Obrovské baobaby ti vyrazia dych a za chalúpkou poľahky stretneš šelmu. Madagaskar je samostatný svet

  • 80 % živočíchov a rastlín nájdeš jedine na tomto ostrove
  • Vrátane našich pra-pra...predkov či najkrajších stromov sveta
  • Jedineční ľudia, pôvodom z druhej strany Zeme, ktorí robia párty s mŕtvymi
František Kekely Madagaskar
Travelers.sk / František Kekely
  • 80 % živočíchov a rastlín nájdeš jedine na tomto ostrove
  • Vrátane našich pra-pra...predkov či najkrajších stromov sveta
  • Jedineční ľudia, pôvodom z druhej strany Zeme, ktorí robia párty s mŕtvymi

Veľa krajín sa pýši prívlastkami jedinečná či exotická. No ak navštíviš Madagaskar, tieto slová dostanú úplne nový rozmer. Madagaskar nie je len krajina, je to doslova akoby samostatný kontinent a úplne nový, veľký svet, kde žijú a rastú neuveriteľné veci, ktoré nikde inde na planéte nenájdeš.

Až 80 % jedinečných stvorení

Až zhruba 80 % živočíchov a rastlín, ktoré na tomto obrovskom ostrove môžeš vidieť, má prívlastok endemických. Pre tých, čo nedávali na biológii veľmi pozor, endemit je tvor či napríklad rastlina, ktorá prirodzene žije len na určitom území či mieste a už nikde inde vo svete. Madagaskar je ostrov endemitov, a teda jasnú väčšinu z toho, čo tu uvidíš, nikde inde vo svete nenájdeš.

Určite aj vďaka rozprávke Madagaskar poznáš napríklad lemury – akési malé, čudesné opičky s chvostami. Tieto primáty sú vhodným príkladom stvorení, ktoré stretneš v prírode jedine tu. Žije ich tu vyše 100 druhov – od niekoľko gramových až po 10-kilové. Kedysi tu dokonca žili lemury, čo mali až 200 kg.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely)

Ako sa hovorí, že človek je z opice, tak môžeme povedať, že opice sú z lemurov. V evolúcii teda ide o našich veľmi vzdialených príbuzných. Takto sme pobehovali, kým sa z nás stali väčšie opice a neskôr ľudia. Ospravedlňujeme sa za šoky tým, čo neveria Darwinovej evolúcii.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely)

Okrem lemurov si z rozprávky možno pamätáš aj fosy, ktoré sa živili lemurmi a chceli zjesť aj naše obľúbené hlavné postavy. Odborníci sa ich už snažili priradiť napríklad k mačkovitým šelmám, k lasicovitým, k cibetkovým… napokon sa zhodli, ako to na Madagaskare býva, že ide o jedinečnú šelmu, ktorú len ťažko niekde zaradiť. Ďalšie zviera, ktoré by si inde vo svete hľadal márne. Tu ti môže spať za chalúpkou:

zdroj: František Kekely

Najkrajšie stromy sveta

Jedným z neodmysliteľných symbolov tohto prírodného divu v Indickom oceáne sú baobaby. Nádherné, mohutné a niekedy až tisícročia staré stromy, ktoré tu rastú. Madagaskar je ich pôvodným domovom.

Celkovo poznáme 8 základných druhov baobabov, jeden rastie aj v Austrálii, jeden aj na africkom kontinente a až 7 (vrátane toho, čo je aj v Afrike) nájdeš iba na tomto ostrove – vrátane toho najkrajšieho, endemického baobabu grandidieri:

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely)

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely)

O tom, čo doslova jedinečné ťa na tomto ostrove ešte čaká, by sa dali popísať minimálne celé knihy. Napríklad o tisícoch mäsožravých rastlín či niekoľkonásobne viac druhov paliem, než má celý veľký neďaleký africký kontinent. O približne 260 druhov plazov, z čoho je až 90 % miestnych endemitov. Či 150 druhov chameleónov, teda troch štvrtín z celkového počtu druhov na svete.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely)

A množstvo iných podivných potvor, od tých v tráve po tie lietajúce na oblohe. Pre niektoré, pochopiteľne, ani slovenčina ešte nemá názvy. Na Madagaskare je rozhodne vždy čo objavovať. Je to ako návšteva nového sveta.

Svet, ktorý ide úplne vlastnou cestou

Za svoju jedinečnosť á la nový svet vďačí Madagaskar najmä tomu, že je ostrov, kde sa všetko vyvíjalo samostatne bez okolitého sveta. Už pred vyše 150 miliónmi rokov dal Afrike zbohom a vybral sa žiť vlastným životom na Indický oceán, kde mu ešte istý čas robila spoločnosť dnešná India – tá sa napokon odtrhla a narazila zospodu do Ázie, čím pomohla vytlačiť hore najvyššie hory sveta.

Madagaskar rozhodne nie je ostrovček, ktorý prejdeš za niekoľko dní a poriadne ani za niekoľko týždňov. Na to zabudni. Na štvrtý najväčší ostrov sveta by sme bez problémov položili našich 12 Slovenských republík.

Taktiež tu nájdeš akoby rôzne biotopy a tváre krajiny, napríklad od dažďových pralesov na východe, cez hory vyššie než tie naše až po púšte na juhozápade.

Isalo National ParkNárodný park Isalo#IsaloNationalPark #Isalo #narodnyparkIsalo #jurskypark #JurassicPark…

Posted by Travelers.sk & František Fefe Kekely on Wednesday, November 15, 2017

Aj vďaka svojej veľkosti, pestrosti a jedinečnosti je právom mnohými označovaný za akoby samostatný, nový svetadiel našej modrej planéty.

Jedineční ľudia a prečo sú mŕtvi rodičia zase doma

Nielen príroda je tu jedinečná, ale aj ľudia, ktorí tu žijú. Aj ich nie je také ľahké k niekomu a niečomu prirovnať. Hoci je Madagaskar africkou krajinou, miestnych ľudí – ktorí sa volajú Malgaši – za afrických veľmi považovať nemôžeme.

Pred zhruba 2000 rokmi sa ľudia na svojich jednoduchých loďkách vybrali z oblasti dnešného Bornea (juhovýchodná Ázia) na plavbu popod celú Áziu, popri celej Afrike a usadili sa tu, na Madagaskare.

Dôkazom toho je aj miestny a, mimochodom, ľubozvučný jazyk malgaština, ktorá je najviac príbuzná s jazykom, akým sa hovorí na Borneu, teda na opačnej strane sveta.

Neskôr sa na ostrove objavilo aj černošské obyvateľstvo z Afriky a značne sa premiešalo s tým z Ázie. Ak teda prirovnať miestnych ľudí k niečomu, tak môžeme jednoducho povedať, že sú to tmavší/čierni Aziati.

zdroj: František Kekely

No nielen ďaleký pôvod a neafrický jazyk sú na týchto ľuďoch to najzvláštnejšie. Majú divné zvyky, z ktorých ťa, myslíme, obzvlášť zaskočí jeden – párty s mŕtvymi.

Možno pokračovanie rozprávky Coco môže mať madagaskarskú verziu. Takzvaná párty s mŕtvymi, ako nám to doslova opísali miestni, prebieha jednoducho tak, že zosnulého príbuzného vyberú z hrobu, odnesú domov, kde pri jeho pozostatkoch urobia niekedy i niekoľkodňovú oslavu, po ktorej ho vrátia do hrobu. Všetko preto, aby sa na nich nehneval, že sa na neho zabudlo a aby im pomáhal.

Menej radostná tvár ostrova

Aj keď Madagaskar býva v dokumentoch najviac zobrazovaný so svojou prírodou a svojimi pralesmi, v ktorých žijú spomínané lemury a iné jedinečné potvory, pravdou je, že väčšina ostrova je poriadne vyklčovaná a zničená. V niektorých častiach ostrova môžeš ísť aj hodiny bez toho, aby si taký zachovalý prales videl – nebuď teda prekvapený.

#Madagascar #Madagaskar #country #krajina #island #Africa #Afrika #travel #travelphoto #traveling #cestovanie #cestuj #explore #discover #discoverMadagascar #exploreMadagascar #travelerssk

Posted by Travelers.sk & František Fefe Kekely on Sunday, November 19, 2017

A ďalšou stránkou, ktorá tu niektorých prekvapí, je miestna chudoba. Madagaskar je pravidelne na zozname 10 najchudobnejších krajín sveta. Chudobné, skromné dedinky, pracujúce deti, ktoré musia pomáhať… budeš zrejme stretávať na každom rohu.

The child who works in the brickworkDieťa, ktoré pracuje v tehelni#brickwork #tehelna #Madagascar #Madagaskar…

Posted by Travelers.sk & František Fefe Kekely on Sunday, November 19, 2017

A od jednej z najchudobnejších krajín nemôžeš čakať ani kvalitné cesty. Nie až také veľké vzdialenosti tu často trvajú dlho a tvoje objavovanie ostrova vedia výrazne spomaliť. Vzdialenosť, ktorá by ti u nás trvala zopár hodín, ti tu zaberie i celý deň.

No a ako to ironicky v takýchto chudobných afrických krajinách býva, výlet tu ťa nebude stáť málo. Obzvlášť, ak tu chceš mať svojho vodiča a auto (odporúčam) či spať v lepších turistických zariadeniach a nie úplne v miestnych podmienkach. A pri pohľade na glóbus aj treba uznať, že asi nepoletíš s nízkonákladovkou niekam za roh.

No ak sa sem niekedy náhodou rozhodneš, nečaká ťa nič, čo už poznáš. Nejdeš len do novej krajiny, ale akoby objavovať úplne nový svet.

Prvý navštívil štyri svetadiely a stal sa kráľom – neuveriteľný príbeh Slováka

Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 25. septembra 2020.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá