Obrovský požiar pri Moskve: Výbuchy a plamene až do oblakov, z obchodu ostala ruina (VIDEO)

  • Obchodné centrum Mega Chimki na predmestí Moskvy bolo v noci v plameňoch
  • Hasiči pracujú s teóriou, že požiar spôsobili podpaľači
požiar moskovského obchodného centra Mega Chimki
Reprofoto: Twitter/Ostap Yarysh, NEXTA
  • Obchodné centrum Mega Chimki na predmestí Moskvy bolo v noci v plameňoch
  • Hasiči pracujú s teóriou, že požiar spôsobili podpaľači

Hobbymarket zhorený do tla a jedna obeť. Takáto je bilancia obrovského požiaru v Moskve, ktorý sa po hodinách hasenia konečne podarilo zlikvidovať.

Mohutný požiar, ktorý vypukol v noci na piatok vo veľkom nákupnom a zábavnom centre v meste Chimki ležiacom severozápadne od Moskvy, si vyžiadal jednu obeť. Podľa agentúry AFP o tom informovalo ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie.

Požiar v nákupnom centre Mega Chimki, vzdialenom približne sedem kilometrov od moskovského letiska Šeremetievo, zachvátil približne 7 000 metrov štvorcových. Bojovalo s ním 70 hasičov a 20 hasičských vozidiel.

Úplnú likvidáciu požiaru komplikovala špecifická konštrukcia budovy a prepadnutá strecha. „V dôsledku zrútenia strechy sa požiar okamžite rozšíril na veľkú plochu,“ vysvetlila záchranná služba Moskovskej oblasti v statuse na platforme Telegram.

Ruské médiá s odvolaním sa na zdroje zo záchranných služieb informovali, že príčinou požiaru mohlo byť podpaľačstvo. Štátne tlačové agentúry však neskôr citovali iné zdroje, podľa ktorých pravdepodobnejšou príčinou vypuknutia požiaru je porušenie bezpečnostných predpisov.     

Požiar sa len nedávno podarilo uhasiť. Podľa videí zverejnených na sociálnych sieťach ide o známy hobbymarket OBI, z ktorého ostali len ruiny.

Požiar a stav núdze

Predbežne sedem obetí na životoch si vyžiadal požiar, ktorý vypukol v nedeľu 20. novembra v centre Moskvy. S odvolaním sa na ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie o tom v pondelok informovala agentúra AFP, píše TASR. Podľa agentúry TASS je medzi obeťami šesť občanov Ruska a jeden občan Tadžikistanu.

Požiar vzplanul v nedeľu popoludní v dvojposchodovom sklade nachádzajúcom sa na Komsomolskom námestí neďaleko troch železničných staníc spájajúcich ruskú metropolu s inými veľkými mestami, ako sú Petrohrad na severozápade, Kazaň na východe či Vladivostok na Ďalekom východe.

Požiar sa podarilo úplne uhasiť až po viac než deviatich hodinách v nedeľu neskoro večer. Ruský Vyšetrovací výbor (Sledkom), ktorý vyšetruje závažné trestné činy a prevzal aj tento prípad, pripisuje požiar „porušeniu protipožiarnych noriem“.

AFP poznamenala, že podobné požiare sú v Rusku pomerne bežné, a to v dôsledku starnúcej a chátrajúcej infraštruktúry a nedodržiavania bezpečnostných predpisov.

Druhý veľký požiar za dva dni

V priebehu pár dní šlo o druhý veľký požiar v Rusku. Explózia plynovodu neďaleko ruského mesta Petrohrad v sobotu spôsobila veľký požiar, ktorý bol viditeľný do vzdialenosti niekoľkých kilometrov, píše SITA.

Podľa ruského ministerstva pre mimoriadne situácie príčinou výbuchu bola porucha na plynovode a nikto nebol zranený. Tlak v plynovode znížili a neďaleká tepelná elektráreň začala ako palivo používať vykurovaciu naftu, napísal na komunikačnej platforme Telegram gubernátor Petrohradskej oblasti Alexander Drozdenko. Informuje o tom portál news.sky.com.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá