Obedy zadarmo sa ukazujú v praxi: Dva rožky a jeden jogurt 

  • Ešte v októbri 2018 Slovensko obletela správa, že deti na základných školách, ako aj tie v poslednom ročníku v materskej škole, dostanú obedy zadarmo
  • Nové sociálne opatrenie už tento september zasiahlo viac ako pol milióna detí
  • Ako to vyzerá v praxi?
TASR/TASR - Roman Hanc
  • Ešte v októbri 2018 Slovensko obletela správa, že deti na základných školách, ako aj tie v poslednom ročníku v materskej škole, dostanú obedy zadarmo
  • Nové sociálne opatrenie už tento september zasiahlo viac ako pol milióna detí
  • Ako to vyzerá v praxi?

Podľa odhadov iniciátorov tejto novinky by vďaka tomuto opatreniu mohli rodičia ušetriť pri jednom dieťati 220 eur a pri dvoch deťoch až 440 eur, čo rozhodne nie je zanedbateľná suma. Toto opatrenie malo mať  zároveň aj silný výchovný rozmer, ktorý mal posilniť princíp rovnosti, kedy sa umožní deťom z bohatších aj chudobnejších rodín sedieť za jedným stolom.

Nový školský rok je už oficiálne tu a ukázalo sa to, čo mnohí predpokladali. Obedy zadarmo v praxi zadarmo vôbec nie sú. Rodičia zverejňujú fotky chabých obedov, ktoré ich deti dostávajú. 

TOTO JE OBED ZADARMO NA ZÁKLADNEJ ŠKOLE V OKRESE GELNICATýždenný jedálniček obedov zadarmo tam vyzerá takto:…

Gepostet von Veronika Remišová am Dienstag, 17. September 2019

Fotku obedu zadarmo, ktorý deti dostávajú na Základnej škole v okrese Gelnica, zverejnila aj predstaviteľka neparlamentnej strany Za ľudí Veronika Remišová. Žiadne teplé jedlo sa v tomto prípade nekoná, nakoľko naň nezvýšili peniaze. Deti dostali dva rožky a jogurt. A ako vyzerá ukážkový týźdenný jedálniček na základnej škole? 

V pondelok sú v jedálničku 1 jogurt 2 grahamové rožky, v utorok – sladké mlieko a dve pečivá, v stredu – 3 sladké pečivá, vo štvrtok – 3 šišky a v piatok – 2 sladké pečivá a 1 rožok.

„Obedy zadarmo sú nepripravené, najmä v školách, kde by teplá a riadna strava najviac pomohla. Viac ako 10% škôl jedáleň ani nemá, prípadne má nevyhovujúce priestory. Rodičia na mnohých školách sa sťažujú, že kvalita obedov šla dolu, chýba najmä čerstvé ovocie, zelenina. Škôlkári do 4 rokov platia v mnohých škôlkach dvojnásobok toho, čo platili minulý rok, čiže oni sa skladajú na obedy zadarmo pre 5-ročných,” vyjadrila sa vo svojom príspevku na Facebooku Veronika Remišová. 

Rodičia na ZŠ v Dubnici nad Váhom dostali takéto pekné pozdravy. No tak nakoniec tie obedy zadarmo asi skutočne nebudú zadarmo.Ehm, vlastne zadarmo nie je nikdy nič. Však, to len Smer tvrdí niečo iné.

Gepostet von Zomri am Dienstag, 11. Juni 2019

Koniec koncov niet sa čomu diviť. Od septembra sú obedy zadarmo a školské jedálne sú odkázané len na dotáciu od štátu vo výške 1,20 eur. Zväčša ide len o akýsi príspevok na suroviny, pretože takáto suma  nepokryje náklady a ani nákup surovín.

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca ministerstva práce a sociálnych vecí Michal Stuška, nárok na dotáciu vo výške 1,20 eura na jeden obed majú deti z rodín v hmotnej núdzi už od začiatku januára tohto roka. Ak samospráva podľa neho zvýšila poplatky za stravovanie detí a nezohľadnila sociálno-ekonomickú situáciu rodín, tak rodičia detí v hmotnej núdzi musia doplácať za obedy nad 1,20 eura tak, ako doteraz doplácali nad 1 euro.

„Nemáme informáciu, koľkých prípadov sa to týka, nakoľko nikde neexistuje centrálna evidencia všeobecne záväzných nariadení samosprávy a preto nemáme prehľad o celkových cenách obedov v školách, teda nákladoch na potraviny a režijných nákladoch spolu,“ upozornil hovorca rezortu práce.

Pripustil, že obedy pre niektoré deti v hmotnej núdzi po zavedení tzv. obedov zdarma zdraželi. „Máme však napriek všetkému aj samosprávy, ktoré sociálno-ekonomickú situáciu rodín stále zohľadňujú,“ povedal.

Navyše suroviny musí niekto spracovať, treba tak zaplatiť kuchárky, energie a vybavenie kuchyne. Kým si rodičia platili za obedy pre deti, šek bol zložený z dvoch častí. Prvú tvorila cena surovín a druhú náklady na réžiu. Štát teraz síce poskytuje dotáciu na suroviny, ale ani to nie v plnej výške a všetko ostatné naďalej musí platiť rodič.

O reakciu na kritiku V. Remišovej sme požiadali aj hovorcu strany Smer, ktorá obedy zadarmo iniciovala. Na odpoveď čakáme.

zdroj: facebook.com/remisova.veronika, employment.gov.sk, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech