Obleč sa do kroja moderne! Značka PARTA vdychuje ľudovým tradíciám nový život

  • Prečo sa poddávať diktátu zahraničných módnych reťazcov, keď môžeš nosiť slovenské tradície a byť originál?
collagedcs
FB/PARTA Slovenské ľudové umenie, instagram/slafkasat
  • Prečo sa poddávať diktátu zahraničných módnych reťazcov, keď môžeš nosiť slovenské tradície a byť originál?

Vlastný neokopírovaný štýl je dnes v obliekaní čoraz vzácnejší. Všade, kam sa pozrieš, vidíš len mainstreamovú produkciu obchodných reťazcov a stále rovnaké instagramové trendy. Aj v bratislavských uliciach sa však dá nájsť kúsok originality, ktorý vzniká kombináciou aktuálnych trendov so staršími kúskami, s oblečením zo sekáčov či s tradíciami. Práve tie sú tým najlepším, čo môžeš pre osvieženie svojho šatníka urobiť. Nielen, že tak dáš najavo svoju slovenskú hrdosť, ale zaručene vykukneš z davu.

Dnes už sa „recyklácii“ tradičných ľudových motívov venuje viacero slovenských značiek a naozaj je z čoho vyberať. Jednou z nich je aj výrobca PARTA, ktorý nie je žiadnym rýchlokvaseným dizajnérskym projektom, ale dlhoročným výrobcom ľudových odevov, teda krojov, ktoré vyrába už neskutočných 15 rokov. Medzi ich zákazníkov už patrila kancelária prezidenta Slovenskej republiky, ale aj ľudové súbory SĽUK či Lúčnica. Ich obchodík nájdeš v Detve aj v Bratislave na Panskej.

Dakujeme vsetkym co nas prisli pozriet do našho stanku v Hrušove, skoro vsetky tričká sme vypredali 󾌵 nové kúsky nájdete…

Posted by PARTA Slovenské ľudové umenie on Monday, August 22, 2016

Na prvý pohľad pôsobí trochu ako typický obchod so suvenírmi pre turistov, no zdanie môže klamať. Dokážeš tu uloviť nielen kroje a ich tradičné súčasti, ale aj niečo modernejšie. Napríklad kvalitnú bielu vyšívanú košeľu, kravatu s ľudovým vzorom či štýlové tričká a tašky s prekrásnymi ľudovými motívmi, ktoré nie sú len potlačené, ale skutočne zložito vyšívané. Takže dokonalá moderná podoba ľudového kroja, ktorý môžeš nosiť denne, tak ako to bolo kedysi zvykom. Pestrými farbami a tradičnými vzormi určite vyčaríš úsmev nejednému človeku. :)

Beautiful @klem3ntina in @parta.slu and @factorywtf .

Príspevok, ktorý zdieľa Nicole Lieskovska (@nlieskovska),

Nedávno tiež PARTA spolupracovala s módnou značkou WTF?!, za ktorou stoja návrhári Milan Švingál a Klementina Tomrecaj. Ukázali, že aj tradície a móda 21. storočia dokážu nájsť spoločný prienik. Skombinovali tak napríklad bežné súčasti kroja, ako vyšívaný lajblík, čepiec či brusliak s modernou košeľou z dielne WTF?!. Kvalitné a krásne kúsky od Sparty tiež nosí známa slovenska fashion blogerka Sweet lady Lollipop, obliekli ich aj slovenské Missky na medzinárodných súťažiach.

Sme vďační značkám, ako je PARTA, ktoré slovenské tradície uchovávajú takýmto spôsobom a robia ich nositeľnými aj dnes. Ak ešte vo svojej skrini nemáš aspoň jeden nadčasový ľudový kúsok, mal by si to určite zmeniť. :)

Srdiečkové vyšívané tašky 😊❤️

Príspevok, ktorý zdieľa PARTA-Slovenské ľudové umenie (@parta.slu),

Posted by PARTA Slovenské ľudové umenie on Monday, April 10, 2017

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK