Obávaný dron používala CIA na zúčtovanie s teroristami. Čoskoro môže páliť „pekelný oheň“ na Rusov

  • Americká spoločnosť General Atomics chce odpredať Ukrajine svoje dva drony Reaper MQ-9 za dolár
  • Drony prevyšujú všetky bezpilotné prostriedky, ktoré Kyjev má
americký dron Reaper MQ-9
DVISHUB/U.S. Air Force, Cory D. Payne
  • Americká spoločnosť General Atomics chce odpredať Ukrajine svoje dva drony Reaper MQ-9 za dolár
  • Drony prevyšujú všetky bezpilotné prostriedky, ktoré Kyjev má

Americká spoločnosť General Atomics ponúka Ukrajine dva svoje drony Reaper MQ-9 len za dolár, informuje denník The Wall Street Journal.

Denníku to potvrdila samotná firma, ktorej drony používa americké letectvo, Ústredná spravodajská služba (CIA) aj ministerstvo vnútornej bezpečnosti USA. Cena jedného dronu sa v pohybuje v miliónoch dolárov. Kyjev by si musel hradiť len ich dopravu, ktorá by činila 10 miliónov, a každoročnú údržbu vo výške 8 miliónov.

„Sme presvedčení, že Ukrajina potrebuje schopnosť ako Reaper, a to už čoskoro,“ uviedol hovorca firmy Mark Brinkley pre The Wall Street Journal. Priznal, že dlhodobo vedú s ukrajinskou vládou rozhovory o ich potrebách.

Prevod by musel povoliť Biely dom 

Prevod zbraní by ale musel odobriť Biely dom, ako pri každom predaji alebo darovaní zbraní cudzej krajine. Biely dom diskusie nekomentoval, na slovo zostala skúpa aj ukrajinská vláda.

V súčasnosti ukrajinská armáda používa americké samovražedné drony Switchblade aj drony tureckej výroby Bayraktar TB2, ktoré boli veľmi nápomocné v prvej fáze vojny, až do takej miery, že o nich vznikali pesničky. Americký dron Reaper však svojimi schopnosťami prekoná všetky drony používané Ukrajinou.

americký dron Reaper MQ-9
zdroj: DVISHUB/U.S. Air Force, Paul Labbe

S dodávkou Reaperu by získala Ukrajina zbraň, ktorá má oveľa väčší rozsah a tiež výkon. Dron dokáže letieť až 30 hodín bez tankovania, čím väčší náklad nesie, tým sa jeho výdrž skracuje. Plne naložený dokáže letieť 14 hodín. Prekonať vie vzdialenosť 1 900 kilometrov, pričom maximálna rýchlosť je 482 kilometrov za hodinu a cestovná rýchlosť 280 – 310 kilometrov za hodinu.

Využívaný môže byť na viacero úloh, medzi ktorými je zhromažďovanie spravodajských informácií, prieskum, ale aj útok.

Uniesť dokáže až 4 strely vzduch – zem

Dron Spojené štáty využívali vo vojne s terorizmom, najskôr v Afganistane, kde zbieral spravodajské informácie a tiež útočil na pozície Talibanu a al-Káidy.

Rovnakú úlohu zastával aj v Sýrii a Iraku, kde mal na svedomí úspešné zásahy proti Islamskému štátu. Dron v Sýrii zlikvidoval prominentného britského teroristu, ktorý sa pridal k teroristickej organizácii a vystupoval pod prezývkou džihádista John. Minulý rok mal ukončiť aj život vodcu al-Káidy Ajmana Zawáhirího.

V boji proti terorizmu dostal dron nové vylepšenia. Portál We Are The Mighty uvádza, že pribudli lepšie senzory, vylepšený softvér zbraní a ďalšie palivové nádrže.

Disponuje kamerovým systémom s vysokým rozlíšením a tak je schopný automaticky detegovať hrozby a vie sledovať až 12 pohyblivých cieľov naraz.

Roky praxe a vylepšení spôsobili, že novšie typy dokážu niesť až 9 striel vzduch – vzduch. Štandardne však dron nesie štyri strely vzduch – zem AGM-114 Hellfire. Protitankovú strelu Hellfire (pekelný oheň) môžu sprevádzať dve laserom navádzané bomby GBU-12 Paveway II.

americký dron Reaper MQ-9
zdroj: DVISHUB/U.S. Air Force, Paul Labbe

Dron môže lietať autonómne alebo pomocou diaľkového ovládania. Ide o pokračovateľa úspešného dronu Predator.

Portál Engineerine prezrádza, že označenie Ministerstva obrany USA v názve stroja „M“ znamená multiúloha a písmeno „Q“ zas označuje diaľkovo riadený systém lietadla. Číslo „9“ označuje deviaty systém pre diaľkovo riadené lietadlá v sérii.

Bezpilotný dron sa dá rozobrať a umiestniť do jedného lodného kontajnera, týmto spôsobom sa dá poslať kdekoľvek na svete.

americký dron Reaper MQ-9
zdroj: DVISHUB/U.S. Air Force, William Rio Rosado

Existujú však obavy, že ak by sa na Ukrajinu dostal, mohol by padnúť do rúk nepriateľa, ktorý by sa dostal k prísne tajným technológiám.

Okrem Spojených štátov patrí do výzbroje viacero krajín Severoatlantickej aliancie (NATO), vrátane Francúzska, Grécka, Talianska, Španielska a Veľkej Británie.

Zdroje: The Wall Street Journal, We Are The Mighty, Engineerine, Army Recognition

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá