Obrovské osobnosti umeleckého sveta doma takmer nepoznáme, no v zahraničí robia Slovensku to najlepšie meno

  • Na Slovensku máme veľké množstvo umeleckých talentov
  • Robia nám dobré meno všade vo svete, vyhrávajú medzinárodné súťaže a ocenenia
  • Pre nás sú však tak nenápadní, že ich mená ti môžno nič nehovoria. Je čas spoznať ich aj ich výnimočnú tvorbu
Instagram/mikina_dimunova, fvlcrvm
  • Na Slovensku máme veľké množstvo umeleckých talentov
  • Robia nám dobré meno všade vo svete, vyhrávajú medzinárodné súťaže a ocenenia
  • Pre nás sú však tak nenápadní, že ich mená ti môžno nič nehovoria. Je čas spoznať ich aj ich výnimočnú tvorbu

Slovenské umenie vždy bolo a aj je na vysokej úrovni. Známi sme napríklad aj vďaka maliarom Albínovi Brunovskému, alebo Ladislavovi Medňanskému.  Medňanského Večerná nálada, najdrahší slovenský obraz, bola predaná až za 250 000 €. 

V hudobnom svete nás dlhodobo reprezentujú napríklad The Ills, Peter Dvorský, Lúčnica alebo SĽUK. Posledné roky je Slovensko malou továrňou na umelecké talenty. Niektorých možno vôbec nepoznáš, iní ti môžu byť známi aspoň podľa mena. Každopádne, teraz je čas dozvedieť sa o nich viac. 

Adriana Kučerová

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Lukas Kimlicka (@lukaskimlicka),

Adriana patrí k najmladšej generácii slovenských operných speváčok. Vyštudovala na VŠMU v Bratislave a Národnom konzervatóriu v Lyone. Na prvý pohľad nenápadná žena skrýva v hrdle poklad a patrí medzi sopranistky svetového kalibru.

Na svojom konte má viacero významných ocenení. V roku 2001 vyhrala 3.miesto na European Music Prize for Youth, 2.miesto na Medzinárodnej letnej akadémii Praha – Viedeň – Budapešť v roku 2002 a 1.miesto na prestížnej súťaži Hansa Gabora Belvedere vo Viedni v roku 2005. 

Okrem toho pôsobí aj na doskách opery SND. Účinkovala v Händlovej Alcine ako brilantná Morgana, v Brittenovom Petrovi Grimesovi ako Druhá neter a tiež v inscenácii Rusalky Antonína Dvořáka v postave Prvej žienky. 

Oveľa známejšia je ale v zahraničí. Prvé ponuky jej prišli zo Salzburgu, kde v roku 2006 účinkovala na Salzburg Mozart Wochen alebo na Salzburskom festivale v Mozartovej opere La finta giardiniera. Jej talent ju doviedol až do milánskej La Scaly, kde debutovala v Purcelovej opere Dido and Aeneas. 

Dalibor Karvay

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Brichta (@peterbrichta),

Dalibora priviedol k hudbe jeho otec, učiteľ hudby na ZUŠ vo Vrútkach. Spolu s o deväť rokov starším bratom spolu hrávali na husle. Rodina v ňom objavila talent a on svoju lásku k hudbe rozvíja dodnes.

Celé Slovensko ho poznalo už ako malého chlapca. Netrvalo dlho, kým jeho jedinečný talent spoznal celý svet. Už v šiestich rokoch hral na súkromnom koncerte pápeža Jána Pavla II., o pár rokov neskôr hral pre princa Charlesa.

Keď mal sedem, odohral svoj prvý veľký koncert so Slovenskou filharmóniou. V tom čase cvičil 3-4 hodiny denne. Jeho usilovnosť, vytrvalosť a vrodené nadanie ho priviedli k obrovskému množstvu vyhratých súťaží.

V sedemnástich rokoch cvičil 13 hodín denne. Dodnes koncertuje po celom svete a patrí medzi absolútnu špičku. V súčasnosti pôsobí ako najmladší učiteľ na prestížnej viedenskej univerzite. 

Patrícia Janečková

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Patricia Janečková (@patricia_janeckova),

Určite si spomínaš na krehké dvanásťročné dievčatko, ktoré v roku 2010 vyhralo česko-slovenskú súťaž Talentmánia. Kým na Slovensku bolo o nej počuť len minimálne, v zahraničí sebe aj krajine budovala výborné meno. 

Ešte predtým v desiatich rokoch vyhrala konkurz na ostravskej Janáčkovej filharmónii a po prvýkrát si zaspievala so symfonickým orchestrom. 

 Za desať rokov od Talentmánie malá Patrícia vyrástla a stala sa z nej celosvetovo uznávaná sopranistka. V trinástich rokoch prvý krát vystupovala na zahraničnom koncerte ako sopranistka, o tri roky neskôr vyhrala na celosvetovej speváckej súťaži MusicaSacra v Ríme. 

Z Moravy odišla do Ostravy, kde študuje operný spev na Fakulte umenia Ostravskej univerzity pod vedením Evy Dřízgové-Jirušové. Popri štúdiu hosťuje v Ostravskom a Olomouckom divadle. Trénuje trikrát týždenne, volajú ju na koncerty po celom svete a naďalej rozvíja svoj obrovský talent. 

Viktor Frešo

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Viktor Freso (@viktorfreso),

Meno Viktor Frešo je ti možno neznáme, jeho tvorbu, najmä kultovú figúru Pičusa, však určite poznáš. Viktor je konceptuálny umelec, fotograf, maliar, sochár, hudobník a okrem toho aj vnuk vynikajúceho herca a režiséra Paľa Bielika. Umenie teda majú v krvi. 

Na Slovensku ho označujú za provokatívneho umelca. Jeho tvorba je možno iná, než na akú sme zvyknutí, je však osviežujúca, osobitá a moderná. Jednoznačne patrí k neprehliadnuteľným postavám na výtvarnej scéne nie len u nás ale napíklad aj v USA. 

Za veľkou mlákou ho označujú za rebelujúceho revolučného umelca s veľmi silnými gestami. Jeho talent pretaviť spoločensko-politickú situáciu do umenia je nezameniteľný. Nastavuje zrkadlo súčasnému svetu bez obáv a bez pardónu a to ho robí výnimočným umelcom. 

Róbert Hromec

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Robert Hromec (@robert_hromec),

Róbert Hromec vystavuje svoju umelecké kúsky od roku 1990 na vyše 70 výstavách v USA, Kanade aj v Európe. Oprávnene patí medzi najvýznamnejších predstaviteľov súčasného výtvarného umenia a to nie len u nás ale aj v zahraničí. 

Študoval a pôsobil v USA, v Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku a jeho podpis na obrazoch sa časom stal nezameniteľný. Ovplyvnil ho nie len okolitý svet, prostredie a literatúra ale aj pocity a vnútorný svet. 

Známy je najmä tým, že miesto plátna používa ako podklad hliníkový plech. Ten dokáže do obrazu priniesť rôzne optické ilúzie, ktoré pripomínajú svetlo nádeje. Obraž žije s prostredím a tak každého predstavivosť si v ňom nájde to svoje. 

Okrem umeleckých zbierok na Slovensku i v zahraničí, ktoré z neho robia umelca obrovského rázu, mu v roku 2014 vyšla aj kniha New Mixed-Media Paintings on Aluminum Plate. Na Slovensku ju vydalo vydavateľstvo Slovart v náklade 700 kusov z toho 300 kusov distribuovali do Ameriky. Ak ešte stále nevieš, o kom je reč, je čas zmeniť to. 

Mikina Dimunová

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ᴍ ɪ ᴋ ɪ ɴ ᴀ ᴅ ɪ ᴍ ᴜ ɴ ᴏ ᴠ ᴀ (@mikina_dimunova),

Grafická dizajnérka Mikina Dimunová je raritou vo svojom odbore a to nie len na Slovensku ale aj vo svete. Ak patríš k milovníkom módy, jej meno pre teba zrejme nebude neznámou. Navrhla logo NEHERA, to však nie je jej jediným veľkým projektom. 

Hneď počas štúdia na vysokej škole sa dostala k etablovaným grafickým dizajnérom a intermediálnym umelcom Márii Riškovej, Vladimíre Pčolovej, Róbertovi Paršovi a Petrovi Hubovi, ktorí jej názor na budúcnosť ovplyvnili natoľko, že sa v týchto kruhoch pohybuje dodnes. 

Na prvý pohľad spoznáš, kedy ide o jej prácu. Okrem obrovskej zanietenosti do toho, čo robí, za sebou necháva aj origiálny podpis, ktorých na svete veľa nenájdeš. Vďaka svojej šikovnosti vystriedala viacero spoluprác a k niektorým z nich sa aj vracia. 

S prestávkami dlhodobo pracuje so Slovartom, skúsenosti zberala aj v obrovských značkách, redizajnovala pražskú značku sviečok Meadows, vytvorila komplexnú identitu portugalskej surferskej značke Blest a svoj kreatívny odkaz zanechala aj na concept store Diagram v Bratislave. 

 Okrem toho má za sebou aj úspešnú spoluprácu s Baletom SND a úspešné pracovné mesiace v Paríži. Tu pracovala aj na projekte pre módny dom Chanel. Za pomerne krátky čas sa jej podarilo to, na čo niekto čaká celý život. Ona však nečakala, tvrdo drela a pracovala na svojom sne. 

Kevi Anavi

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa George Michas : Reedu (@george.michas.reedu),

Ivanu Pesekyovú, mladú a úspešnú DJku, remixérku a producentku zrejme skôr spoznáš ako Kevi Anavi. Ak patríš k milovníkom techna, ktorému sa venuje, nebude pre teba prekvapením, prečo sa ocitla medzi najznámejšími umelcami, ktorí nás reprezentujú vo svete. 

U nás nanešťastie opäť nepatrí k umelcom, ktorí by boli často spomínaní, zato v zahraničí vďaka svojej šikovnosti a usilovnosti prerazila vo veľkom. Jej talent ocenili viaceré svetoznáme uznávané vydavateľstvá, napríklad KMS Records z Detroitu.

Najnovšie EP s názvom „Out of Space“ vyšlo ako inyl-only album na ruskom labelipick.sel records a o remix sa postaral aj Anton Kubikov, jedna z dôležitých osobností moskovskej techno scény.

Kevi Anavi hrá po celom svete, najčastejšie v Česku, Maďarsku, Nemecku, Rakúsku, Taliansku alebo aj v UK. Vyznačuje sa výraznými kombináciami minimalistických beatov, hutných bassových liniek a šokujúcich zvukov, ktoré sú v symbióze s temnými vokálmi.Jej štýl je originálny a ľahko rozpoznateľný a to ju radí medzi svetové unikáty vo svojom žánry.

Juraj Čutek

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa NA ROZCESTÍ RESTAURACE & HOTEL (@restauracenarozcesti),

Jeden zo slovenských najoriginálnejších sochárov. To je Juraj Čutek. Už počas štúdia na vysokej škole ho sprevádzali mnohé zvučné mená, ktoré v tomto svete veľa znamenajú,  napríklad prof.Korkoš, prof. Malejovský alebo prof. Svoboda. 

Po skončení školy bol výtvarníkom v slobodnom povolaní. A slobodu z jeho tvorby je cítiť dodnes. Juraj zo Žiliny sa stal umelcom na svetovej úrovni. Venuje sa tvorbe interiérov, dizajnu sochárskeho nábytku, kresleniu, komornej a monumentálnej plastike. 

Jeho diela boli vystavované nie len na Slovensku alebo v Česku. Poznajú ho aj vo Francúzsku, Izraeli, Nemecku, Švajčiarsku alebo Taliansku. Ak sa Holanďana, ktorí sa aspoň trochu zaujíma o umenie, spýtaš na Juraja Čuteka, nezaváha ani na sekundu. Jeho originalita a nadčasovosť z neho robia vzácneho sochára. 

Ivana Šáteková

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ivana Šáteková (@ivana_satekova),

Irónia, vlastný názor, zmysel pre humor a schopnosť urobiť si srandu zo seba samej. To všetko a ešte oveľa viac definuje nadanú umelkyňu Ivanu Šátekovú. Ak doteraz nepoznáš jej tvorbu, je najvyšší čas zistiť o nej viac. 

Ivana vyšla z Vysokej školy výtvarných umení na katedre maľby a iných médií v našom hlavnom meste.Po škole síce prestala na desať rokov maľovať, no začala vyšívať a kresliť. Dnes opäť maľuje a ak niekto využíva obrovský nadhľad a pritom zmysel pre detail vo svojej tvorbe, je to práve ona. 

Jej kresby, maľby a výšivky nastavujú zrkadlo slovenskej spoločnosti, ukazujú na naše nehynúce stereotypy a slepú lásku k tradíciám, ktoré udržiavame iba na oko no najmä nám pripomína našu xenofóbiu. Vtipne, s iróniou a humorom, no veľmi účinne. 

Je originálna najmä tým, že spája súčasný folklór s prvkami ľudovej tvorby a komixu. Charakteristická je najmä zobrazovaním absurdných situácii, jej kresny sú niekedy nekompromisné, no pritom hravé. Popritom sa venuje aj veľkoformátovej kresbe napríklad v zoskupení Dzive. Veľkoleposť, ktorá sa skrýva v jednej nenápadnej žene nám môžu závidieť všade vo svete. 

FVLCRVM- Pišta Královič

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ƒ ν ℓ c я ν м (@fvlcrvm),

Pišta Kráľovič, hudobník, grafický dizajnér, spoluzakladateľ klubových parties Hochspannung!, či Beat Deck! je dnes známy skôr ako frontman kapely Nvmeri v roku 2014 debutoval so sólovým elektronickým projektom FVLCRVM. Okamžite sa mu podarilo zviditeľniť sa medzinárodne a zvíťaziť v remixovej súťaži speváčky Samsaya.

V úspešnej ceste pokračuje dodnes a patrí medzi najperspektívnejších slovenských DJov a producentov. Jeho EP „Slipstream“ mu vydal austrálsky label Never Slept. Hudba je jeho život, odráža sa to v jeho tvorbe, aj výsledkoch. V roku 2016 vyhral v remixovej súťaži, ktorú pripravil americký producent Machinedrum spolu s firmou Converse.

Po dlhých rokoch driny v kapele získal so spoluhráčmi v 2018 ocenenie Album roka na Radio_Head Awards, a za svoj sólo projekt podpísal zmluvu s vydavateľstvom Universal Music Austria cez ich dcérsky label Mom I Made It.

Okrem špičkovej hudby si svoje meno vystaval aj na originálnom vizuálnom prevedení. To robí zo slovenského Pištu svetového a uznávaného hudobníka. 

 

Zdroje: hrinova.sk, eduworld.sk, slovenka.zenskyweb.sk, bratislavskenoviny.sk, teraz.sk, hemmet.sk, redbull.com, galeriadielo.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá