Obnoví sa električka z Bratislavy do Viedne? Magistrát to vidí reálne, no odborníci sa smejú

  • Reči o obnove električky do Viedne by podľa odborníkov mali zostať iba rečami.
collage
hyperloop.global / exctoday.com
  • Reči o obnove električky do Viedne by podľa odborníkov mali zostať iba rečami.

Bratislavský primátor Ivo Nesrovnal sa nedávno vyjadril, že obnovenie pôvodnej trasy viedenskej električky je podľa neho reálne. Svoj argument podporil príkladom liniek ako Parndorf – Kittsee – Bratislava, ktoré sa znovu zaviedli vzhľadom na očakávaný nárast ich dôležitosti.

„Obnova bývalej linky Viedeň – Hainburg – Wolfsthal – Bratislava sa zdá byť zaujímavou možnosťou pre budúcnosť,“ napísal Nesrovnal vo svojom newsletteri.

Foto: exctoday.com

Táto trať prestala fungovať po druhej svetovej vojne a bola významnou súčasťou spojenia Bratislavy s Viedňou. Jej obnovenie znie síce pekne a nostalgicky, no podľa odborníkov nie veľmi reálne. Respektíve, nie veľmi múdro.

Podľa bývalého riaditeľa Železničnej spoločnosti Slovensko Pavla Kravca je najprv treba zistiť, čo vlastne primátor pod slovom „električka“ myslel. Investícia do električky mestského typu by sa podľa neho mestu nevrátili nikdy.

„Ak by to mala byť vlakoeletrička typu tram – train, tak to je ešte horšia investícia, lebo vlakové spojenie Bratislava – Viedeň je oboma smermi v dostatočnej kapacite, rýchlosti aj v dostatočnom takte,“ povedal Pavel Kravec pre portál FinWeb.

Foto: hyperloop.global

Medzi Bratislavou a Viedňou momentálne prúdi viac ako stovka vlakov a autobusov. Okrem toho, súčasné spojenia cez Marchegg a Parndorf sú rýchlejšie než trať cez Hainburg.

„Na lokálnu frekvenciu zatiaľ stačí autobus. O koľajovej doprave by malo význam uvažovať, ak by sa veľmi výrazne zvýšil objem dopravy medzi Hainburgom a Bratislavou a vznikali by veľké zápchy,“ povedal pre portál FinWeb Martin Fundárek z iniciatívy Lepšia doprava.

Foto: wikimedia.org

Vyzerá to teda tak, že Bratislava má nespočetné množstvo lepších projektov, na ktoré by sa dali minúť peniaze, než obnovenie električkového spojenia s Viedňou, v podstate len z nostalgických dôvodov.

Nezáväzné reči politikov by sme vo všeobecnosti nemali brať vážne a nič nenaznačuje tomu, že sa Bratislava do obnovy tejto trasy naozaj pustí. Nesrovnalov nápad nemá ešte ani štúdiu realizovateľnosti.

No ako to vnímaš ty? Privítal by si obnovu tejto trate? Aké projekty by si radšej videl v Bratislave zrealizované?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK