Obľúbený štýlový hotel na Kysuciach povstal z popola. Po ničivom požiari ho zachránili dobrovoľníci

  • Hotel Marlene povstal z popola
  • Slováci ukázali spolupatričnosť a po požiari ho dali dokopy
  • Pomáhali dobrovoľníci – prácou aj peňažnou zbierkou
Hotel Marlene, požiar a oprava
Požiar v Oščadnici a hotel Marlene pred požiarom. Facebook/reprofoto/Sta Marec/ČADCA CITY – Veď Čadca si aj ty, Google – Hotel Marlene
  • Hotel Marlene povstal z popola
  • Slováci ukázali spolupatričnosť a po požiari ho dali dokopy
  • Pomáhali dobrovoľníci – prácou aj peňažnou zbierkou

Slováci z Kysúc ukázali, čo môžu veľké srdcia a spolupatričnosť dosiahnuť v čase krízy. Keď 28. apríla zachvátil obľúbený hotel Marlene silný požiar, len málokto veril, že by mohol už po zopár týždňoch opäť vítať nových hostí. V Oščadnici to však dokázali. Neprešiel ani celý mesiac a prevádzkari všetko pripravili na opätovné otvorenie.

Dnes už hotel Marlene turistom znovu pomáha v spoznávaní krás severného Slovenska. Komplex sa skladá z dvoch budov. V jednej z nich nájdu svoje izby a v druhej, kongresovej časti, si môžu zorganizovať rôzne akcie vrátane svadieb.

Približne dve tretiny objektu majú drevené základy. Tretia tretina je murovaná a stojí medzi zvyšnými dvomi. Ako pre Startitup vysvetlil prevádzkar hotela Viliam Kubla, plamene na konci apríla zachvátili asi jednu tretinu. V nej oheň poškodil sedem izieb, ktoré po uhasení zostali v nepoužiteľnom stave. Väčšina z nich úplne zhorela, podotkol.

Osud hotela nebol spečatený

V Oščadnici však ani v deň požiaru neprestali bojovať a veriť. Prevádzkar nám vysvetlil, že hotel 28. apríla prežil najmä vďaka „skvelému zásahu hasičov“. Ostatné dni však už všetko zostalo v rukách miestnych.

Nečakaný požiar a vzniknutá škoda všetkých zamrzeli ešte o to viac, že majitelia dali len krátko pred tým zrekonštruovať viac ako polovicu postihnutých izieb. Investovali či už do ich obytných častí alebo do kúpeľní. No na konci apríla mali pred očami zrazu plameňmi ošľahané steny.

Mnohí by si v ten deň najskôr povedali, že prvý pohľad na hotel Marlene pripomínal jeho smutný koniec. Opak sa však stal pravdou. Kysučania sa pustili do práce a počas prvých troch týždňov dokázali postihnutú časť zaistiť.

Miestnosti, do ktorých sa plamene nedostali, vyčistili, premaľovali a dostali ich do plne obývateľného stavu. 

„Momentálne už naša prevádzka až na postihnutú časť funguje na sto percent,“ prehlásil Viliam Kubla.

Ako je to možné?

Prevádzkar vysvetľuje, že hotel mohol opätovne otvoriť už približne po jednom mesiaci najmä vďaka dobrovoľníkom. V Oščadnici priniesla osoh skvelá práca dobrosrdečných priateľov a dokonca aj hostí hotela. Celé tri týždne od rána do večera jednotlivci obetovali svoj voľný čas a prevádzkarom pomohli dosiahnuť úžasný úspech.

Hotel Marlene pomohli postaviť na nohy. Doslova povstal z popola,“ uviedol Kubla tematicky. „Takúto pomoc a solidaritu sme nečakali a sme z nej nesmierne vďační.“

Prevádzkari a majitelia sa však netešili iba z pomoci pri manuálnej práci. Priatelia, rodina či návštevníci sa rozhodli k obnove hotela prispieť aj peňažnou zbierkou.

„Pomoc nebola len pracovná, ale aj morálna, služobná a finančná, začo opäť veľmi ďakujeme. Momentálne už začíname plánovať rekonštrukciu zhorených priestorov, je to však otázka budúcnosti. Dúfame, že čo najskoršej,“ uzavrel Kubla pre Startitup.

Najnovšie videá

Trendové videá