Obrovský úspech 19-ročnej Slovenky. Jej fotografie si vybrala svetová ikona módy

  • Viktória Suchánová je mladá fotografka, ktorej sa podaril nevídaný úspech
  • Po polročnom snažení si jej fotografie zo Záhoria vybrala biblia módneho priemyslu - taliansky Vogue
Viktória Suchánová
  • Viktória Suchánová je mladá fotografka, ktorej sa podaril nevídaný úspech
  • Po polročnom snažení si jej fotografie zo Záhoria vybrala biblia módneho priemyslu - taliansky Vogue

Vogue vychádza už viac ako sto rokov vo viac ako dvadsiatich krajinách sveta. Vďaka tomu sa zaradil medzi najúspešnejšie módne časopisy všetkých čias. Objavil také osobnosti ako je fotograf Michel Comte, dizajnér Marc Jacobs a pre modelky je jedným z vrcholov kariéry.

Vogue začal vychádzať ako spoločenský týždenník v roku 1892, mesačníkom sa stal až v roku 1978. V 60. rokoch americký Vogue predstavoval ústredné médium kultúrnej revolúcie. Otvorene rozoberal sexualitu a lokálne umenie, čo vyzdvihlo napríklad Andyho Warhola.

Samostatnou kategóriou je aj prestížny Vogue Italia, ktorý denne registruje tisíce fotografií od umelcov z celého sveta, z ktorých si vyberá len pár tých najlepších kúskov. Najnovšie sa v týchto kruhoch podarilo zabodovať 19-ročnej Slovenke Viktórii Suchánovej, ktorá pochádza z malej dedinky blízko Trnavy.

zdroj: Viktória Suchánová

Viktória neúnavne po dobu šiestich mesiacov nahrávala do databázy Vogue fotografie z jej dielne. Ako každý fotograf, tiež som mala a aj mám kopu snov. Veľmi som si želala dostať moje fotky do nejakého časopisu. Taliansky Vogue má takúto možnosť pre fotografov aj ne-fotografov a raz v týždni tam vie umelec poslať dve svoje fotografie. Preto hneď ako som sa to dozvedela som usilovne posielala fotografie vyše pol roka, no až doteraz neúspešne. Ale ako to väčšinou býva, vždy keď to chce človek už vzdať tak sa naň usmeje šťastie,“ opisuje svoju skúsenosť Viktória pre Startitup.

zdroj: Viktória Suchánová

Ukázalo sa, že trpezlivosť ruže prináša a taliansky Vogue si naozaj vybral jej fotografie. Uverejnili mi dokonca dve fotografie v priebehu jedného týždňa, čo bolo pre mňa úplne niečo nečakané a veľmi som sa tešila a aj slzy padali,“ hovorí Viktória.

Vybrané fotografie vznikli počas spontánneho fotenia na Záhorí. Prvá fotka, ktorú Vogue prijal, vznikla podľa Viktóriiných slov len ako momentka. Na oboch fotkách pózuje jej najlepšia kamarátka Katarína, ktorá je svojim vzhľadom naozaj neprehliadnuteľná.

Viktória sa fotografovaniu venuje už od jej dvanástich rokov, pričom momentálne sa zameriava predovšetkým na svadobné a portrétové fotografie. To, že si jej prácu všimla aj svetová módna biblia pre talentovanú Slovensku znamená veľmi veľa. Je to pre mňa česť dostať sa medzi takých umelcov, ktorých uverejňuje Vogue. Budem sa snažiť aj naďalej posielať fotky a snáď sa mi to ešte podarí,“ dodáva.

Vogue zaujali aj fotky babičky so šperkami vyrobenými na Slovensku

Taliansky Vogue zaradil do svojho výberu fotografie od slovenského tvorcu aj v roku 2019. Ich autorkou je Michaela Ďurišová, ktorá pracuje pod značkou Magaelam a patrí medzi tie najzvučnejšie mená slovenskej hand made tvorby.

Vyrába nenápadné pierka pre ženíchov, ale aj mohutné party inšpirované prírodou a našim folklórom. Jej produkty majú veľký ohlas na stránke Sashe, no jej tvorba putuje aj k zákazníkom mimo Slovenska.

zdroj: Michaela Ďurišová/Magaela

zdroj: Michaela Ďurišová/Magaela kvetinové čelenky, svadby, floral accessories, wedding

Fotografie, ktoré sa dostali do Vogue zachytávajú jej mamu s doplnkami z jej šperkárskej dielne. „Dnes je svet plný krásnych dokonalých modeliek a bála som sa, čo ľudia povedia na starú vráskavú babičku s kvetmi vo vlasoch… No, fotky vyvolali obrovský úspech, ani neviem opísať aký veľký, veľmi ma to prekvapilo… naštartovalo to moju foto tvorbu a spustilo veľký kolotoč, fotka s mojimi rodičmi sa dokonca dostala i do užšieho výberu National Geographic,“ dodáva.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech