Obloha zostúpila na zem. Impozantné umelecké dielo po prvýkrát prístupné verejnosti

  • Víkendové noci v Bratislave rozžiarila Biela noc
  • Okrem špičkových umelcov môžeš spoznať niekoľko nových lokácií, ktoré boli doteraz pre verejnosť neprístupné
5H1A3174
Slovenská sporiteľňa
  • Víkendové noci v Bratislave rozžiarila Biela noc
  • Okrem špičkových umelcov môžeš spoznať niekoľko nových lokácií, ktoré boli doteraz pre verejnosť neprístupné

Mnohí z vás asi nevedia, že v átriu budovy Slovenskej sporiteľne na Tomášikovej ulici visí už takmer desaťročie najväčšie výtvarné dielo svojho druhu na Slovensku s názvom SKY. Jeho pomenovanie vzniklo podľa výnimočného výhľadu na oblohu práve z tohto átria. Je totiž zastrešené len nafukovacou membránou z priehľadnej fólie. Aj preto autori diela, manželia Kubinskí, pomenovali svoju sochu práve SKY (obloha). Bol to totiž prvý dojem, ktorý z priestoru mali. „Umenie je na to, aby komunikovalo, aby vytváralo, vygenerovalo istý pocit a na to sme využili ten tvar – nie je to ani púštny kvet, je to akýsi oblak alebo niečo mimozemské, čo neviete opísať,“ hovorí Monika Kubinská.

zdroj: Slovenská sporiteľňa

SKY má v sebe LED svetlá, ktoré po zotmení rozžiaria barissolové prstence rôznymi farbami a v presklenej budove banky sa v tme nádherne odrážajú. Návštevníci tak môžu mať pocit, akoby sa ocitli v zázračnej hre zrkadiel. Počas víkendov, kedy bude socha sprístupnená návštevníkom Bielej noci, bude monumentálny objekt SKY manželov Kubinských sprevádzať viackanálový hudobný enviroment Fera Királyho, ktorý rozozvučí celé átrium.

Bežní ľudia obrovské dielo doteraz nemali možnosť vidieť. Počas Bielej noci však bude po prvýkrát sprístupnené verejnosti. Kvôli tejto príležitosti klesla zo svojej bežnej výšky okolo 15 metrov približne pol metra nad zem. Pohľad na ňu si budú môcť návštevníci vychutnať počas troch predĺžených víkendov od 17.9. do 3.10., vždy medzi 19.00 h do 00.00 h.

Budovu na Tomášikovej 48 zároveň rozžiari aj audiovizuálna inštalácia „Budúcnosť je vaša z dielne kreatívnej skupiny umelcov Lovely Experience. Tá je multimediálnym stvárnením nového konceptu Slovenskej sporiteľne prinášajúceho nové smerovanie značky, ktorá verí, že aj napriek výzvam nás čaká budúcnosť plná radosti a dôvodov na optimizmus.

zdroj: Slovenská sporiteľňa

Organizátori premysleli koncept tohtoročnej Bielej noci tak, aby podporili domácu umeleckú scénu, potešili divákov, a zároveň ich nevystavili zbytočnému zdravotnému riziku. Ako vraví umelecká riaditeľka Zuzana Pacáková, pandémia formát tohto ročníka výrazne ovplyvnila. „Intenzívne pracujeme na tom, aby bola Biela noc nielen divácky atraktívna, ale aj maximálne bezpečná. Väčšina inštalácií je dostupná každý večer po zotmení viac ako dva týždne. Chceme, aby si návštevníci vychutnali umenie bez obáv, davov alebo časovej tiesne, pokojne opakovane,” vysvetľuje Pacáková. Výhodou pre záujemcov, ktorí chcú vidieť objekt SKY je výborná možnosť parkovania, priestory s veľkou kapacitou aj možnosťou občerstvenia.

SKY v číslach:

Rozmery:  10 x 10 x 8 metrov

Hmotnosť: 3180 kilogramov

Trvanie realizácie: 18 mesiacov

Inštalácia diela: 30 dní

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech