Obedy zadarmo pre školákov musíš vyriešiť teraz: Na vyplnenie prihlášky majú Slováci už len pár dní

  • Obedy zadarmo sú od mája znovu realitou
  • Po novom ich môže dostať väčšia skupina detí
deti v školskej jedálni, trieda
Ilustračné foto: TASR/František Iván, Erika Ďurčová
  • Obedy zadarmo sú od mája znovu realitou
  • Po novom ich môže dostať väčšia skupina detí

Dotácie na obedy pre všetky deti v poslednom ročníku materských škôl a na základných školách sú od mája tohto roku opäť realitou. Rodičia však o ne musia požiadať, inak za ne budú aj naďalej platiť. 

O obedy zadarmo sa dá požiadať do konca júna

Väčšina škôl požaduje, aby bola žiadosť na budúci školský rok 2024/25 podaná do konca júna, čiže na to majú rodičia už len pár dní. Ako informuje web Správy RTVS o obedy zadarmo môžu po novom (od septembra) požiadať aj niektorí žiaci stredných škôl, konkrétne ide o prvé štyri ročníky osemročných a prvý ročník päťročných stredných škôl. 

Požiadať o dotácie na obedy môžu rodičia písomnou alebo elektronickou formou, každá škola má však svoj spôsob, preto je dobré informovať sa priamo na školách. V niektorých školách sa žiadosť uplatňuje prostredníctvom tlačiva (návratka), ktorú rodič doručí zariadeniu školského stravovania, v iných sa to dá napríklad prostredníctvom edupage alebo iným spôsobom.

dieťa v školskej jedálni
zdroj: TASR/Milan Kapusta

„My sme na to využili školskú stránku edupage, cez ktorú sme poslali rodičom anketu a tam vyjadrili svoj záujem. V septembri prvý deň školy rodičia opäť prídu do kancelárie vedúcej jedálne, ktorá im dá papierové tlačivo na vyplnenie a potvrdenie,“ uviedla riaditeľka ZŠ A. Sládkoviča v Sliači Alžbeta Krúpová pre Správy RTVS.

Pred časom sme ťa informovali, že aj keď mnohí rodičia váhali, pretože si mysleli, že by kvôli dotácii na obedy zadarmo mohli prísť o daňový bonus, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR ich obavu minulý rok vyvrátilo.

Výška dotácie

„Podľa novely sa od mája 2023 nebude prihliadať na to, či je rodič poberateľom daňového bonusu na dieťa. To znamená, že na dieťa si môže uplatňovať dotáciu na stravu aj v prípade, že naň rodič poberá daňový bonus,“ informoval tlačový odbor ministerstva na webovej stránke.

Výška dotácie na obedy je stanovená nasledovne: na každý obed dieťaťa v poslednom ročníku materskej školy prispeje štát sumou 1,40 eura, na obed žiaka prvého stupňa základnej školy sumou 2,10 eura a na obed žiaka druhého stupňa základnej školy (aj pre prvé štyri ročníky osemročných stredných škôl či prvý ročník päťročnej školy pre bývalých ôsmakov) sumou 2,30 eura.

Návrat obedov zadarmo umožnila novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorú v februári 2023 schválila Národná rada SR. V rámci tejto novely poslanci prijali pozmeňovací návrh od poslankyne Petry Krištúfkovej (Sme rodina).

Zdroje: Správy RTVS, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá