Obľúbená pochúťka Slovákov šialene zdražela, jej cena je najvyššia za 10 rokov

  • Cena kávy je na desaťročnom maxime
  • Cena marcovej arabiky po piatich rokoch pomerne stabilného obchodovania vyskočila tento rok na takmer dvojnásobok
káva
Unsplash/ Jenny Ueberberg, Unsplash/ Filipp Romanovski
  • Cena kávy je na desaťročnom maxime
  • Cena marcovej arabiky po piatich rokoch pomerne stabilného obchodovania vyskočila tento rok na takmer dvojnásobok

Káva je ďalšou komoditou, v ktorej cene sa viac odrážajú problémy s úrodou a dodávkami z krajín, ktoré sú hlavnými producentmi arabiky, ako aj obavy z omikronu.

Ako ďalej uviedol komoditný analytik Saxo Bank Ole Hansen, síce spôsobil krátkodobý negatívny posun v globálnom rizikovom sentimente, trval však len krátko.

Cena marcovej arabiky po piatich rokoch pomerne stabilného obchodovania vyskočila tento rok na takmer dvojnásobok. Môže za to podľa analytika najhoršie obdobie sucha a mrazov za posledné desaťročia, ktoré zdecimovalo brazílsku úrodu v roku 2021. Očakáva sa, že to potenciálne ovplyvní aj minimálne dve ďalšie sezóny.

Situáciu ďalej komplikuje aj nedostatok prepravných kontajnerov, čo zhoršuje situáciu v pražiarňach v Európe a v USA. Zásoby kávy v skladoch monitorovaných burzou ICE sa znížili na 1,6 milióna vriec, čo je úroveň 11 % pod päťročným priemerom.

Aj keď tieto fakty sami osebe nevysvetľujú takmer zdvojnásobenie ceny kávy, cenu vystrelili hore obavy, že sa situácia na trhu bude zlá aj v nasledujúcich rokoch. Poškodenie kríkov v dôsledku mrazov začiatkom tohto roka viedlo v niektorých oblastiach k potrebe opätovnej výsadby, zatiaľ čo iní poľnohospodári sa preorientovali na iné plodiny,“ hovorí Ole Hansen.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie