Občianstvo ako vstupenka do pekla: Rusko poslalo 20 000 naturalizovaných občanov priamo na front
- Rusko násilne mobilizuje migrantov, ktorým len nedávno udelilo občianstvo
- Namiesto lepšieho života prišli zákopy a smrť

- Rusko násilne mobilizuje migrantov, ktorým len nedávno udelilo občianstvo
- Namiesto lepšieho života prišli zákopy a smrť
Rusko podľa serveru Meduza brutálne zneužíva ľudí, ktorým len nedávno udelilo občianstvo. Podľa šéfa Vyšetrovacieho výboru Alexandra Bastrykina bolo približne 20 000 naturalizovaných cudzincov násilne nasadených na front proti Ukrajine. Získali ruské pasy – a namiesto sľubovaného lepšieho života prišla realita zákopov a smrti.
Podľa Bastrykina sa celkovo podarilo „vypátrať“ až 80 000 takýchto občanov, ktorí sa po naturalizácii vyhýbali vojenskej službe. Bez varovania boli registrovaní do armády a dvadsaťtisíc z nich bolo rovno odvelených na front. Ide prevažne o mužov z Uzbekistanu, Tadžikistanu a Kirgizska – bývalých sovietskych republík, ktorých obyvatelia často migrujú do Ruska za prácou a lepšími životnými podmienkami.
Podvod, ticho a razia
Nové informácie, ktoré zverejnila ruská agentúra TASS, naznačujú, že celý proces naturalizácie migrantov bol postavený na podvode. Mnohým novým občanom údajne nikto dopredu nepovedal, že získaním ruského občianstva na seba berú aj zákonnú povinnosť nastúpiť na vojenskú službu. Inými slovami – netušili, že ich pas je zároveň aj povolávací rozkaz.
Zatiaľ čo Kremeľ stále nazýva vojnu proti Ukrajine „špeciálnou vojenskou operáciou“, pre migrantov sa z nej stala pasca. Bastrykinovo vyjadrenie na právnickom fóre v Petrohrade bolo prekvapivo otvorené: „Asi 20 000 z týchto nových ruských občanov, ktorí už nechcú žiť v Uzbekistane, Tadžikistane alebo Kirgizsku, je teraz na frontovej línii.“
Prax, ktorú Moskva zaviedla, je bezprecedentná. Naturalizácia sa zmenila na zbraň – štát ju využíva ako nástroj náboru. Najprv migrantov legalizuje, dá im pocit bezpečia. Následne ich však násilne vtiahne do vojny, ktorú väčšina z nich nikdy nechcela viesť. Nie je to prvý raz, čo Rusko podviedlo svojich vojakov.
V minulosti už agentúry upozorňovali na prípady kubánskych žoldnierov, ktorým sľúbili peniaze, no nepovedali im, že ich čaká smrteľne nebezpečná prvá línia. V prípade migrantov zo Strednej Ázie však nejde ani o žoldnierov – ide o čerstvých občanov, ktorých štát odmenil za ich dôveru odsunom na front.
Etnická segregácia na bojisku
Nie je náhoda, že väčšina postihnutých pochádza práve z ázijských republík. Tieto komunity sú v Rusku často vystavené diskriminácii, slúžia ako lacná pracovná sila a nemajú silné zastúpenie v politike ani médiách. V očiach režimu sú ideálnymi kandidátmi na „tichú“ mobilizáciu – nikto sa ich nebude zastávať, nikto nebude protestovať.
Kirgizsko a Uzbekistan síce oficiálne zakazujú svojim občanom bojovať v cudzích vojnách, no ich možnosti sú obmedzené. Moskovské razie sú systematické, koordinované a bezprecedentne brutálne. V uliciach, na trhoch aj v ubytovniach zastavujú mužov s tmavšou pleťou a žiadajú pas – ak majú ten ruský, často nasleduje odvlek.
Nábor migrantov z postsovietskych krajín do ruskej armády prebieha od prvého roka plnohodnotnej invázie na Ukrajinu. Len cez náborové centrum na ulici Jabločkova v Moskve prešlo za rok najmenej 523 ľudí z krajín ako Tadžikistan, Uzbekistan, Kirgizsko, Kazachstan či Bielorusko. Väčšina z nich žila v Rusku už dlhší čas. Väčšina dlhšie než mesiac (82 %) alebo dokonca viac než rok (36 %).
Prípad Kirgiza Askara Kubanyčbeka ukazuje, ako komplexne a tragicky sa môže osud migranta preplietať s ruskou vojnou. Po tom, čo v roku 2022 dobrovoľne odišiel bojovať na Ukrajinu, ho odsúdili doma za žoldnierstvo na sedem rokov, no bol podmienečne prepustený. Už v máji 2024 sa však opäť hlásil v moskovskom náborovom centre – a v auguste toho istého roka dostal ruské občianstvo.
Zákopová naturalizácia
Niektorí migranti vraj súhlasili s armádnou službou výmenou za rýchle občianstvo – no bez reálneho pochopenia dôsledkov. Iných jednoducho oklamali. Úrady im neponúkli alternatívu – len dve možnosti: narukuj, alebo ťa deportujeme.
Z ruského občianstva sa tak v roku 2025 stala pasca. Tí, ktorí sa chceli zbaviť neistoty a získať istoty ruského štátu, zaplatili tú najvyššiu cenu. Nevedomky vstúpili do armády krajiny, ktorá ich potrebuje len ako anonymné telá do zákopov.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: Meduza, TASS, Radio Free Europe, iStories, Defense Blog