Obľúbené slovenské kúpalisko roky vypúšťalo slanú vodu z bazénov do potoka, polícia zasahuje

  • Na kúpalisku v Podhájskej zasahuje polícia
  • Prebiehajúce vyšetrovacie úkony súvisia s podozrením z trestných činov ohrozenia a poškodenia životného prostredia a legalizácie príjmu z trestnej činnosti vo veľkom rozsahu
podh110507nr9
TASR/Henrich Mišovič
  • Na kúpalisku v Podhájskej zasahuje polícia
  • Prebiehajúce vyšetrovacie úkony súvisia s podozrením z trestných činov ohrozenia a poškodenia životného prostredia a legalizácie príjmu z trestnej činnosti vo veľkom rozsahu

Aktualizované 16:53

Na termálnom kúpalisku v Podhájskej zasahujú policajní špecialisti na environmentálnu kriminalitu z Prezídia Policajného zboru. Kúpalisko celé roky odoberalo a vyhadzovalo termálnu slanú vodu nelegálne.

Z bazéna rovno do potoka

Na problémy, ktoré spôsobuje vypúšťanie použitej vody z bazénov do potoka Liska, poukazoval už pred desiatimi rokmi vtedajší starosta obce Hul František Golha. „Robia to už dlhé roky. Geotermálny vrt by mal byť reinjektovaný, no nie je. Všetky tie povolenia na prevádzku sú akési čudné, je v tom bordel a nikto nikdy dodržiavanie povolení a zákonov nekontroloval,“ tvrdil Golha. Podľa neho geotermálna voda využívaná na rekreačné účely na termálnom kúpalisku, ktorá má zloženie slanej morskej vody, narúša ekosystém.

Jeho slová potvrdili aj geológovia, podľa ktorých patrí ložisko geotermálnej vody k uzavretým ložiskám, čo znamená, že sa neobnovuje, a preto je nevyhnutné použitú vodu zatláčať naspäť. S cieľom zatláčania vody späť bol pred zhruba 35 rokmi vybudovaný reinjektážny vrt, ktorý však nebol využívaný.

Vtedajší starosta Podhájskej Vladimír Bakoš tvrdil, že kúpalisko nemôže použitú vodu reinjektovať z hygienických dôvodov. Krajský úrad životného prostredia v Nitre však oponoval, že reinjektovaná by mala byť všetka voda, ktorá vyteká z vrtu. „To sa nerobí a nikto to nekontroluje. Kúpalisko vodu aj všetok odpad veselo vypúšťa do Lisky, čím sa narúša ekosystém. Nehovoriac o tom, že ľudia v našej obci tou vodou polievajú záhrady,“ upozorňoval už v roku 2010 Golha.

Akcia Prameň

Už od včerajšieho neskorého večera a v priebehu dnešného dňa policajní špecialisti na environmentálnu kriminalitu z prezídia Policajného zboru zasahujú v obci Podhájska. Ide o policajnú akciu „PRAMEŇ“ v objekte kúpaliska. Informuje Polícia Slovenskej republiky na socialnej sieti.

„Spolu s ďalšími útvarmi polície a znalcami, zabezpečujeme dôkazy a stopy pre vyšetrovanie a znalecké skúmanie. Prebiehajúce vyšetrovacie úkony súvisia s podozrením z trestných činov ohrozenia a poškodenia životného prostredia a legalizácie príjmu z trestnej činnosti vo veľkom rozsahu,“ informuje polícia.

Vyšetrovanie má týkať čerpania a používania termálnej vody bez príslušných povolení a v rozpore s vydanými povoleniami. Súčasne je zamerané aj na závažné znečisťovanie životného prostredia vypúšťaním bazénovej vody bez povolenia do vodného toku. Bližšie informácie o prebiehajúcej akcii z taktických dôvodov polícia nechce uvádzať.

Polícia taktiež upozorňuje, že objekt kúpaliska v obci Podhájska bude pre verejnosť uzavretý až do ukončenia vyšetrovacích úkonov. Predpokladá sa, že polícia tu skončí svoju činnosť v priebehu dnešného dňa.

Termálne kúpalisko Podhájska sa nachádza na juhu Slovenska neďaleko Nových Zámkov a otvorené je celoročne. Návštevníkov kúpaliska tvoria nielen Slováci, ale aj turisti z Čiech, Poľska, Maďarska, Rakúska a iných krajín. Počas letnej sezóny je k dispozícii deväť  bazénov a tobogán. Súčasťou termálneho kúpaliska je aj novotvorený Wellness centrum Aquamarin. Celodenný vstup na kúpalisko pre dospelú osobu vychádza na 8 eur.

Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá