Obrovská vlna obmýva centrum Soulu každú minútu. Ide o najväčšiu inštaláciu na svete

  • Inštalácia má názov WAVE a stavali ju 3 mesiace
  • Zažiť ju môžeš každú hodinu po dobu 1 minúty v Soule
stiahnuť
Youtube/surfer today
  • Inštalácia má názov WAVE a stavali ju 3 mesiace
  • Zažiť ju môžeš každú hodinu po dobu 1 minúty v Soule

Najväčšia 3D atrakcia vo verejnom priestore obsahuje vo svojom strede divokú morskú vlnu. Niektorí ju nazývajú aj masívnym billboardom. Zaujala mnohé médiá, okrem iného aj CNN Design. Nainštalovaná je na priečelí budovy SMTown COEX, ktorá sídla v známej mestskej časti Soulu, v Gangname. Spája sa v nej technológia s umením, presnejšie absolútnou performance. 

Ilúzia, ktorá vyrazí dych

Ide o simuláciu, ktorá je tak realistická, že každého okoloidúceho na pár sekúnd zamrazí. LED fasáda korporátnej budovy v centre mesta, kde sa denne premelie niekoľko tisíc ľudí, sa mení na akvárium plné rozzúrenej vody. Celá performance trvá jednu minútu a opakuje sa približne raz za hodinu. 

Inštalácia dostala príznačný názov WAVE a stojí za ňou spoločnosť d’strict. Táto neprišla s podobným imerzívno-technologickým umením po prvý raz. Snažia sa do verejného priestoru aplikovať svoje nápady, kde intenzívne prepájajú nové technológie. 

Realizácia projektu trvala celkovo štyri mesiace, od samotného nápadu, cez návrh až k výslednej fyzickej realizácii. Tri mesiace sa pracovalo na digitálnom dizajne. Potrebovali, aby bol výsledný efekt čo najlepší a aby vyvolal požadovanú emóciu. 

Chceme vytvárať ohromujúce zážitky,“ povedal Jun Lee, riaditeľ pre rozvoj podnikania v spoločnosti d’strict. a dodal, že už samotné  vlny sú krásne a dynamické. Do svojej inštalácie si ich vybrali práve v čase, keď je celý svet hore nohami a cítime sa vo svojich mestách cudzí a nevieme si nájsť pohodlie spred koronných čias. Morské vlny považujú umelci zo spoločnosti d’strict za upokojujúce. Preto sa ocitli v digitálnom akváriu na priečelí budovy. 

Reakcie okoloidúcich sú vraj rôzne. Niektorí považujú rozbúrenú vlnu za stresujúcu. Iní naopak, potrebujú byť niečím ohúrení, a to sa im vďaka tomuto vodnému divadlu darí.

LED obrazovka má rozmery 80×20 metrov. 

Zdroje: cnn.com, surfertoday.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech