Obľúbené miesto Bratislavčanov sa absolútne zmení, Vallo chce v centre krásny a moderný ekologický park

  • Bratislava na čele s primátorom Matúšom Vallom pokračuje vo zveľaďovaní verejného priestoru hlavného mesta
  • Najnovšie má ožiť parčík na Radlinského ulici
  • Projekt je realizovaný v spolupráci s mestom, GIB, Swiss Re a MAPA architektmi
most
TASR/Martin Baumann
  • Bratislava na čele s primátorom Matúšom Vallom pokračuje vo zveľaďovaní verejného priestoru hlavného mesta
  • Najnovšie má ožiť parčík na Radlinského ulici
  • Projekt je realizovaný v spolupráci s mestom, GIB, Swiss Re a MAPA architektmi

Obnovený priestor na Radlinského bude podľa realizovaný podľa „Manuálu verejných priestorov“, pričom má umne reagovať aj na klimatickú krízu.

„Som rád, že tento priestor neďaleko Blumentálskeho kostola získa úplne novú kvalitu, vďaka ktorej sa doposiaľ neurčitá zelená plocha stane miestom príjemných stretnutí tak pre ľudí zo susedstva, ako aj pre všetky Bratislavčanky a Bratislavčanov, ktorí si radi posedia v príjemnom prostredí pri dobrej káve či rozhovore,“ konštatuje Matúš Vallo.

Matúš Vallo zhodnotil svoje dva primátorské roky: Som hlavne rád, že už nie je Smer-SD pri moci

Tento park v centre mesta bude po novom zelenší aj vďaka tomu, že trávnik sa tu vymení za špeciálne rastliny, ktoré vodu lepšie zadržiavajú a chránia tak pôdu pred suchom.

Navyše tieto rastliny, ako napríklad kopytník európsky, sezónne zakvitnú a budú tak slúžiť aj dôležitým opeľovačom v meste. Vybrané druhy rastlín sú celoročne zelené trvalky, ktoré dobre znášajú tienisté miesta a mestské prostredie. Ide prevažne o také druhy rastlín, ktoré sa bežne vyskytujú aj v slovenských lesoch a sú nenáročné na starostlivosť. Palmy tu určite nečakaj.

Posted by Metropolitný inštitút Bratislavy on Wednesday, January 13, 2021

„Pri úpravách verejného priestoru a pri projektovaní nových stavieb je potrebné dbať na zníženie dopadov klimatických zmien, na ktoré dnes Bratislava pripravená nie je,“ pripomína mesto.

Do parčíku budú doplnené aj nové stromy, ktoré zabezpečia lepšiu mikroklímu a tieň počas horúcich letných dní. Všetky vybrané druhy dobre znášajú vysoké letné teploty ako aj znečistenie ovzdušia. 

V tomto kontexte je dôležité spomenúť, že v mestách zachytávajú listnaté stromy až 27 % a ihličnaté 28 % prachu. Stromy a kríky pritom pôsobia aj ako protihluková bariéra. Pás stromov širokých 10 metrov znižuje hluk o 1 – 6 dB.

Súhlasíš s realizáciou ekologických projektov v meste?

V neposlednom rade bude v tejto lokalite asfalt nahradený vodopriepustnou kamennou dlažbou. Vďaka tomu budeme po vzore vyspelých miest vedieť lepšie využívali dažďovú vodu.

Mesto už dlhodobo hlása, že pri obnove zanedbaných parkov a verejných priestranstiev musí byť prioritou práve rozširovanie priepustných plôch. Týmto spôsobom by sa mala  zvýšiť odolnosť mesta voči horúčavám. Predsa len, neustále rozširovanie betónových plôch sálajúcich teplo Bratislavu nikam neposunie.

Posted by Metropolitný inštitút Bratislavy on Wednesday, January 13, 2021

„Dlažba bude kladená nasucho – čo zabezpečí presakovanie vody do zeme pod ňou. Návrh zároveň vníma aj priestor zastávky, ktorý sa zväčší,“ ozrejmil Metropolitný inštitút Bratislavy. Na svoje si tu prídu aj aktívni ľudia, v parku nebudú chýbať ani cyklostojany a samozrejme úplne nové miesta na posedenie. 

Architektom sa podarilo nemožné. Bratislavský byt doslova zmenili na „rodinný dom“

Radlinského ulica je známa svojim živým verejno-spoločenským priestorom, aj preto návrh architektov MAPA citlivo dotvára tento priestor tak, aby vyhovoval svojmu okoliu. Realizácia projektu je plánovaná v priebehu roku 2021. Osvetlenie na ulici nebude vytvárať bariéru ale je umiestnené tak, aby prirodzene zapadal do svojho okolia. 

„Radi by sme obnovovali a modernizovali aj ďalšie zelené pásy alebo malé parčíky v našom meste. Na ďalších projektoch postupne Metropolitný inštitút Bratislavy pracuje a verím, že ich bude čoraz viac. Všetko plánované vám priebežne odkomunikujeme,“ dodal Vallo.

MIB taktiež avizoval, že nových projektov sa dočkajú aj obyvatelia mimo centra mesta. V pláne sú architektonické projekty v Dúbravke, Karlovej Vsi, Rači, Novom Meste, či Petržalke. 

Zdroje: Metropolitný inštitút Bratislavy, Facebook/ Matúš Vallo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá