Občania Ivanky pri Dunaji čelia dopravnému peklu, požadujú okamžité zmeny

  • Aktuálny stav je podľa starostu Ivanky pri Dunaji neúnosný
  • Štát by mal k občanom pristupovať v súlade s Ústavou, no najmä s úctou
bratislava, parkovanie
Unsplash/Gabriela Slovak, Martin Katler
  • Aktuálny stav je podľa starostu Ivanky pri Dunaji neúnosný
  • Štát by mal k občanom pristupovať v súlade s Ústavou, no najmä s úctou

Občania Ivanky pri Dunaji už roky trpia dlhé zápchy smerom do nášho hlavného mesta. Situácia sa v posledných mesiacoch, po otvorení križovatky Ivanka-Západ, ešte zhoršila.

Momentálny stav je podľa slov starostu obce, Vladimíra Letenaya, neúnosný. Ministrovi dopravy a výstavby Slovenskej Republiky v súvislosti s daným problémom odovzdal otvorený list, v ktorom žiada okamžitú zmenu.

Výjazd z Ivanky pri Dunaji trvá v skorých ranných hodinách približne 40 až 50 minút, pričom ide iba o kilometer dlhý úsek.

Križovatka, ktorá mala zápcham zabrániť, ešte nie je dobudovaná

Domácim sľubujú zlepšenie po tom, čo vybudujú križovatku Ivanka-Sever a rozšíria Seneckú cestu na štvorpruh. Vybudovanie týchto stavieb má podľa aktuálnych informácií trvať tri až šesť rokov, čo je pre obyvateľov neakceptovateľné.

Neustále zhoršujúca sa situácia v doprave, spolu s obavami, čo prinesie spustenie ďalších dopravných stavieb v okolí našej obce Ivanka pri Dunaji, nás primälo obrátiť sa na Vás týmto otvoreným listom,“ otvára starosta.

Problém spočíva v tom, že pri príprave projektu diaľnice D4 a jej prepojenia s D1 bolo pôvodne zamýšľané, že vjazd vozidiel do Bratislavy z D4 má zabezpečovať najmä križovatka Ivanka-Sever.

Úseky D4 sa postupne otvárajú, no daná križovatka, ktorá mala zabezpečovať plynulý prejazd, ešte nie je dobudovaná. Vodiči smerujúci do hlavného mesta si tak našli iné cestičky, s ktorými projekt D4R7 nerátal. Z tohto dôvodu sa v obci tvoria rozsiahle zápchy, čo obyvateľom výrazne strpčuje život.

Ivanka pri Dunaji
zdroj: Facebook/Vladimír Letenay - starosta Ivanky pri Dunaji

Jednému spôsobu zabránili, našli si nový

Po otvorení križovatky Ivanka-Západ sú pre našu obec každodennou realitou extrémne počty vozidiel, nielen osobnej automobilovej dopravy,“ píše starosta v liste.

Autá, ktoré v rannej špičke na vjazd do Bratislavy z D4 neštandardne využívali aj cestu III. triedy číslo 1041 (Vajnorská ulica),  sa spočiatku otáčali priamo na križovatke, čo bolo nebezpečné. To sa im podarilo vyriešiť osadením dopravného značenia.

Ivanka pri dunaji
zdroj: Facebook/Vladimír Letenay - starosta Ivanky pri Dunaji

Vozidlá schádzajúce z D4 si však našli nový spôsob a v súčasnosti na otočenie využívajú odbočku na parkovisko veľkoobchodu Metro: „Križovatka Ivanka-Západ teda „prevzala“ teraz na seba úlohu, na ktorú ale nie je projektovaná, a to aj preto, aby sa cez ňu ešte viac nezahusťovala doprava na dvojprúdovej Seneckej ceste.“

Ivanka pri Dunaji
zdroj: Facebook/Vladimír Letenay - starosta Ivanky pri Dunaji

Občanom sa zhoršila kvalita života, štát by sa mal snažiť o opak

„Naši občania, ako aj obyvatelia okolitých obcí, ktorí sa cez Ivanku pri Dunaji dostávajú na Seneckú cestu, v dôsledku spomínaných problémov dlhodobo trpia zhoršením kvality svojho života. Niet pritom žiadnych pochýb, že táto neúnosná situácia sa bude naďalej iba zhoršovať, a to len z dôvodu dlhodobo nezvládnutých procesov štátu pri výstavbe dopravnej infraštruktúry v okolí hlavného mesta Slovenska,“ píše Vladimír Letenay v otvorenom liste.

Pokračuje, že k občanom by sa malo pristupovať v súlade s Ústavou, ale aj s elementárnou úctou, ktorá je spojená so snahou ich život zlepšovať. Štát a jeho predstavitelia však svojím nezodpovedným prístupom vystavili obyvateľov spádovej oblasti Ivanky pri Dunaji nepredstaviteľnému kolapsu v doprave.

OTVORENÝ LIST MINISTROVI DOPRAVY A VÝSTAVBY SR ANDREJOVI DOLEŽALOVIDnes ráno, v rámci otvorenia kampane „Do školy na…

Posted by Vladimír Letenay – starosta Ivanky pri Dunaji on Monday, September 27, 2021

Vo vzťahu k vyššie uvedeným skutočnostiam, a súčasne pri rešpektovaní oprávnených požiadaviek našich obyvateľov na kvalitu života, Vás týmto otvoreným listom žiadame o okamžité zrušenie všetkých vjazdov a zjazdov na/z D4 v križovatke Ivanka-Západ, a to až do dobudovania križovatky Ivanka-Sever,“ požaduje starosta.

Súčasne Vás týmto otvoreným listom žiadame o realizáciu takých krokov, ktoré urýchlia rozšírenie Seneckej cesty na štvorpruh a dobudovanie križovatky Ivanka-Sever,“ uzatvára.

Zdroj: Otvorený list ministrovi dopravy a výstavby SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie