Obrat na fronte v Bachmute: Okupanti sa stiahli o celé dva kilometre, hlásia Ukrajinci

  • Ukrajinské jednotky tlačia Rusov späť
  • Okupanti ustúpili o 2 kilometre, tvrdí armáda
  • Prigožin pozval Šojgua na návštevu
WA 44 Vuhledar - Na snímke ukrajinskej armády z februára 2023 poškodené ruské tanky sú na poli po útoku v malom baníckom meste Vuhledar v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Masaker tankov
Ilustračná foto, TASR/Ukrainian Armed Forces via AP
  • Ukrajinské jednotky tlačia Rusov späť
  • Okupanti ustúpili o 2 kilometre, tvrdí armáda
  • Prigožin pozval Šojgua na návštevu

Ťažké boje v okolí ukrajinského mesta Bachmut pokračujú. Ukrajincom sa v piatok (12.5.) podarilo Rusov zatlačiť späť o dva kilometre, hlási armáda. Na komunikačnej platforme Telegram uviedla námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová, informuje agentúra SITA na základe CNN.

„Nepriateľovi sa nepodarilo zrealizovať jeho plány, nepriateľ utrpel ťažké straty na ľudskej sile, naši obrancovia postúpili dva kilometre v smere na Bachmut,“ vyjadrila sa Maľarová a dodala, že ukrajinské sily tento týždeň nestratili v Bachmute jedinú pozíciu.

O Bachmut sa ruské sily, medzi nimi i žoldnieri z Wagnerovej skupiny, usilujú mesiace. Napriek obrovskému počtu bojovníkov, ktoré Rusko poslalo, aby dobyli mesto, sa mu zatiaľ nepodarilo získať nad ním úplnú kontrolu a tento týždeň tam utrpelo ťažké straty.

CNN pripomína, že už skôr informovala o ukrajinských protiútokoch a postupoch pri obrane Bachmutu. Ruské ministerstvo obrany v noci poprelo správy, že by sa Ukrajina dostala cez ich línie v oblasti.

Do Bachmutu pozvali ruského ministra obrany

Líder ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin v piatok pozval ruského ministra obrany Sergeja Šojgua do východoukrajinského Bachmutu, aby tam zhodnotil situáciu. Je to najnovšie vyhlásenie, ktorým Prigožin napáda vojenské vedenie v Kremli, pripomína spravodajský portál CNN.

„Žiadam vás, aby ste prišli na územie Bachmutu, ktoré kontrolujú (ruské) polovojenské jednotky, a zhodnoťte situáciu sami,“ uvádza Prigožin v liste, ktorý zverejnil na sociálnych sieťach. Tiež v ňom napísal, že wagnerovci v súčasnosti „kontrolujú viac ako 95 percent obce Bachmut a pokračujú v ofenzíve za jej úplné oslobodenie“.

Na okrajoch pozícií Wagnerovej skupiny, kde sa v súčasnosti nachádzajú ruské ozbrojené sily, podľa neho Ukrajina vykonala „niekoľko úspešných protiútokov“.

Prigožin sa čoraz intenzívnejšie sťažuje na neúspechy svojich vlastných žoldnierov na bojisku a z nedostatku munície na dobytie Bachmutu viní ruské ministerstvo obrany, pričom prstom ukazuje na Šojgua a náčelníka generálneho štábu ruských síl Valerija Gerasimova.

V posledných dňoch sa opäť sťažoval, že oblasti, ktoré jeho bojovníci obsadili v okolí Bachmutu za cenu veľkých obetí, teraz získavajú späť Ukrajinci.

Útočisko v jadrovej elektrárni sa môže skončiť

Ruskí okupanti v Záporožskej jadrovej elektrárni sa pripravujú na možnú evakuáciu a dokonca trénujú rýchly útek v prípade ukrajinskej protiofenzívy v tejto oblasti. Referuje o tom Rádio Slobodná Európa s odvolaním sa na šéfa ukrajinskej energetickej spoločnosti Enerhoatom Petra Kotina.

„Všetci sa pripravujú na evakuáciu a dokonca trénovali, aby sa pripravili extra rýchlo, naložili všetok majetok, ktorý ukradli, a utiekli z elektrárne na prvé požiadanie, na prvý príkaz, keď to bude potrebné,“ povedal Kotin.

Dodal, že v ostatnom čase sa zvýšil počet ruských vojakov v Záporožskej jadrovej elektrárni a samotné zariadenie sa stalo baštou, kde okupanti skladujú veľké množstvo zbraní, nákladných áut, techniky a súkromných vozidiel, ktoré ukradli civilistom.

Kotin zároveň verí, že okupanti v prípade protiofenzívy ukrajinskej armády v Záporožskej jadrovej elektrárni nepostavia obrannú líniu a pokúsia sa o čo najrýchlejší útek. Dodal, že kolaboranti, ktorí pomáhali okupačnej správe „zaviesť nové pravidlá“ v meste Enerhodar, sú už evakuovaní, rovnako ako niektorí zamestnanci Záporožskej jadrovej elektrárne a ich rodiny.

Záporožská jadrová elektráreň je najväčšia jadrová elektráreň v Európe a ruské sily ju okupujú od počiatočných fáz invázie. O jej prevádzku sa však starajú prevažne ukrajinskí zamestnanci. Pozícia zariadenia na fronte znamená, že blízke mestá aj okolie samotnej elektrárne často ohrozuje ostreľovanie.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) začiatkom tohto týždňa opäť vyjadrila obavy o bezpečnosť v elektrárni a označila situáciu za „čoraz nepredvídateľnejšiu“.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá