Obrnený a nezničiteľný Fiat 500 je na predaj. Nemecká firma premenila ikonické auto na nepoznanie

  • Modifikácia ikonického Fiatu získala obrnené prevedenie
  • Abarth 695 je výkonný a skoro nezničiteľný
  • Neublížia mu ani strelné zbrane menšej ráže
abarth 500
Ilustračná fotografia Unsplash/Martin Zdrazil, Archív Canva/DanielAzocar
  • Modifikácia ikonického Fiatu získala obrnené prevedenie
  • Abarth 695 je výkonný a skoro nezničiteľný
  • Neublížia mu ani strelné zbrane menšej ráže

Obrnené vozidlá sú neoddeliteľnou súčasťou života politikov, diplomatov či iných vplyvných a dôležitých osobností. Preto sa zväčša pancierujú modely zodpovedajúce sociálnemu postaveniu týchto ľudí. V praxi to znamená, že nepriestrelné sklá či spevnenú karosériu nájdeme zvyčajne na poriadne drahých kúskoch, ako sú limuzíny či veľké SUV.

Automobilových nadšencov preto uchvátil bizarný kúsok v podobe maličkého nábojom-odolného Fiatu. O zvláštnom výstrelku informuje portál autoforum.cz. Za vytvorením obrneného Fiatu 500, respektíve jeho výkonnejšej variácie Abarth 695, stojí nemecká firma špecializujúca sa na dodávky áut diplomatickým zborom.

Neuškodia mu ani náboje

Abarth s výkonom 180 koní bol vybavený ochranou nižšej úrovne B4. Tento stupeň ochrany poskytuje komplexnú odolnosť proti strelným zbraniam nižšej ráže a umožňuje komunikáciu s vonkajším svetom bez nutnosti otvárať okná alebo dvere.

Pozoruhodné je, že napriek stupňu ochrany je vozidlo stále relatívne ľahké a vhodné aj pre bežné využitie. Zvládne však väčšinu potenciálnych útokov a na prelomenie jeho ochranných prvkov by bola potrebná aspoň zbraň vyššej ráže či bomba umiestnená pod autom.

Auto môže byť riešením pre tých, ktorí hľadajú vysokú úroveň ochrany, ale nechcú sa vzdať agility a pohodlia menšieho auta.

abarth
zdroj: Unsplash/Brice Coope

Tento modifikovaný Abarth 695 však nie je určený pre každého. Jeho cena sa pohybuje relatívne vysoko. Záujemca by zaň zaplatil okolo 69 900 eur, pričom firma ponúka aj  možnosť odpočtu DPH.

Obrnený Fiat bol predstavený ako prezentačný model, ktorý ukazuje, čo je možné v oblasti obrnenia vozidiel dosiahnuť. Či si tento netradičný automobil nájde svojich zákazníkov, zostáva otázne. Napriek tomu predstavuje zaujímavý krok v evolúcii bezpečnostných riešení v osobných automobiloch.

Záujem o obrnené vozidlá má aj Slovensko

Obrnené vozidlá štandardne využívajú vlády väčšiny štátov. Slovensko len minulý rok rozšírilo svoj vozový park o 76 kusov modelu AMVXP 8×8 Patria, ktoré doviezli z Fínska pre Ozbrojené sily (OS) SR, informuje agentúra SITA.

Spolu bude týchto vozidiel 76, pričom 60 z nich bude bojových, desať zdravotníckych a šesť vozidiel bude veliteľských. Dohodu na nákup vozidiel rezort obrany uzavrel ešte v auguste roku 2022. Vtedajší šéf rezortu obrany Martin Sklenár vyzdvihol, že nadobudnutie vozidiel je pre OS SR dôležitým momentom a znamenajú pre ne silnú spôsobilosť. Všetky vozidlá by mali dodať do roku 2027.

Sklenár vysvetlil, že prvé kusy budú vyrobené vo Fínsku, ale dokončované budú na Slovensku a potom sa mnohé z činností presunú do slovenských podnikov, kde pod vedením štátnej spoločnosti Konštrukta-Defence bude pracovať viacero firiem, ktoré sa budú podieľať na výrobe a dokončovaní vozidiel.

Generálny štáb OS SR vyzdvihol primeranú cenu ku kvalite vozidla a dodal, že vozidlo podrobia náročným skúškam. Ako však uzavrel, OS SR potrebujú viac ako 400 takýchto vozidiel.

Zdroje: Autoforum.cz, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá