Obľúbený dovolenkový raj je zničený, môže za to havarovaná loď. Miestni prišli o obživu, príroda je nenávratne poškodená

  • Srí Lanka – tropický raj, ktorý si za posledné roky obľúbilo množstvo Slovákov, teraz čelí bezprecedentnej katastrofe
  • Krajina najlepšieho čaju sveta sa pasuje s požiarom nákladnej lode, ktorá sa potápa pri západnom pobreží ostrova
TASR/AP, Facebook/Malyndu Layan
  • Srí Lanka – tropický raj, ktorý si za posledné roky obľúbilo množstvo Slovákov, teraz čelí bezprecedentnej katastrofe
  • Krajina najlepšieho čaju sveta sa pasuje s požiarom nákladnej lode, ktorá sa potápa pri západnom pobreží ostrova

Najväčším nešťastím je skutočnosť, že nákladná loď prevážala tony chemikálií. Tamojšia vláda a srílanské námorné sily hovoria o doposiaľ najhoršom námornom nešťastí v regióne.

Loď s názvom MV X-Press Pearl plaviaca sa pod vlajkou Singapuru kotvila na západnom pobreží Srí Lanky, keď ju 20. mája zachvátil rozsiahly požiar. Na svojej palube mala 1486 kontajnerov vrátane 25 ton kyseliny dusičnej a ďalších druhov chemických látok a kozmetických prostriedkov.

Z paluby lode spadli do mora horiace kontajnery naplnené chemikáliami. Tony plastových mikrogranulí zaplavili pobrežie ostrovnej krajiny ležiacej v Indickom oceáne, pričom znečistili tamojšie bohaté rybárske revíry.

Srílanská vláda medzitým zakázala rybolov v 80-kilometrovom úseku pobrežia, čo má dosah na 5 600 rybárskych lodí. Pre túto takmer 22 miliónovú krajinu ide o obrovský problém. Pre mnohé miestne rodiny je práve rybolov jediným príjmom a zdrojom obživy. 

zdroj: TASR/AP/Sri Lanka Air Force

„Zákaz sa týka 4 300 rodín v mojej dedine. Väčšina ľudí žije z jedného jedla denne. Ako dlho môžeme takto pokračovať? Vláda nám musí buď povoliť rybolov, alebo poskytnúť kompenzáciu,“ uviedol pre agentúru AFP šéf regionálneho rybárskeho zväzu Denzil Fernando.

Miestne pláže i chov rýb v plytkých vodách ohrozujú drobné polyetylénové granuly a zuhoľnatené úlomky plastu, ktoré sa teraz stovky námorníkov a rybárov snažia zozbierať pomocou bagrov a lopát. Vedci už začali vyhodnocovať vplyv tejto ekologickej katastrofy na mangrovníkové porasty, lagúny a organizmy žijúce v mori.

zdroj: TASR/AP/Eranga Jayawardena

Lagúna Negombo, ktorá je známa svojimi krabmi a krevetami, je od zvyšku mora oddelená plastovými zátarasami pre prípad, že by z kontajnerovej lode X-Press Pearl začali unikať aj ropné látky.

Srílanský úrad pre ochranu morí (MEPA) uviedol, že znečistenie mikroplastmi môže pre ostrov v Indickom oceáne znamenať ekologickú záťaž na celé roky. „Toto je pravdepodobne najhoršie znečistenie pláže v našej histórii,“ uviedol predseda MEPA Dharšaní Lahandápúra. 

zdroj: TASR/AP/Eranga Jayawardena

„Poškodenie morského ekosystému je nevyčísliteľné,“ uviedla Hemantha Withanage, výkonná riaditeľka Centra pre environmentálnu spravodlivosť na Srí Lanke.

Katastrofa bez pochýb ovplyvní aj cestovný ruch ostrova, ktorý je považovaný za skutočnú perlu Indického oceána. Srí Lanka pritom dlhé mesiace netrpezlivo čakala, kedy sem začnú opäť prichádzať turisti a miestnym sa vráti ich stratený príjem. 

zdroj: TASR/AP/Eranga Jayawardena

Na ostrove vedie vlastný biznis aj Slovák Roman Haluška, ktorý tu má vlastný hotel Glamour Hotel Mirissa, do ktorého už investoval 500-tisíc eur. Tržby jeho hotela v hlavnej sezóne dosahovali 15-tisíc eur mesačne.

Okrem toho sa pustil do čajového biznisu a predstavil značkou čaju Tea Library. Momentálne tak ako aj ostatní miestni podnikatelia, čelí masívnej kríze kvôli pandémii koronavírusu.

Roman objasňuje, že z dôvodu uzatvorenie ostrova bude krajina ekonomicky vyčerpaná a ľudia začnú mať existenčné problémy. „Myslím si, že to by mohlo mať za následok väčšie straty ako samotný vírus.“ Nehoda lode môže už aj tak kritickú situáciu ešte viac vyeskalovať.

Odborníci na záchranu sa už pokúsili vrak odtiahnuť ďalej od pobrežia, do hlbších vôd. Prevádzkovateľ spoločnosti X-Press Feeders však dnes uviedol, že zadná časť plavidla sedí na morskom dne v hĺbke asi 21 metrov a predná časť sa „pomaly usadzuje“.

Nákladná loď s dĺžkou 186 metrov vyplávala 15. mája z indického prístavu Hazíra do srílanskej metropoly Kolombo. Požiar na nej vypukol, keď čakala na povolenie vplávať do tamojšieho prístavu.

Srílanské úrady minulý týždeň vyslovili presvedčenie, že požiar spôsobil únik kyseliny dusičnej, o ktorom posádka vedela od 11. mája. Pri hasení požiaru pomáhajú indická pobrežná stráž aj experti z holandskej spoločnosti SMIT, ktorá sa špecializuje na pomoc pri námorných haváriách.

Zdroje: npr.org, BBC, TASR, Sri Lanka Air Force

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá