Objavili najstaršie zviera na Zemi. 512-ročný žralok sa narodil v čase, keď Kolumbus objavoval Ameriku

  • Len pre porovnanie. Ak si zoberieme slávneho polyhistora Mateja Bela, ktorý sa narodil v roku 1684, už vtedy tento žralok pravdepodobne dosahoval viac než dvojnásobok priemerného veku človeka.
staryzralok
instagram.com (juniel85)
  • Len pre porovnanie. Ak si zoberieme slávneho polyhistora Mateja Bela, ktorý sa narodil v roku 1684, už vtedy tento žralok pravdepodobne dosahoval viac než dvojnásobok priemerného veku človeka.

Vek tohto žraloka, ktorý sa odhaduje na 512 rokov mu zabezpečil neoficiálne prvé miesto v rebríčku najstarších žijúcich stavovcov. To, že sa v arktických vodách nachádzajú 400-ročné žraloky nie je až taká novinka, akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať. Ospalec grónsky, ako sa tento druh žraloka nazýva, sa bežne dožíva úctyhodného veku, ktorý sa pohybuje v stovkách rokov. Jedinec, ktorého sa podarilo vyloviť tento rok v atlantických vodách, je však najstarším známym exemplárom.

Jeho vek odhadli vedci na základe ohromnej dĺžky, ktorá dosahovala takmer 5 a pol metra. To je na Ospalca grónskeho nevídané číslo. V severnom Atlantiku študoval tím profesora Juliusa Nielsena z univerzity v Kodani podmorské tvory, keď sa im znenazdajky podarilo vyloviť tohto starčeka. Ospalec grónsky rastie len jeden centimeter za rok, zaujímavým faktom však je, že svoju dospelosť dosahuje vo veku 150 rokov. Teda u tohto jedinca to bolo v čase, kedy spomínaný Matej Bel ešte ani nebol na svete.

Na stanovenie veku sa používa fyzikálny postup známy ako rádiokarbónová metóda datovania. Tá určila, že jeho vek sa pohybuje okolo 392 rokov. O tejto metóde však vieme, že má 95 percentnú určitosť a teda jeho vek sa  s prípustnou chybou odhaduje ešte o ďalších 120 rokov viac.

Tento žralok je veľmi podstatným objavom, pretože prežil udalosti ako priemyselná revolúcia, prvá a druhá svetová vojna či jadrové testy počas studenej vojny. Môže byť teda zdrojom kľúčových poznatkov pri skúmaní ľudského dopadu na morský ekosystém. V súčasnosti nedokážeme povedať, pre koho predstavuje tento druh žraloka prirodzeného predátora, keďže nikdy nebol zachytený pri love.

V žalúdkoch niektorých jedincov sa však našli pozostatky jeleňov, koní, sobov a dokonca aj ľadových medveďov. Na Islande je mäso Ospalca grónskeho považované za delikatesu, avšak je nutné vedieť ho dobre pripraviť. Jeho mäso totiž obsahuje toxín, ktorého účinky pri otrave sa veľmi podobajú pocitu požitia extrémneho množstva alkoholu. Keďže sa vek tohto žraloka nedá určiť presne, oficiálne prvenstvo najstaršieho žijúceho živočícha si drží druh lastúrnika s názvom Arktika islandská. Exemplár o ktorom sa bavíme dostal meno Ming.

Tento úbožiak tragicky zahynul v roku 2006. Keď sa vedci pokúšali určiť jeho vek, nechtiac ho zabili. Nech to znie akokoľvek absurdne, Ming sa dožil veku 507 rokov a na oficiálnom rebríčku najdlhšie žijúcich živočíchov je držiteľom prvého miesta. Zrejme vás nepresvedčím, aby ste si ho uctili minútou ticha, takže na záver vám aspoň prezradím, že svoje meno dostal podľa čínskej dynastie Mingovcov. Počas ich pôsobenia sa totiž narodil a s týmto originálnym nápadom na jeho meno prišli novinári z britských novín Sunday Times.

zdroj: Interez.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá