Obľúbený festival na Mlynoch sa mení na 6 dňovú párty

  • Do Bratislavy už tento mesiac prichádza jedinečný mestský festival
  • Ten do Mlynskej doliny prináša 6 dní hudby, tanca, filmu a človečiny
  • My sme sa o festivale s príznačným názvom "Život je skvelý," porozprávali s jeho organizátorom, Andrejom Pagáčom
mol
Život je skvelý
  • Do Bratislavy už tento mesiac prichádza jedinečný mestský festival
  • Ten do Mlynskej doliny prináša 6 dní hudby, tanca, filmu a človečiny
  • My sme sa o festivale s príznačným názvom "Život je skvelý," porozprávali s jeho organizátorom, Andrejom Pagáčom

Ahoj Andrej, v prvom rade začnime názvom. Bažant na Mlynoch prichádza v novom šate s názvom Život je skvelý. Prečo ste sa rozhodli práve pre tento názov?

Chceli sme slovenský názov, ktorý by vyjadroval našu životnú filozofiu, že život, aj keď nie vždy je ideálny, rozhodne stojí za to žiť. A z tohto dôvodu sme sa snažili do festivalu zakomponovať rovinu s názvom Človečina, v rámci ktorej chceme aspoň trochu spríjemniť život ľuďom, ktorí majú znevýhodnenú pozíciu, alebo tým, čo život pomáhajú zachraňovať. Preto dávame free vstup ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím, darcom krvi, oslovili sme detské domovy.

Okrem toho organizujeme beh do schodov s názvom Zombova 16-ka, kde chceme poukázať na neprijateľnosť fyzického útoku na človeka z dôvodu inej farby pleti, ktorý sa odohral v Mlynskej doline. No a čiastočne sme sa inšpirovali názvom festivalu Life is beautiful, ktorý sa koná v Las Vegas, a organizuje ho Tony Hsieh, zakladateľ Zapposu, svetoznámeho online obchodu s topánkami a oblečním.

Kedy sa uskutočnil festival vôbec po prvýkrát? V čom bola jeho organizácia iná, než ako je

tomu dnes?

Už začiatkom 90-tych rokov sa v Mlynskej doline koncom mája pravidelne konala akcia s názvom Parkotéka, ktorú organizoval Unique klub. Od roku 1995 sa podujatie transformovalo na jednodňový festival Bažant na Mlynoch, a takto to s krátkou prestávkou fungovalo 22 rokov. Po odstúpení generálneho partnera pár mesiacov dozadu sme premýšľali, ako ďalej. Povedali sme si, že Mlynská dolina, ako najväčšie študentské mesto v Strednej Európe, si zaslúži niečo viac.

A tak sme vytvorili event Život je skvelý, 6-dňový festival hudby, tanca, filmu a človečiny. Samozrejme, oproti minulosti je omnoho viacej organizačných činností, nakoľko je nutné skoordinovať množstvo interpretov a pozvaných hostí, a to v rámci šiestich dní, čo je náročnejšie než v rámci jednodňovej akcie.

Čo považujete na organizovaní festivalu za najťažšie a naopak, čo vás vie naozaj potešiť?

Najťažšie je jednoznačne hľadanie partnerov festivalu. Robiť akciu podobného rozsahu bez partnerov je prakticky nemožné. V minulosti sme mali komfort stáleho generálneho partnera, po jeho odstúpení sme boli nútení hľadať náhradu, čo sa nám podarilo vďaka ochote pivovarov Lobkowicz, spoločnosti Alcasys a distribučnej sieti Italmarket. Druhou vecou, ktorá je nočnou morou všetkých organizátorov podobných akcií, je počasie.

V našom prípade je to naviac sťažené faktom, že ľudia čakajú s kúpou vstupenky do poslednej chvíle, na rozdiel od iných festivalov, kde je väčšina vstupeniek zakúpená v predpredaji. Potešiť ma vie samozrejme, ak všetko dobre dopadne a event je úspešný. Keď to množstvo energie, nadšenia a práce nevyjde navnivoč, trebárs kvôli počasiu alebo inej nepredvídanej udalosti.

Ako dlho pred štartom eventu sa začína so samotnou organizáciou a všetkými “vybavovačkami” ? Koľko ľudí sa podieľa na chode festivalu?

Prvé kroky sa realizujú na jeseň, keď testujeme dostupnosť interpretov. Od januára sa to zintenzívňuje, a posledné tri mesiace je to už každodenná agenda. Spočiatku je to záležitosť dvoch ľudí, postupne sa zapoja ďalší traja, no a počas konania festivalu sa na rôznych činnostiach podieľa viac než 200 ľudí.

Kde sa bude festival tento rok konať a v čom vidíš najväčšie plusy tohto areálu? Život je skvelý sa bude konať v Mlynskej doline v areáli vysokoškolských internátov. Je to tradičná lokalita, akcie sa na tomto mieste konajú viac než štvrťstoročie. Hlavnou výhodou je výborná dostupnosť z celého územia Bratislavy, cca 10 minút mestskou hromadnou dopravou z centra. Potom kvalitné zázemie s klubmi Unique, Musicat a Aura. A v neposlednom rade 12 tisíc mladých ľudí, ktorí bývajú priamo v areáli alebo jeho blízkom okolí.

Na festivale chcete zorganizovať aj hromadné darovanie krvi. Čo vás k tomu primelo a ako to bude prebiehať?

Hromadné darovanie krvi sa nám žiaľ nepodarilo zorganizovať, nakoľko Národná transfúzna služba nemala žiadny voľný termín odberu v apríli ani máji. Tak sme to vyriešili tak, že každý darca za obdobie január-máj 2018 má free vstup, stačí sa na bráne preukázať občianskym preukazom, preukazom Darcu so zaznačeným dátumom odberu a potvrdením o darovaní za dané obdobie. Jednoducho chceme aspoň trocha odmeniť ľudí, ktorí vlastne zachraňujú životy.

Koho považujete za najväčších highlighterov festivalu? Podľa čoho ste pozývali interpretov?

Headlinerom tohto ročníku je jednoznačne Český slávik Tomáš Klus. Tradične veľmi úspešné sú vystúpenia Ine kafe, pre ktorých je Mlynská dolina už domácim prostredím. Mnohých potešia koncerty Zoči voči či Hoten toten. Ja osobne sa veľmi teším na metalovú legendu Citron, v najsilnejšej zostave s Láďom Křížkom, Tanjou a Radimom Pařízekom, na ich hudbe som vyrastal. Samozrejme okrem spomenutých vystúpi množstvo ďalších zaujímavých interpretov. V zásade sme sa snažili spraviť vyvážený mix populárnych kapiel spolu s menšinovými, ale zato veľmi kvalitnými interpretmi, doplnenými o tanečnú a filmovú rovinu.

Chystáte tento rok na festivale aj nejaké prekvapenia, s ktorými sme sa nemohli stretnúť po iné ročníky?

Tak okrem podstatne širšieho záberu a časového rozsahu festivalu bude tento ročník výnimočný aj tým, že na rozdiel od minulosti nebude k dispozícii len jeden druh piva, ale hneď viacero. Máme ambíciu, aby návštevníci mali možnosť ochutnať a porovnať niekoľko výborných druhov piva.

Aké máte plány s festivalom do budúcna?

Radi by sme náš nový festival postupne vylepšovali a rozširovali. Budúcnosťou je pre nás najväčšie a najkvalitnejšie podujatie svojho druhu v Bratislave. Teda mestský festival, kde nie je potrebné riešiť ubytovanie či stanovanie, jednoducho ľudia sa po ukončení vrátia späť do svojich domovov. Nakoniec, niečo podobné si Hlavné mesto zaslúži.

Čo by si odkázal všetkým, ktorí ešte váhajú či prísť na festival Život je skvelý?

Verím, že každý si na festivale nájde niečo zaujímavé pre seba, myslím, že je z čoho vyberať. Podujatia v Mlynskej doline sú vždy o dobrej nálade, častokrát sa tam stretnú ľudia, ktorí sa ináč nevidia po celý rok, pospomínajú na svoje študentské časy. Vítaní sú všetci, študenti, bývalí študenti, aj neštudenti.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech