Úchvatná architektúra i rezort z „Marsu“. Toto oázové mesto ťa prenesie do inej dimenzie

  • Mesto ako toto zrejme na svete nenájdeš
  • AlUla skutočne vyzerá ako oáza z inej dimenzie
alula
Instagram (futurebedouin/habitasalula)
  • Mesto ako toto zrejme na svete nenájdeš
  • AlUla skutočne vyzerá ako oáza z inej dimenzie

Vitaj v oáze plnej tajomstiev, histórie a architektúry, ktorá doslova vyráža dych a prenesie ťa do inej dimenzie. 

AlUla, mesto v severozápadnej časti Saudskej Arábie, je skutočným pokladom pre každého milovníka histórie, kultúry a prírody. Ak si o tomto magickom mieste ešte nepočul, je čas napraviť to a pripísať si ho na zoznam miest, ktoré určite navštíviť.  

AlUla vyrástla na biblickom meste Dedan

Predstav si mesto s historickými koreňmi siahajúcimi tisíce rokov dozadu. Takým mestom je práve AlUla, ktorej história siaha až do obdobia pred viac ako 2 000 rokmi. AlUla vyrástla na území starobylého, biblického mesta Dedan, ktoré bolo jedným z najvýznamnejších obchodných a kultúrnych centier starovekého sveta.

Dedan mal významnú úlohu ako križovatka medzi juhom Arábie a Mezopotámiou, čo umožnilo jeho obyvateľom zbohatnúť na obchode s kadidlom, myrhou a inými, na tú dobu luxusnými tovarmi. Vplyv tejto bohatej histórie môžeme vidieť aj dnes – najmä v architektúre a kultúre mesta AlUla.

Rôzne civilizácie, ktoré postupne ovládali túto oblasť, zanechali svoje stopy nielen vo forme budov a pamiatok, ale aj v spôsobe života miestnych obyvateľov. Dedan bol kedysi hlavným mestom kráľovstva Lihyan, ktoré bolo neskôr nahradené Nabatejským kráľovstvom. Nabatejci boli známi svojimi pozoruhodnými schopnosťami vytesať celé mestá do skál.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Tanveer Badal (@tanveerbadal)

AlUla bola tiež pod kontrolou Rimanov a Byzantincov, čo prispelo k jej eklektickosti a jedinečnosti. Dnes tu môžeme nájsť stopy týchto rôznych kultúr v podobe nádherných skalných hrobiek, starodávnych chrámov a opevnení.

Prepojenie s obchodnými trasami a vzťahy s rôznymi civilizáciami umožnili mestu AlUla stať sa významným centrom pre rozvoj remesiel, umenia a vedy. Na toto miesto prichádzali obchodníci, učenci a umelecky nadaní ľudia z celého starovekého sveta, čo prispelo k jeho bohatosti a prosperite, ktorými to tu skutočne dýcha. 

V dnešnej dobe je AlUla obnovovaná a stáva sa opäť centrom kultúry, umenia a turistiky. Ak túžiš na vlastnej koži zažiť autentickú atmosféru starovekého sveta spojenú s ultra moderným luxusom, vydaj sa do tejto oázovej dimenzie plnej histórie, architektúry a zážitkov.

Úchvatná architektúra AlUly

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Keep Calm And Wander, Visit Saudi, Remote Lands, Experience AlUla, Guiness World Records, Euronews, Roadness magazine, Giò Forma, Arab News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá