Obrovský úspech: Film slovenského režiséra Petra Bebjaka zabojuje o Oscara

  • Filmová drámu s názvom Správa, ktorej režisérom je Peter Bebjak, má čo oslavovať 
  • Táto novinka je nominovaná na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film
peter bebjak oscary
TASR/Michal Svítok, Danny Moloshok/Invision/AP
  • Filmová drámu s názvom Správa, ktorej režisérom je Peter Bebjak, má čo oslavovať 
  • Táto novinka je nominovaná na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film

Film Správa s rozpočtom približne 3,2 milióna eur, ktorý je adaptáciou knihy Alfréda Wetzlera „Čo Dante nevidel“, režisérsky zastrešuje jeden z najúspešnejších režisérov posledných rokov. Je to Peter Bebjak, ktorý má na svojom konte množstvo úspešných kriminálnych seriálov ako u nás, tak aj v Česku (Za sklom, Odsúdené, Mesto tieňov, Spravedlnost, Mordparta a iné).

Slovensko je pre Židov jedno z najdôležitejších pietnych miest na svete. Pamätník Chatama Sofera zvnútra ťa ohúri

Film Správa, ktorý je, zdá sa, predurčený na úspech dokonca putuje do súboja o nomináciu na Oscara. Vydali sme sa na cestu, na ktorej chceme ukázať náš film, našu prácu a krajinu! Tak držte palce!,“ informoval na sociálnej sieti producent DNA Production Rasťo Šesták.

Správa stvárňuje príbeh dvoch mladých slovenských židov, ktorým sa podarilo ujsť z koncentračného tábora Osvienčim a spísať podrobnú správu o tom, ako tábor smrti fungoval. Príbeh o pekle, ktoré sa tam dialo, a správe, ktorú dnes pozná celý svet.

„Tento film je pre nás výnimočný ako témou, tak aj spracovaním. Som presvedčený, že je dôležité nezabúdať na hrôzy, ktoré sa v Osvienčime stali a takisto nezabúdať na všetky tie, na prvý pohľad nepodstatné veci, ktoré viedli k tomu, aby sa niečo také neľudské vôbec mohlo udiať,“ hovorí Šesták.

 

Príbeh Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu sa už onedlho vďaka spoločnosti Samuel Goldwyn Films dostane aj do kín v USA. „Tento film človeka chytí za srdce, ale aj inšpiruje. Peter Bebjak dokázal citlivo prepojiť historickú presnosť s osobnou skúsenosťou ústredných postáv. Výsledkom je strhujúci a vizuálne invenčný zážitok. Je pre nás cťou byť súčasťou tohto dôležitého filmu,“ napísal Peter Goldwyn, prezident Samuel Goldwyn Films.

V hlavných úlohách filmu sa predstavia Noel Czuczor ako Freddy a Peter Ondrejička ako Valér. Vo filme sa predstavia aj herci z Poľska, Nemecka, Česka a Luxemburska a viacerí z nich sú vo svojich domovských krajinách veľmi známymi televíznymi a filmovými osobnosťami.

Správa: Zákulisie (12)

Ako veľmi dokáže človek nenávidieť… Ako ľahko sa dokáže mstiť. Ako sa nedokáže poučiť z toho, čo sme už zažili. A ako blízko nás sa môže stať niečo, čo sme dúfali, že už nikdy neuvidíme… #NeverAgain D.N.A. PRODUCTION, Evolution Films

Posted by Správa on Tuesday, November 3, 2020

Správa okrem iného ukazuje ako veľmi dokáže človek nenávidieť, ako ľahko sa dokáže mstiť, ale aj to ako sa nedokáže poučiť z toho, čo sme už zažili  a ako blízko nás sa môže stať niečo, čo sme dúfali, že už nikdy neuvidíme.

Tento rok členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie vyberali spomedzi 16 prihlásených filmov. Medzi snímkami sa stretli aj oceňovaná dráma Služobníci režiséra Ivana Ostrochovského, thriller Amnestie od Jonáša Karáska, komerčne úspešný film Sviňa z dielne Mariany Čengel Solčanskej a Rudolfa Biermanna či dokument režiséra Pavla Pekarčíka Hluché dni.

Zdroje: DNA Production, Sprava.sk, SFTA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech