Obrovské prepúšťanie v U. S. Steel. O prácu prídu stovky ľudí

  • Z U. S. Steel odchádza 600 ľudí
  • Spoločnosť sa s nimi dohodla na odstupnom
Budova oceliarne
TASR/František Iván
  • Z U. S. Steel odchádza 600 ľudí
  • Spoločnosť sa s nimi dohodla na odstupnom

Z košických oceliarní U. S. Steel aktuálne odchádza po dohode so zamestnávateľom a s odstupným viac ako 600 pracovníkov. Podľa podniku ide o súčasť snahy o vyššiu efektívnosť, a tým aj o zvýšenie konkurencieschopnosti na trhu. Informoval hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača.

O prácu príde 600 ľudí

Opatrenia podľa oceliarní nie sú krátkodobými reakciami na zmeny na trhu s oceľou alebo na trhu s energiami, ale o dlhodobo plánované zlepšenia štruktúry nákladov dôležité pre nasledujúce roky.

„Do 30. septembra dokončujeme organizačný redizajn, ktorý štrukturálne zlepší konkurencieschopnosť nášho podnikania v náročnom oceliarskom priemysle. Nová štruktúra bude implementovaná v októbri a manažéri schválili odchod viac ako 600 ľuďom, ktorí sú súčasťou programu ponúkajúceho štedré odstupné, výrazne nad rámec požiadaviek v slovenskom zákonníku práce,“ uviedol pre TASR Bača.

Podnik uvádza, že v rokoch 2019 až 2021 opustilo spoločnosť približne 2 200 ľudí po podobných programoch, pričom im spoločnosť vyplatila celkovo takmer 50 miliónov eur.

„Súčasné odstupné je založené na odpracovaných rokoch a tento rok to znamenalo v priemere na zamestnanca 32 000 eur. Toto má umožniť našim odchádzajúcim kolegom odísť do dôchodku skôr, alebo pomôcť im pri zmene profesie. Plánované zlepšenia v našej nákladovej štruktúre sú veľmi dôležité pre budúcnosť spoločnosti,“ konštatoval Bača.

Po najnovšom odchode stoviek zamestnancov v oceliarňach U. S. Steel klesne počet pracovníkov zhruba na 8 300.

V oceliarňach môže dôjsť aj ku štrajku

Podľa webu TV Noviny sú už od apríla v košických železiarňach odbory v štrajkovej pohotovosti. Tým sa zatiaľ nepodarilo dohodnúť na dodatkoch zmluvy. Zamestnanci v nej požadujú aby pracovný čas ostal 35,5 hodiny týždenne a tarifné zvýšenie platov o 80 eur.

Vedenie spoločnosti však s týmto nesúhlasí, a preto v oceliarňach môže skutočne dôjsť ku štrajku. 

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá