstavuje 50 až 60 %, niekde dokonca až 70 %,“ upresnil Holý. „To znamená, že byt, ktorý by ste kúpili ako investíciu, bude stáť 800 až 850 eur a na začiatok ste museli dať 50-tisíc eur akontáciu, v štátom podporovanom byte budete mať taký istý byt, ale na začiatku vás bude stáť 1000 vratný depozit a potom budete platiť 327 eur mesačne, čo je teraz zastropovaná cena.“

Vysoký záujem

Záujemcovia o nájomné byty so štátnou podporou sa môžu registrovať v Agentúre štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB). Informoval o tom predseda predstavenstva agentúry Peter Sekáč. Vo formulári na zistenie predbežného záujmu musia uviesť, aký veľký byt potrebujú a v akej lokalite.

„V tejto chvíli je dôležité povedať, že ľudia, ktorí prejavia záujem, budú pravidelne informovaní o projektoch v nimi vybranej lokalite,“ informoval Sekáč. Následne na to budú zverejnené ponuky bytov a ľudia si môžu zarezervovať ten svoj.

bytovy dom
zdroj: TASR/Miroslava Mlynárová – Kúpiť si vlastný byt je pre mladých Slovákov veľký problém, aj preto nechcú mať deti.

Byty postavia dvaja investori – WBG a poisťovňa Kooperativa. Celkovo ide o 9 000 nájomných bytov približne za 1,5 miliardy eur. AŠPNB uisťuje, že rokuje aj s ďalšími investormi.

Za prvý deň od spustenia webstránky s formulárom záujmu o nájomné byty určené pre strednú a nižšiu príjmovú vrstvu zaznamenala Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) viac ako 4 000 nezáväzných žiadostí. V piatok o tom informovala AŠPNB.

Agentúra eviduje podľa predsedu predstavenstva Petra Sekáča najviac žiadostí o byty na západnom Slovensku. Polovica tých, ktorí sa prihlásili za prvý deň, mala záujem o bývanie v Bratislavskom, Trnavskom alebo Nitrianskom kraji. Najmenej žiadateľov chcelo bývať na východnom Slovensku.

„Číslo uchádzačov za prvých 24 hodín svedčí o potrebe takéhoto modelu bývania na Slovensku, a tiež o tom, že práve ľudia, ktorí síce majú pravidelný príjem, ale hypotéka je pre nich príliš drahá, túto možnosť využijú a vítajú,“ povedal Sekáč.

Dodal tiež, že urobia všetko pre to, aby umožnili odovzdanie prvých bytov čo najskôr. Ako uviedol, záleží to od pripravenosti projektov zo strany investičných partnerov.

Zdroje: SIU, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá