„O život bojujeme, kým to má význam.“ Lekárka Mária o 24-hodinových službách na ARE a o najsmutnejšom zážitku kariéry

  • Mária Kováčová každý deň zachraňuje ľudské životy
  • Pracuje ako lekárka v nemocnici na ARE, ktoré je iba pre silné povahy
MUDr. Kováčová Mária, pacientka v nemocnici
Mária Kováčová je skúsená lekárka na ARE, Reprofoto: Archív Mária Kováčová, Unsplash/Olga Kononenko
  • Mária Kováčová každý deň zachraňuje ľudské životy
  • Pracuje ako lekárka v nemocnici na ARE, ktoré je iba pre silné povahy

MUDr. Mária Kováčová je ostrieľaná a skúsená lekárka oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny (ARO) v michalovskej nemocnici. Podľa vestníka je náplňou jej práce anestéza pri operácii a intenzívna medicína resuscitáciou zahŕňajúc. 

Anestéziológ teda poskytuje pacientovi vhodný typ pre danú operáciu, intenzivista rieši pacientov kriticky chorých s ohrozením vitálnych funkcií. V exkluzívnom rozhovore nám Mária opísala nielen každodennú realitu na spomínanom oddelení, ale aj to, ako pacientom pomáha bojovať za to najdôležitejšie – život.

  • Prečo sa Mária stala lekárkou práve na ARE?
  • Ako vyzerá „bežný“ deň na tomto oddelení?

Prečo ste „zakotvili“ práve na tomto oddelení?

Na vysokej škole sme mali odborného asistenta v mojom odbore, ktorý ma „nakazil“ láskou k tejto špecializácii. Predtým však som vždy chcela byť ortopedičkou ako jedna Alžbeta z nemenovaného seriálu.

Ako by ste anestéziologicko-resuscitačné oddelenie opísali našim čitateľom? Koľko má členov?

Na našom oddelení pracuje cca 40 ľudí (lekári, sestry, asistenti). Pracovný deň začína ranným sedením, kde sa určí pracovné zadelenie, službukonajúci lekár podá krátke resumé o pacientoch na oddelení. Potom podľa rozhodnutia primára lekári idú buď na operačnú sálu, oddelenie či ambulanciu.

Nasleduje vizita, kde službukonajúci lekár oboznámi primára a ostatných o zdravotnom stave pacienta. Tu pri lôžku pacienta spoločne plánujeme ďalší liečebný postup. Na operačnej sále podávame anestéziu k daným operačným výkonom. Lekár na ambulancii realizuje predoperačné vyšetrenia a informuje pacientov, čo všetko anestézia obnáša, prípadne odpovedá na otázky.

Každý pacient pred elektívnou operáciou prichádza na našu ambulanciu, kde lekár zhodnotí, či jeho zdravotný stav a výsledky vyšetrení dovoľujú podstúpiť operáciu, prípadne naordinuje, čo ešte potrebujeme doplniť. 

Ako prebieha štandardná služba na ARE?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Penta Hospitals, YouTube/Penta Investments

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá