Európskym občanom roka 2017 sa stal „lovec extrémistov“ Ján Benčík

  • Slovenský bloger a aktivista, ktorý si za svoje protiextrémistické príspevky vyslúžil nadávky a vyhrážky, získal Cenu európskeho občana za rok 2017, ktorú mu udelil Európsky parlament.
jb
youtube.com/Aliancia Fair-play
  • Slovenský bloger a aktivista, ktorý si za svoje protiextrémistické príspevky vyslúžil nadávky a vyhrážky, získal Cenu európskeho občana za rok 2017, ktorú mu udelil Európsky parlament.

Jána Benčíka nominoval na cenu europoslanec Ivan Štefanec za jeho aktivistickú činnosť. Tento Slovák si totiž neberie servítky a vo svojich článkoch monitoruje extrémistické aktivity priaznivcov krajnej pravice, cituje ich vyjadrenia a upozorňuje na konšpirácie. Jeho blogy sa najčastejšie točia okolo témy Kotlebovcov a ich priaznivcov, okolo obdivovateľov Hitlera či Tisa a tých, ktorí hajlujú na verejnosti, za čo je Benčík pravidelne obeťou nadávok a vyhrážok. Dokonca mu už hrozili aj smrťou.

Napriek tomu, že aktivity extrémistov poburujú veľkú časť Slovenska, len málokto má toľko odvahy, aby sa im postavil čelom, menoval konkrétne osoby a problémy. Ján Benčík tak plní úlohu, ktorá je pre správne fungovanie spoločnosti nevyhnutná a často tak zastupuje úlohu investigatívnych redaktorov, politikov či štát. Jeho činnosť, ktorou nastavuje zrkadlo spoločnosti, je o to dôležitejšia, že v súčasnosti sa v Európe stretávame s extrémizmom a neonacizmom čoraz viac.

Ako sa hovorí, trafená hus zagága a preto tí, o ktorých je reč, na Benčíkove príspevky často otvorene reagujú. Urážajú ho, označujú vulgarizmami a dokonca o ňom šíria vykonštruované lži, aby ho očiernili. Nedávno tak napríklad niekto na internete zverejnil falzifikát preukaza člena ŠtB s jeho menom a fotografiou. Nedomyslel však už detaily ako dátum vydania preukazu, ktorý bol tri roky pred Benčíkovým narodením a samozrejme išlo o hoax.

Kotlebovci a im podobní ho tiež nazývajú „lovcom extrémistov“, čo síce má byť osočujúce, no v skutočnosti je to skôr pocta, pretože presne o to sa tento dôchodca, ktorý sa dal na blogovanie a aktivizmus, snaží. Ak sa totiž Benčík aspoň minimálne pričinil o zničenie extrémizmu na Slovensku, je to pre nás všetkých výhra. Toto prestížne ocenenie, rovnako ako nedávne ocenenie Biela vrana, mu preto bolo určite udelené právom. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech