Obľúbená sieť drogérií zatvorí prevádzky v dvoch mestách. Ľudia sa musia s dm na týchto adresách rozlúčiť

  • Popredná sieť predajní s drogériou zatvára niektoré prevádzky
  • Zisti, v ktorých obchodoch už nenakúpiš
Dm drogéria a žena nakupuje.
Ilustračné foto Wikimedia Commons/Wegavision, Freepik/@prostooleh
  • Popredná sieť predajní s drogériou zatvára niektoré prevádzky
  • Zisti, v ktorých obchodoch už nenakúpiš

Jedna z popredných drogérií, ktorá na Slovensku prevádzkuje približne 160 obchodov, sa rozhodla uzavrieť časť svojich pobočiek. Informovala o tom na svojej webovej stránke.

Tento krok zasiahne zákazníkov, ktorí majú v obľube nakupovanie práve v tejto sieti. Tí teraz stoja pred úlohou nájsť si nové miesta, kde budú môcť pokračovať v nákupoch svojich obľúbených produktov. 

Reťazec už pripravuje náhrady

Sieť drogérií dm sa rozhodla, že už čoskoro definitívne uzavrie svoje dve pobočky v Ružomberku a Banskej Bystrici, ako informovali na svojej webovej stránke.

Prvá z nich, nachádzajúca sa na Rudohorskej ulici číslo 16 v Banskej Bystrici, privíta zákazníkov naposledy v pondelok 11. marca 2024 do 18:00. Aj napriek tomuto zatvoreniu zostane v meste dostupných ďalších päť obchodov dm pre miestnych obyvateľov.

Situácia v Ružomberku je ale trochu iná. Miestna pobočka na Podhore číslo 48 otvorí svoje dvere posledný raz vo štvrtok 14. marca 2024, tiež do 18:30. Pre obyvateľov Ružomberka bude najbližšou alternatívou predajňa dm v Dolnom Kubíne.

Našťastie, dm plánuje otvoriť novú pobočku v Ružomberku na adrese Zarevúca 5051, takže zákazníci sa môžu čoskoro tešiť na nové možnosti nakupovania.

Známa slovenská firma sa ocitla v problémoch

O niečo iná situácia ale zasiahla známu slovenskú firmu. Ako sme ťa informovali, spoločnosť Korad Radiators, vyrábajúca radiátory od roku 1968, dlho čelila finančným problémom. Snažila sa vyhnúť bankrotu, ale neuspela a jej dlhy a straty ju stále viac zavalili. Vo februári sa jej situácia vyhrotila do konečného bankrotu, ako ukazujú záznamy z registra konkurzov.

V roku 2022 firma vykázala stratu vo výške 2,27 milióna eur. Spoločnosť ocitla v problémoch po tom, ako veriteľ Promuglesbit, s.r.o., predložil návrh kvôli dlhu, ktorý firma dlhodobo nezaplatila za dodávku plechov. Tento dlh prekročil sumu štyroch miliónov eur.

Na snímke je kalkulačka a peniaze
zdroj: Canva/Alfexe

Karol Ješko, zástupca veriteľa, už skôr pre Košice Dnes uviedol, že Promuglebist sa snažil vyjsť v ústrety Korad Radiators. Umožnili im platiť dlhy podľa splátkového kalendára.

„Zároveň záujmom Promuglesbit je uspokojenie jeho pohľadávok a nie úpadok KORAD Radiators, s.r.o., a preto je na strane tejto spoločnosti, aby ešte pred vyhlásením konkurzu prišla s takým riešením situácie, aby konkurz na jej majetok nemusel byť vyhlásený,“ zdôraznil Ješko, ktorý v prvej polovici roka dal aj návrh na konkurzné konanie.

Záchranný plán stratovej fabriky v Košiciach nezafungoval. Ich dlhy z daní a odvodov sa za posledný rok zvýšili na päťnásobok.

FinStat uvádza, že fabrika dlhuje najviac Sociálnej poisťovni, ide o viac ako 320-tisíc eur. Má však dlhy aj voči zdravotným poisťovniam, 24-tisíc a 21-tisíc, a Finančnej správe 22-tisíc eur.

Nemusí ísť o jej nutný koniec

Právny odborník JUDr. Milan Matyáš v rozhovore pre portál Košice Dnes spomenul, že začatie reštrukturalizácie spoločnosti nemusí nutne znamenať jej koniec. Naopak, tento krok často smeruje k obnoveniu a stabilizácii firmy.

„Ide o právny úkon, ktorý znamená ochranu pred exekúciami, platobnými rozkazmi, vymáhaním pohľadávok. Je to vlastne právny a legálny nástroj na záchranu a reštart firmy či nástroj, ktorým sa zjednodušuje proces rokovaní s veriteľmi. Nie je treba rokovať s každým individuálne, ale dohaduje sa so všetkými spoločný splátkový kalendár. Dochádza tak k zastaveniu platenia starých dlhov na deväť mesiacov, počas ktorých sa môže vedenie spoločnosti sústrediť na realizáciu ozdravných procesov, na ktoré pri bežnom behu firmy čas nie je. Na konci procesu sa spisuje reštrukturalizačný plán, ktorý následne potvrdzuje súd. Je to dokument, ktorý obsahuje opis majetku a aj dlhov a spôsob ich splatenia,“ ozrejmil Matyáš.

Firma umiestnená v areáli U. S. Steel Košice na svojej webovej stránke uvádza, že dodávala radiátory na Slovensku a do ďalších 15 krajín. S ponukou viac ako 1 500 modelov radiátorov sa prezentovala ako najväčší výrobca radiátorov v Slovenskej republike.

Zdroje: mojadm.sk, Archív SIU, ru.justice.sk, FinStat, Košice Dnes, Korad Radiators

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá