Obézni ľudia majú smolu, vakcína proti koronavírusu na nich pravdepodobne účinkovať nebude

  • Spojitosť medzi obezitou a nákazou koronavírusom skúmalo už niekoľko vedeckých tímov
  • Mnohé prišli na to, že na ľudí trpiacich obezitou by vakcína proti koronavírusu nemusela pôsobiť efektívne
  • Okrem toho s obezitou súvisia aj ďalšie zdravotné riziká
obezita
Unsplash/AllGo - An App For Plus Size People/CDC
  • Spojitosť medzi obezitou a nákazou koronavírusom skúmalo už niekoľko vedeckých tímov
  • Mnohé prišli na to, že na ľudí trpiacich obezitou by vakcína proti koronavírusu nemusela pôsobiť efektívne
  • Okrem toho s obezitou súvisia aj ďalšie zdravotné riziká

Na to, že obézni ľudia sú viac vystavení riziku nákazy koronavírusom, experti prišli už koncom júla, píše BBC. Niet divu, obezita so sebou nesie mnohé zdravotné riziká, ktoré môžu ohrozovať život jednotlivca. Marcová štúdia čínskych expertov potvrdila, že obézni ľudia sa z Covid-19 dostávali podstatne ťažšie, ako ľudia s normálnou váhou.

Ako dokazuje ďalšia štúdia, problémom obezity je to, že oslabuje imunitný systém. Určite ťa neprekvapí fakt, že práve ten ťa chráni pred rôznymi chorobami a vírusmi, ako aj koronavírusom. Dalo by sa tvrdiť, že 25 percent Sloveniek a 25 percent Slovákov je v podobnom ohrození, pretože podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie trpí obezitou.

Obéznym ľuďom vakcína príliš nepomôže 

Rovnako, ako mnoho zdravých ľudí, tak aj veľa obéznych sa môže spoliehať na príchod novej vakcíny. Ako ale naznačuje spomínaná štúdia, obézni ľudia nepochybne zažijú komplikácie. Vedci zistili, že vakcína na chrípku, tetanus alebo besnote na obéznych ľudí neúčinkuje dostatočne efektívne.

Raz Shaikh, nutričný profesor z University of North Carolina-Chapel Hill, pre CNN povedal, že rovnaká situácia bude aj s vakcínou na koronavírus. Nepredpokladá, že by mala byť účinná a efektívne fungovať aj u obéznych ľudí.

obezita
zdroj: Unsplash/AllGo - An App For Plus Size People

Obezita môže byť u ľudí nakazených koronavírusom skutočne fatálna. Aprílová štúdia Williama Dietza a Carlosa Santos-Burgoa spomína nakazených v Kalifornii. Z takmer 270 hospitalizovaných pacientov trpelo 58 percent obezitou a 67 percent morbídnou obezitou. „Šesťdesiatšesť percent ľudí s obezitou malo tiež chronické ochorenie pľúc vrátane astmy, srdcových problémov alebo cukrovky,“ uviedli autori štúdie.

Miera obezity sa zvýšila

Aj napriek tomu, že autorka pôvodného článku, Sarah Varney zo CNN, sa zameriava výhradne na americkú populáciu, riziko spojené s obezitou sa týka aj Slovákov. Niet pochýb o tom, že obezita je čoraz viac rozšírená, čo môže súvisieť so sedavým životným štýlom a nezdravou životosprávou. 

GRAFY: Koronavírus na Slovensku existuje, takáto je realita v číslach

Portál Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb obezite dokonca priradil prívlastok „pandémia“, nakoľko je medzi ľuďmi po celom svete mimoriadne rozšírená. Alarmujúce sú aj údaje Národnej zdravotníckej organizácie.

Miera obezity sa totiž od roku 1975 strojnásobila. Tieto čísla môžu byť zarážajúce, obzvlášť keď zoberieš do úvahy, že obezite sa dá predísť. Okrem toho, že obézni ľudia pravdepodobne zažijú peripetie s vakcínou, hazardujú s mnohými vážnymi zdravotnými problémami.

Zdroje: BBC, PUBMED, PUBMED, EURO WHO, CNN, Online Library, CDC, WHO

Najnovšie video