Obľúbená destinácia Slovákov horí, museli evakuovať aj ľudí z hotelov

  • Grécko zachvátili plamene
  • Oheň sa priblížil k minimálne jednému letovisku
španielsko požiar hasič sucho horúčavy
Ilustračná fotografia, TASR/Emilio Fraile/Europa Press via AP
  • Grécko zachvátili plamene
  • Oheň sa priblížil k minimálne jednému letovisku

V sobotu ráno sa na ostrove Lesbos rozhorel požiar, ktorý primal úrady, aby vyzvali na evakuáciu rezortu Vatera. Oheň sa veľmi priblížil k letovisku, ktoré sa nachádza na juhu ostrova, a minimálne jeden dom zachvátili plamene.

Miestna polícia popoludní uviedla, že z dvoch hotelov a 92 domov evakuovali viac ako 450 ľudí, pričom policajti prechádzajú po okolí a hľadajú ľudí, ktorí odmietajú odísť. Hovorca hasičov Yannis Artopoios novinárom povedal, že s ohňom bojuje 50 požiarnikov, 17 požiarnických áut, deväť hasičských lietadiel a jeden vrtuľník.

Najväčší požiar horí už tri dni v národnom lese Dadia v severovýchodnom Grécku blízko hranice s Tureckom. Požiarna služba uviedla, že s ohňom tam bojuje 320 požiarnikov v 68 vozidlách, šesť špeciálnych lietadiel, deväť vrtuľníkov a mnoho dobrovoľníkov. Ďalších 200 drevorubačov prerezáva lesom protipožiarne chodníky.

Dva veľké požiare v sobotu horeli aj v odľahlej horskej oblasti v regióne Západná Makedónia a na polostrove Peloponéz, uviedol Artopoios.

Európska únia poskytla tento rok gréckej lesnej službe 72 miliónov eur na pomoc pri udržiavaní lesov a ich klčovaní, aby sa zabránilo šíreniu požiarov. Horúce, suché letá a silný vietor v Grécku spolu s dlhodobejšími účinkami klimatickej zmeny zvýšili celkové riziko lesných požiarov.

Horí aj na Slovensku, zatiaľ to zvládame

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) vyzýva návštevníkov chránených území k mimoriadne zodpovednému správaniu. Dôvodom sú požiare v národných parkoch. Informovalo o tom tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia SR ešte včera. 

V čase akútneho nedostatku zrážok sú trávnaté a lesné porasty oveľa náchylnejšie na vznietenie a oheň sa nimi šíri rýchlejšie.

Na vypuknutie veľkého lesného požiaru, ktorý spôsobí miliónové škody, tak niekedy stačí jediný nedostatočne uhasený ohorok z cigarety alebo založenie ohňa, ktorý sa rozšíri do okolitého prostredia.

Vo štvrtok bola na Slovensku iba tretí raz v histórii meraní zaznamenaná teplota 40 stupňov Celzia. V momente, keď sa k extrémnemu suchu pridávajú aj vysoké teploty, je preto k návšteve prírody potrebné pristupovať maximálne zodpovedne a vyvarovať sa manipulácii s ohňom.

Požiar, ktorý vo štvrtok zachvátil Národný park Veľká Fatra v katastrálnom území obce Liptovské Revúce je už druhým požiarom za posledných 48 hodín v niektorom z deviatich národných parkov na našom území.

V stredu horela časť územia v Tatranskom národnom parku. Vo Veľkej Fatre stále zasahujú hasiči aj za pomoci vrtuľníka z leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR, ktorí sa v teréne neprístupnom pre hasičskú techniku snažia dostať oheň pod kontrolu.

Slovensko aktuálne čelí doteraz nevídaným prejavom sucha spôsobeným globálnymi klimatickými zmenami, čo má za dôsledok aj to, že sú lesy náchylnejšie na vznik požiarov.

MŽP pripomína, že pobyt v chránených územiach má svoje pravidlá stanovené Zákonom o ochrane prírody a návštevným poriadkom konkrétneho národného parku či chránenej krajinnej oblasti.

Už v územiach s 3. stupňom ochrany nie je povolené stanovanie, táborenie mimo zastavaného územia obce, zakladanie ohňa mimo uzavretých stavieb a vyhradených lokalít, zbieranie rastlín a ich plodov, púšťanie ohňostrojov mimo uzavretých stavieb, či pohyb ľudí mimo vyznačených turistických chodníkov.

Podmienky, za akých možno niektoré aktivity vykonávať nad rámec zákona, upravujú návštevné poriadky jednotlivých národných parkov a chránených krajinných oblastí.

MŽP preto odporúča všetkým návštevníkom, aby sa ešte pred samotným príchodom do chráneného územia oboznámili s jeho návštevným poriadkom.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá