Obľúbený reťazec oddnes na Slovensku nepredá ani jeden kus jednorazovej igelitovej tašky

  • Spoločnosť Kaufland splnila svoj sľub a so vstupom do nového roka definitívne ukončila predaj všetkých jednorazových igelitových tašiek vo svojich predajniach
  • Po novom si tak môžeš vybrať len z alternatív šetrnejších k životnému prostrediu
  • Ide napríklad o viacnásobne použiteľné tašky z biobavlny či z recyklovaného plastu
TASR/AP, archív Matej Papcun
  • Spoločnosť Kaufland splnila svoj sľub a so vstupom do nového roka definitívne ukončila predaj všetkých jednorazových igelitových tašiek vo svojich predajniach
  • Po novom si tak môžeš vybrať len z alternatív šetrnejších k životnému prostrediu
  • Ide napríklad o viacnásobne použiteľné tašky z biobavlny či z recyklovaného plastu

S obmedzením jednorazových igelitových tašiek začala spoločnosť Kaufland v roku 2017, kedy vyradila z predaja ich ľahkú a najviac predávanú verziu. V predaji ostali už iba k prírode šetrnejšie jednorazové igelitové tašky s označením Blue Angel, ktoré boli z 80 % vyrobené z recyklovaného plastu.

Čítaj viac TU>>Ďalšia sieť potravín končí s predajom plastových tašiek. Stopku im dá už zajtra

Ročne však počet predaných kusov dosahoval 9 miliónov, čo spoločnosť viedlo k ešte razantnejšiemu kroku, ktorou bola úplná eliminácia akýchkoľvek jednorazových igelitových tašiek z predaja s účinnosťou od 1. januára 2020, informuje Kaufland v tlačovej správe.

Počas minulého roku reťazec zaviedol niekoľko opatrení, ktoré usporia približne 77,5 ton nového plastu. „Takmer 50 ton plastu sa ročne ušetrí iba vďaka tomu, že sme z predaja vyradili jednorazové plastové poháre, riady a slamky a nahradili ich ekologickejšími alternatívami,” ozrejmuje riaditeľ nákupu spoločnosti Kaufland Richard Bendík.

zdroj: Kaufland Slovensko

Úsporu nového plastu prinášajú aj produkty privátnych značiek Kauflandu s logom Balené zodpovedne, ktoré označuje ekologickejšie obaly. 

Kaufland pripravuje eko opatrenia aj na rok 2020. „Na trh sme napríklad uviedli kolekciu športového oblečenia Green Fitline pod vlastnou značkou Newletics, ktorá je vyrobená z recyklovaných plastových fliaš,” dodáva Bendík. Reťazec tak naďalej napĺňa svoj záväzok konať zodpovedne vo vzťahu k životnému prostrediu. 

2 milióny tašiek za minútu

Podľa štatistiky z roku 2018, ktorá bola uverejnená na Reusethisbag.com, ročne celosvetovo spotrebujeme až 1 bilión plastových tašiek na jedno použitie, čo zodpovedá kúpe 2 miliónov tašiek za jednu minútu. Toto vysoké číslo spôsobuje smrť jedného milióna morských vtákov a 100 000 morských cicavcov. 

Na území Európskej únie sa ročne spotrebuje 100 miliárd igelitových tašiek, pričom osem miliárd z nich skončí ako odpad v európskych moriach, lesoch a v prírode. Podľa štatistík Európskej komisie žalúdky 94 % všetkých vtákov v Severnom mori obsahujú umelú hmotu. 

V Dánsku jedna osoba spotrebuje za rok priemerne štyri kusy igelitových tašiek, čo je najmenej v celej Únii. Naopak, ku krajinám s ich najvyššou spotrebou sa ešte pred pár rokmi radilo aj Slovensko. Na jedného Slováka v roku 2012 pripadlo 466 kusov ročne.

zdroj: pixabay.com

Od januára 2018 však môžu predajcovia na Slovensku ponúkať plastové tašky len za poplatok. 

Ministerstvo životného prostredia sa vyjadrilo, že už dnes pociťuje zmeny v spotrebe plastových tašiek. „Už rok a pol platí zákaz poskytovania ľahkých plastových tašiek zadarmo. A kým v roku 2017 jeden spotrebiteľ minul v priemere 460 igelitiek ročne, dnes sa ich spotreba odhaduje na úrovni 160 kusov. No stále je to veľa,” vyjadril sa na svojom Facebooku minister životného prostredia László Sólymos.

Na zmenu nestačia iba zákony a predpisy. Môžeme však zmeniť náš postoj k používaniu igelitových tašiek. Obchodné reťazce tak, že ich prestanú ponúkať svojim zákazníkom a občania tak, že ich budú odmietať, keď ich ponúkajú. Vráťme sa k tradícii našich mám a používajme tašky, ktoré sú ekologické a zároveň elegantné a estetické.

Zdroje: MŽP, Kaufland

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá