Objav magickú Chatu pod Kráľovou hoľou. Vedie k nej najvyššie položený cyklochodník

  • Nachádza sa 1 451 m.n.m. . Z jednej strany Nízke, z druhej Vysoké Tatry
  • V lete bicykel, v zime lyže. A ako bonus horehronská nádherná príroda, čistý vzduch a skvelé ceny
  • Remeselné pivo, vegánske polievky a domáca Pohorelská štrúdľa, ktorú pečie stará mama majiteľov chaty
han
wikimedia.org- Chata pod Kráľovou hoľou, pixabay
  • Nachádza sa 1 451 m.n.m. . Z jednej strany Nízke, z druhej Vysoké Tatry
  • V lete bicykel, v zime lyže. A ako bonus horehronská nádherná príroda, čistý vzduch a skvelé ceny
  • Remeselné pivo, vegánske polievky a domáca Pohorelská štrúdľa, ktorú pečie stará mama majiteľov chaty

Výstup na Kráľovu hoľu môžeš začať z rôznych okolitých dedín. Z Telgártu či z Pohorelej. My sme šli zo Šumiaca. Odtiaľ to totiž nie je až taká dlhá trasa. Cestou sme si urobili niekoľko príjemných zastávok a cestu nám krátilo aj zopár vtipných kamošov. Cieľom bol vrchol Kráľovej hole. Ale pre mnohých je ním práve horská Chata pod Kráľovou hoľou. Nachádza sa na Prednom sedle a je to približne polovica cesty na hoľu. Okrem peších turistických chodníkov k nej vedie aj cyklistický. Ten je najvyššie položený na Slovensku.

4 horehronci, 8 postelí a 1 líška

Majitelia sú traja, všetci športovci. Peter z Pohorelej, Vlado z Telgártu a jeho manželka Šumiačanka.  A pomáha im Dominika. Všetci vyrastali pod Kráľovou hoľou a preto sa chatou šíri autentická miestna atmosféra. Má geniálnu polohu. „Keď je dobrá viditeľnosť, uvidíš dokonca aj Rumunsko, Poľsko, Ukrajinu a Maďarsko,“ hovorí Dominika Voletzová, ktorá je dušou chaty, nadšenkyňou všetkých športov a chatárkou. Na prvý pohľad neveľká horská chata v sebe ukrýva 1 izbu s ôsmymi posteľami. Za noc tu zaplatíš 23 eur a v cene máš aj raňajky. Tečie teplá voda a máš teplú perinu. A keď je záujemcov viac, s vlastným spacákom sa spokojne vyspíš.

zdroj: archív: Chata pod Kráľovou hoľou

Elektrinu čerpajú z fotovoltaických panelov a majú dokonca vlastnú studňu, 96 metrov hlbokú. V každej správnej turistickej chate sa nachádza chatársky pes. Pod Kráľovou hoľou majú líšku. „ Chodí sem jedna taká. Volá sa Radka,“ dopĺňa pre redakciu StartitUP chatárka Dominika. Toto miesto je presne tak čarovné a neuveriteľné, ako to znie. Vystrihnuté zo slovenských bájí.

Neprebádané Horehronie plné svetových vecí, skvelých ľudí a chutí

Chata za minulý rok ubytovala mnoho turistov. A aj prestravovala. V lete cyklistov a peších, v zime skialpinistov. Kráľova hoľa je totiž NAPANT-om schválený skialpinistický areál.

Jedlo je gurmánske a hlavne domáce. Varia tu skvelé polievky. Tradičné, ale sú dni, kedy nájdeš v ponuke aj marockú mrkvovú s kokosovým mliekom. Za polievku zaplatíš maximálne 3,50 eura a ak si k tomu dáš špecialitu, domácu ťahanú štrúdľu z Pohorelej, ktorú pečie stará mama jedného z majiteľov, budeš sa Pod Kráľovú hoľu vracať v najhoršom prípade už iba kvôli nej.Pije sa tu tiež lokálne a to pivo z neďalekého pivovaru Predná hora, klasické, ale aj pivný špeciál IPA.

Treba prísť. Horehronie je zelené, mäkké ako machový chumáč a voňavé. Žijú tu horali, majú dobré jedlo, pekné tradície a pramení tu tiež Hron.

Pozorovali Perzeidy

Kreativite sa medze nekladú a tak minulý rok v auguste na Chate pod Kráľovou hoľou pozorovali hviezdy. Lebo kde inde, keď viditeľnosť je tu dokonalá, nebo čisté a o svetelnom smogu tento kraj našťastie nikdy nepočul. Perzeidy sa najlepšie sledujú na Prednom sedle Kráľovej hole.

Každý rok sa tu konajú preteky Vertical kilometer. Beží sa zo Šumiaca až na Kráľovu hoľu. Na prvý pohľad to môže vyzerať ako beh až do neba, ale kráľovohoľský stožiar ťa zastaví. Tento rok padol dokonca rekord.

Ak sa chystáš na turistiku a nechceš narážať na extrémne davy turistov príď na Kráľovu hoľu. Tu nebudeš stáť v rade. V lete vezmi tretry alebo bicykel, v zime lyže a objavuj Horehronie, lebo je tu naozaj kam ísť. Chata pod Kráľovou hoľou patrí medzi povinné jazdy slovenských turistov. Hoľa je nový Lomničák. Len špecifickejší a intímnejší.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK