Obľúbený relax Slovákov vie byť nebezpečný. Odborníci varujú pred „sestrou“ tuberkulózy

  • Lacný relaxačný pobyt ťa môže nakoniec vyjsť pekne draho
  • Špinavá vírivka je rodiskom respiračných ochorení
  • Jediným trikom zistíš, či je voda čistá
vírivka
Ilustračný obrázok, Canva/Yoh4nn, TASR/Henrich Mišovič
  • Lacný relaxačný pobyt ťa môže nakoniec vyjsť pekne draho
  • Špinavá vírivka je rodiskom respiračných ochorení
  • Jediným trikom zistíš, či je voda čistá

Predstav si večerný relax v bublinkovom kúpeli, ktorý má množstvo účinkov na tvoje telo a myseľ. A teraz si predstav, koľko ľudí sa v tej istej vírivej vani kúpalo pred tebou.

Kvalitné wellness centrá si na hygiene zakladajú. Ak ale premýšľaš nad tým, že chceš na relaxačnom pobyte ušetriť, nemusí to stáť za to. Dôsledky ti môžu vyraziť dych. Doslova. 

Ak je vírivá vaňa nedostatočne čistená, môžu sa v nej množiť nebezpečné baktérie. Tie dokážu spôsobiť mnoho kožných, ale aj dve respiračné ochorenia. Informoval o tom portál Science Alert

Vírivkové pľúca 

Z pobytu v nevyhovujúcej vírivke si môžeš privodiť dýchacie ťažkosti, ktoré sa hovorovo označujú ako vírivkové pľúca. Toto ochorenie spúšťajú mikróby nazývané mykobaktérie z rovnakej rodiny ako tie, ktoré spôsobujú infekciu tuberkulózu.

Vírivka je kvôli svojej teplej vode ideálnym prostredím práve pre množenie mykobaktérií. A samotné bublanie vody pôsobí aj ako aerosól – umožňuje uvoľnenie baktérií do ovzdušia a pre človeka je ich tak oveľa ľahšie vdýchnuť.  

Podobne ako pri tuberkulóze, aj pri vírivkových pľúcach vytvárajú baktérie zápalové škvrny v pľúcnom tkanive. Následkom týchto zápalových ložísk sú príznaky ako je dýchavičnosť, kašeľ a horúčka. Zmeny pľúc sú dokonca viditeľné aj na röntgenovom alebo CT vyšetrení hrudníka a podľa informácii portálu sa môžu zdať dosť hlboké.

Mladšia sestra tuberkulózy

Aj keď majú vírivkové pľúca a tuberkulózu na svedomí podobné baktérie, sú tieto ochorenia rozdielne. Zatiaľ, čo tuberkulóza je stále ťažšie a ťažšie liečiteľná, o vírivkových pľúcach možno uvažovať ako o zápale. Tento zdravotný stav je tiež veľmi mladý, nakoľko bol prvýkrát opísaný iba v roku 1997. 

Na toto ochorenie by si mali dať pozor najmä jedinci, ktorí relax vo vírivke majú na pravidelnej báze. Zároveň musia byť na pozore ľudia s oslabenou imunitou

Žena v posteli.
zdroj: Freepik/@katemangostar

Legionárska choroba

Ďalšou z nebezpečných baktérii, ktorá môže číhať vo vodách vírivky, je baktéria Legionella. Tieto baktérie spôsobujú závažnú infekčnú chorobu nazývanú legionárska choroba. Legionárska choroba je závažnejšia, až život ohrozujúca choroba. V niektorých prípadoch sa však môže vyskytnúť iba nepneumonická forma ochorenia, takzvaná pontiacka horúčka, informuje portál Unilabs

Legionella sa však prirodzene nachádza aj prírodných sladkých vodách. No obzvlášť dobre sa jej darí vo vode, ktorá sa zahrieva na určitú teplotu a človekom vytváraných ekosystémoch. Takže aj sprchy, bazény, klimatizačné jednotky či vlhké kompostoviská môžu predstavovať riziko.

Príznaky legionárskej choroby sú podobné príznakom iných infekcií dýchacích ciest. Choroba sa prejavuje dýchavičnosťou či kašľom. K príznakom sa pridružujú aj bolesti svalov alebo hlavy. Keďže tieto symptómy sú totožné so všetkými existujúcimi respiračnými ochoreniami, diagnostika je veľmi ťažká. Diagnostika sa preto opiera predovšetkým o špecifické laboratórne testy a epidemiologickú anamnézu. V niektorých prípadoch môže byť u pacienta potrebná nemocničná liečba. Doktor by mal tiež predpísať antibiotiká. 

Nie sú to len pľúca, ktoré môžu byť ovplyvnené vodou prenášanými baktériami. Baktérie v horúcich kúpeľoch môžu vyvolať tiež infekcie kože, ako je horúca folikulitída alebo dokonca rôzne zápaly očí. Na tieto zápaly môžu byť náchylní najmä nositelia kontaktných šošoviek. Preto je dobré si pri pobyte vo wellness centre kontaktné šošovky vybrať. 

Trik s mincou

Že je vírivka pred tebou nevyhovujúca môžeš zistiť na základe stavu vody, ale aj samotnej vírivky. Ak je voda kalná, určite by si do nej nemal vojsť. Ak si chceš byť ale na sto percent istý, môžeš použiť mincu. Možno si o tomto teste počul a možno nie. Zoberieš si obyčajnú mincu, ktorú vhodíš do nezapnutej vírivky. Ak zreteľne vidíš, na ktorú časť dna minca spadla, voda je dostatočne čistá (a pravdepodobne aj bezpečná) na kúpanie. S trikom sa podelil portál puddlepools.com

Zdroje: Science Alert, Unilabs, puddlepools.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá