Obľúbený reťazec ide príkladom. V slovenských mestách začal budovať komunitné záhrady pre ľudí

  • Spoločenská zodpovednosť a podpora udržateľnosti by v dnešnom svete globálnych výziev mali byť bežnou súčasťou filozofie každej firmy, ale aj každého jednotlivca
  • Rok čo rok si to čoraz viac uvedomujú aj reťazce na Slovensku
  • Najnovšie sa rozhodlo ísť príkladom Tesco, ktoré začalo s budovaním záhradných komunitných sadov 
Kaufland, Tesco, Kaufland
  • Spoločenská zodpovednosť a podpora udržateľnosti by v dnešnom svete globálnych výziev mali byť bežnou súčasťou filozofie každej firmy, ale aj každého jednotlivca
  • Rok čo rok si to čoraz viac uvedomujú aj reťazce na Slovensku
  • Najnovšie sa rozhodlo ísť príkladom Tesco, ktoré začalo s budovaním záhradných komunitných sadov 

Za hypermarketom Tesco Zlaté Piesky, kde sa nachádza taktiež centrálna kancelária spoločnosti, aktuálne vzniká komunitný sad. 

Pôjde o miesto, ktoré má v prvom rade podporiť pestrosť prírody v meste, v ktorom ešte stále prevláda betón. V neposlednom rada však tento projekt pomôže chrániť staré odrody ovocných drevín, ktoré by mohli bez starostlivosti z nášho územia veľmi ľahko vymiznúť.

Slováci sa sťažujú na zapáskovaný tovar v reťazcoch. Situácia všetkým len uškodila, tvrdia obchodníci

Komunitný priestor umiestnený za bratislavským hypermarketom vzniká v spolupráci so združením Živica, ktoré realizuje projekt školských ovocných sadov SadOVO.

Cieľom projektu je záchrana starých a krajových odrôd jabloní a hrušiek, a to spolu so základnými a strednými školami na Slovensku,” uviedla Veronika Bush, riaditeľka komunikácie Tesca na Slovensku.

Každý rok vysadia žiaci a učitelia desiatky stromov týchto vzácnych odrôd, nad ktorých ochranou zároveň preberajú patronát a starostlivosť práve školy. 

O tom, že takéto aktivity majú zmysel a mohlo by sa im venovať viac firiem pôsobiacich v meste, svedčí aj dôležitá skutočnosť. Počas troch rokov sa takto podarilo vysadiť už tri stovky stromov hrušiek a jabloní. 

Chýba v tvojom meste komunitný sad?

„Cieľom projektu je nielen samotná výsadba stromov starých odrôd, ale hlavne oboznámenie škôl s ich pestrosťou, významom, ohrozením a potrebou ich ochrany,“ povedala Andrea Uherková, koordinátorka projektu SadOVO zo Živice.

Kúsok dobrodružstva zažili žiaci našej základnej školy ešte v septembri a vydali sa vďaka projektu SadOVO od CEEV Živica…

Posted by Sady Vihorlatu on Tuesday, December 1, 2020

Pracovníci reťazca vytvoril prvotný návrh využitia priestoru za hypermarketom, ktorý potom pomohli dokončiť odborníci z Fakulty ekológie a environmentalistiky vo Zvolene. Slovenská fakulta je tak odborným garantom projektu a pomáha navrhovať komunitný sad tak, aby bol čo najbližšie k potrebám prírody a mal čo najvyššiu ekologickú hodnotu.

Tento sad vytvorí celkovo až 33 vzácnych drevín, ktoré budú slúžiť ako útočisko napríklad aj pre včely, ktorých ochrana v mestách sa javí ako čoraz zásadnejšia.

Poznáte školu, ktorá by chcela chrániť staré odrody jabloní a hrušiek tým, že ich vysadí na svoj dvor? 🌳🍎🍐Do konca…

Posted by CEEV Živica on Sunday, February 23, 2020

 Prvé sadenie ovocných stromov za bratislavským hypermarketom už prebehlo a pri výsadbe pomáhali aj zamestnanci reťazca.

 „Potešila nás pozitívna spätná väzba kolegov Tesca, ktorí sa aktívne zapájali už pri vytváraní prvých návrhov nového komunitného sadu pri hypermarkete Tesco Zlaté Piesky v Bratislave. Uvedomujeme si význam prírody v mestskom prostredí a veríme, že skrášľovanie okolia našich obchodov poteší našich zákazníkov a kolegov,“ dodala Veronika Bush z Tesca.

Pozitívna zmena čaká aj ďalšie obchody, a to vďaka spolupráci reťazca a Nadácie Ekopolis. Už tento rok sa spoločne zamerajú na úpravu priestorov pri obchodoch v Humennom, Partizánskom, Prešove a Trnave.

V týchto mestách sa tak postarajú o výsadbu záhonov kvetov, skalnatých políčok a pribudnú aj drevené domčeky pre voľne žijúce druhy včiel či vtáčie búdky. Podobný krok ako Tesco však už pred časom urobil aj český Kaufland.

Ten popri svojich predajniach v Čechách buduje komunitné parky, ktoré majú inak nevyužité okolie obchodu premeniť na oázy pokoja a relaxu, kde môžu ľudia z okolia tráviť svoj voľný čas. Ľudia tu bezplatne pestujú bylinky, ovocie, zeleninu, ale aj susedské vzťahy.

Súčasťou záhrady s rozmerom 1 200 metrov štvorcových sú okrem tamojších terasových záhonov aj včelíny. Veríme, že je len otázkou času, kedy aj ďalšie reťazce začnú s podobnými aktivitami po celom Slovensku. Práve takýmto spôsobom môžu prispieť k dôležitej eliminácii rozsiahlych betónových plôch, ktoré v lete neprimerane prehrievajú naša mestá.

Zdroje: sadovo.sk, Živica, Tesco, Kaufland

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK