OBCHODNÁ VOJNA: Japonská vláda povoláva všetky svoje firmy, ktoré “operujú“ v Číne. Dá im miliardy ak odídu z Číny

  • V rámci nového národného programu vyčlenila japonská vláda pre vlastné firmy štedré príspevky
  • Chce sa osamostatniť od svojho najväčšieho obchodného partnera
japonsko (1)
TASR/AP Photo/Eugene Hoshiko
  • V rámci nového národného programu vyčlenila japonská vláda pre vlastné firmy štedré príspevky
  • Chce sa osamostatniť od svojho najväčšieho obchodného partnera

Japonsko sťahuje vlastné podniky z Číny. Chce tak zabezpečiť vyššiu mieru samostatnosti v oblasti výroby. 67 japonských spoločností tak v rámci nového národného programu dostane od vlády viac ako pol miliardy dolárov, píše Bloomberg.

Z Číny domov 

V piatok poskytlo túto informáciu médiám a verejnosti japonské ministerstvo hospodárstva, obchodu a priemyslu. 

Zároveň upresnilo, že okrem 67 spomínaných národných podnikov, ktoré svoju výrobu presunú späť do vlastného subregiónu, ďalších 30 sa premiestni do krajín ako Vietnam, Thajsko či Mjanmarsko. Záleží od výšky finančnej kompenzácie. 

Už v apríli vyčlenila japonská vláda 243, 5 miliardy Jenov  čo predstavuje 2,2 miliardy dolárov. Z nich sa bude v prvom kole vyplácať firmám takmer štvrtina. 

Nápad presunúť krajinný biznis von z Číny vznikol  v čase, keď sa vyostrili spory medzi USA a Čínou. Po zhoršení obchodnej vojny, ktorá je čím ďalej tým vyhrotenejšia, a tak je rozumné ekonomiky oddeliť. 

Čína je nielen najväčším a najvýznamnejším obchodným partnerom Japonska, ale aj viacerých európskych krajín. Japonské spoločnosti sem investujú obrovské finančné obnosy. 

Už v marci

Debaty o tom, že japonská a čínska ekonomika si dajú zbohom, vznikli už začiatkom marca tohto roku. Vtedy obe krajiny zápasili s globálnom pandémiou na najvyššom možnom stupni a tak sa primárne riešili iné problémy. Ekonomiky oboch krajín stagnovali. 

V Číne však vyrábala aj najväčšia japonská spoločnosť na výrobu tvárových masiek Oris Ohyama a Sharp Corp. Tie sa spolu s ďalšími podľa japonského ministerstva hospodárstva sťahujú do juhovýchodnej Ázie. 

Zdroje: bloomberg.com, japantimes.co.jp

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech