„Obranné výdavky budú musieť vzrásť na oveľa viac ako 3 percentá HDP,“ vyhlásil šéf NATO. Európa čelí tlaku USA

  • Spojené štáty tlačia na spojencov, aby zvýšili výdavky na obranu
  • NATO musí riešiť nedostatky vo výzbroji a určiť budúcnosť Ukrajiny v Aliancii
mark rutte
Ilustračné foto TASR/AP Photo/Omar Havana
  • Spojené štáty tlačia na spojencov, aby zvýšili výdavky na obranu
  • NATO musí riešiť nedostatky vo výzbroji a určiť budúcnosť Ukrajiny v Aliancii

Členské štáty NATO budú musieť výrazne zvýšiť svoje výdavky na obranu, vyhlásil generálny tajomník Aliancie Mark Rutte počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.

„Obranné výdavky budú musieť vzrásť na oveľa viac ako 3 percentá HDP,“ uviedol Rutte v rozhovore pre Politico.

Požiadavka na 5 % HDP a tlak USA

Spojené štáty, na čele s prezidentom Donaldom Trumpom, tlačia na spojencov, aby zvýšili výdavky na obranu až na 5 % HDP. To je dramatické navýšenie oproti 2 % dohodnutým pred viac ako desiatimi rokmi.

Súčasná úroveň sa však považuje za nedostatočnú na riešenie rastúcej hrozby zo strany Ruska, ako aj na potrebu prezbrojenia a poskytovania vojenskej pomoci Ukrajine.

Rozhodnutie o novom cieli výdavkov sa očakáva na júnovom summite NATO v Haagu. „Počas nasledujúcich mesiacov dosiahneme konsenzus o tejto otázke,“ uviedol Rutte. „Ak chceme zvýšiť výdavky, budeme musieť uprednostniť obranu pred inými oblasťami,“ dodal, čím naznačil, že vlády budú musieť robiť nepopulárne rozhodnutia týkajúce sa prerozdelenia rozpočtov.

Nedostatky v obranných kapacitách

NATO už teraz definuje nové ciele v oblasti obrany a určuje, kam by mali smerovať dodatočné finančné prostriedky. Podľa Ruttea je jasné, že Aliancia trpí nedostatkom systémov protivzdušnej obrany, dlhodobých rakiet a tankov potrebných na udržanie bojovej spôsobilosti armád.

„Za posledných 40 rokov sme neinvestovali dostatočne, najmä od pádu Berlínskeho múru,“ priznal Rutte. „Spojené štáty oprávnene požadujú vyváženie tejto nerovnováhy. Je to úplne logické.“

Napriek nedávnym vyhláseniam amerického ministra obrany Petea Hegsetha, že „európski spojenci nemôžu predpokladať, že prítomnosť USA v NATO bude trvať večne“, Rutte trvá na tom, že Washington je Aliancii naďalej oddaný.

„NATO je predovšetkým americká organizácia. USA predstavujú viac ako 50 % HDP Aliancie. Ich záväzok voči NATO je stále jasný,“ zdôraznil.

Ukrajina a budúcnosť NATO

Rutte sa vyjadril aj k mierovým rokovaniam na Ukrajine a zdôraznil, že všetky možnosti sú otvorené. Vyvolalo to otázky, najmä keď Trump a Hegseth vylúčili členstvo Ukrajiny v NATO a tvrdili, že Kyjev nebude môcť získať všetko okupované územie späť. Hegseth však neskôr zmiernil svoje vyjadrenia.

„Musíme ukončiť tento konflikt tak, aby Putin neobsadil ani štvorcový kilometer Ukrajiny,“ povedal Rutte. „Nemyslím si, že by to bola zlá dohoda.“

Grahamova „podmienená cesta“ pre Ukrajinu

Americký senátor Lindsey Graham predstavil nový návrh týkajúci sa členstva Ukrajiny v NATO. Podľa neho by mala Ukrajina automaticky vstúpiť do Aliancie v prípade ďalšej ruskej invázie. „Ak ich nemôžeme prijať do NATO hneď, myšlienka s Borisom Johnsonom je jasná: Ak Putin opäť napadne Ukrajinu, automaticky sa stane členom NATO,“ vysvetlil Graham.

Graham zároveň zdôraznil potrebu pokračovania vojenskej pomoci Ukrajine. „Musíme naďalej posilňovať ukrajinskú armádu. Vyzbrojiť ich, dodať im F-16,“ povedal počas rozhovoru s Politico v Mníchove.

Výzvy a neistota v NATO

Graham, jeden z najbližších spojencov Donalda Trumpa, sa tiež vyjadril k nejednoznačným vyjadreniam amerických predstaviteľov o Ukrajine. „Nezáleží na tom, čo hovorí Pete, nezáleží na telefonátoch,“ uviedol Graham. „Dôležité je, ako sa to celé skončí. Ak sa to skončí spôsobom, ktorý odradí budúcu agresiu a stabilizuje Európu, Trump si zaslúži svoj podiel na uznaní.“

Senátor vyjadril dôveru v Trumpovu schopnosť vyjednávať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. „Putin je tyran a násilník. Zájde tak ďaleko, ako mu to dovolíme, kým ho niekto nezastaví,“ povedal Graham.

Zároveň varoval, že ak Trump ponúkne Putinovi dohodu, ktorú bude považovať za férovú, a Putin ju odmietne, „urobí obrovskú chybu“.

NATO stojí pred kritickými rozhodnutiami. Zvýšenie obranných výdavkov, riešenie nedostatku vojenskej techniky a budúcnosť Ukrajiny v Aliancii sú kľúčové témy, ktoré budú formovať bezpečnostnú politiku v nasledujúcich rokoch.

Napriek rastúcim obavám o dlhodobú angažovanosť USA v NATO Rutte a Graham zdôrazňujú, že Aliancia musí zostať jednotná a pripravená čeliť výzvam, ktoré predstavuje Rusko. Ako sa tieto strategické rozhodnutia prejavia v praxi, ukážu nadchádzajúce mesiace.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Politico 1, Politico 2

Najnovšie videá

Trendové videá