Obavy o Markízu: Vincze a Kovačič v odboroch aj protestný list. Expert vysvetľuje, čo sa bude diať po „tichej vzbure“

  • Po RTVS už sa trápi aj Markíza
  • Redaktori a moderátori spísali protest, založili aj odbory
  • Osobnosti prosia majiteľov o záchranu
Na snímke Michal Kovačič, záber s protestov pred Markízou v roku 1998 a Viktor Vincze.
Moderátori sa rozhodli o Markízu zabojovať, Ilustračné foto, Instagram/Michal Kovačič, TASR/Miroslava Cibulková, Facebook/Viktor Vincze
  • Po RTVS už sa trápi aj Markíza
  • Redaktori a moderátori spísali protest, založili aj odbory
  • Osobnosti prosia majiteľov o záchranu

Informácie o prevratných zmenách v RTVS z dielne ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej ešte nestihli poriadne ani vychladnúť a už je na pretrase ďalšia televízia. Tentoraz však ide o komerčnú televíziu Markíza.

Prvé zárodky sporov sa začali objavovať už koncom minulého roka. Reálne kontúry problémy však nabrali až v momente, keď nastal boj o spravodajstvo. Nezhody mali nastať po výmene na poste riaditeľa Centra spravodajstva a publicistiky televízie, píše Denník N.

Vyvrcholilo to sťažnosťou zamestnancov a spísaním petície známych osobností, v ktorej prosia o pomoc. Aký osud Markízu čaká?

Začalo to potichu

Prvé problémy pocítila televízia už v decembri minulého roka. Ako sme ťa informovali, len pár dní pred Vianocami totiž skončil riaditeľ spravodajstva a publicistiky Henrich Krejča. Stoličku šéfa tak opustil po 27 rokoch a pre odchod sa rozhodol sám. Nahradil ho šéfredaktor spravodajstva TV Nova Michal Kratochvíl.

„Henrich venoval Markíze na súčasnej pozícii viac ako desať rokov a po uvážlivej diskusii sme sa s Henrichom zhodli, že je ten správny čas posunúť sa ďalej. Henrichovi úprimne ďakujeme a prajeme mu všetko najlepšie v jeho ďalšom pôsobení. S cieľom zabezpečiť plynulý prechod a kontinuitu sme sa dohodli, že u nás zotrvá do konca roka,“ povedal v decembri k pôsobeniu Krejču generálny riaditeľ TV Markíza Peter Gažík.

Kratochvíl sa však podľa redaktorov stavia k spravodajstvu inak, ako boli navyknutí u Krejču. Ľudia z televízie hovoria, že kladie menší dôraz na politické správy a redaktorov nabáda, aby sa vyhýbali konfrontáciám s vládnymi politikmi. Čo je dosť náročná úloha vzhľadom na to, že sa novinári Markízy od nástupu Ficovej vlády nachádzajú na jeho „čiernej listine“.

Premiér im spolu s Denníkom SME, Denníkom N a Aktualitami najprv pozastavil aj vstup na pôdu Úradu vlády. Svoje rozhodnutie však prehodnotil a obmedzil to „len“ na to, že s menovanými médiami vôbec nekomunikuje. Označil ich za „nepriateľské médiá“ a odmieta im odpovedať na akékoľvek otázky.

Iný pohľad

Riaditeľ spravodajstva nebol jediný, kto sa so svojou redakciou v poslednej dobe lúčil. Len minulý mesiac ho nasledoval aj jeden z vedúcich vydania Televíznych novín Martin Halanda. „Vedenie televízie argumentovalo pri okamžitom ukončení zmluvy ekonomickými dôvodmi. Túto informáciu mám však iba sprostredkovane,“ vysvetlil Halanda pre Denník N

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Archív Startitup, Denník N, Moje Petícia, Archív Startitup, Archív Startitup, SME, Archív Startitup, TVnoviny, Denník N, Archív Startitup, PPF, Bloomberg, TA3, YouTube/Štandard

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá