Obrovský úspech: Liek firmy Petra Kellnera sa ukázal ako účinný v boji proti rakovine, ide o prelomový objav

  • Spoločnosť Sotio vyvíja moderné imunoterapeutické prípravky pre pacientov s nádorovými ochoreniami
  • Ukázalo sa, že jej prípravok má veľký potenciál pri eliminácii nádorových buniek
  • V pláne sú už aj testy na pacientoch
sal
PPF, SOTIO
  • Spoločnosť Sotio vyvíja moderné imunoterapeutické prípravky pre pacientov s nádorovými ochoreniami
  • Ukázalo sa, že jej prípravok má veľký potenciál pri eliminácii nádorových buniek
  • V pláne sú už aj testy na pacientoch

Sotio je biotechnologická spoločnosť vlastnená skupinou PPF, ktorej zakladateľom a majoritným akcionárom bol Petr Kellner. Kellner zahynul koncom marca 2021 pri nehode vrtuľníka na Aljaške. Medzinárodná investičná skupina PPF pôsobí v Európe, Ázii a Severnej Amerike a vlastní aktíva vo výške 44 miliárd eur. 

Spoločnosť Sotio, ktorú má PFF pod svojimi krídlami, najnovšie oznámila veľmi dobré správy pre onkologických pacientov. Firma prezentovala nové predklinické údaje z výskumu a vývoja svojho lieku na rakovinu. Urobila tak na výročnom zasadnutí Americkej asociácie pre výskum rakoviny.

Prezentovaná dáta preukazujú, že ich prípravok s názvom SOT102 má vďaka väzbe na bielkovinu nádejný potenciál eliminovať nádorové bunky pri karcinóme žalúdka a pankreasu.

Prípravok funguje na báze tzv. Antibody-drug conjugates (ADC). Tá umožňuje cielené dodanie vysoko účinnej chemoterapie pomocou protilátok rozpoznávajúcich bielkoviny špecifické pre nádorové bunky.

„SOT102 vykazuje schopnosť viazať sa výlučne na bielkovinu CLDN18.2 a účinne eliminovať nádorové bunky na zvieracích modeloch,“ informuje spoločnosť na svojom oficiálnom webe.

Malo by sa boju s rakovinou venovať viac pozornosti aj na Slovensku?

Prípravok eliminoval nádorové bunky u všetkých 10 testovaných myší s bunkami pacientov s karcinómami žalúdka, pankreasu, pečene, hrubého čreva a pľúc. Testovanie u opíc a potkanov ukázalo, že aplikácia lieku SOT102 v terapeutických dávkach je živými organizmami dobre znášaná, a to bez významných vedľajších účinkov.

„Prípravky ADC sú veľkou nádejou pre budúcnosť liečby nádorových ochorení, ale doterajšie úspechy boli limitované nízkou stabilitou a krátkou dobou pôsobenia často sprevádzanú vážnymi vedľajšími účinkami,“ uviedol profesor Radek Spisek, generálny riaditeľ Sotio.

zdroj: Sotio

„Závery z nášho predklinického výskumu prípravku SOT102 naznačujú nielen jeho bezpečnosť, ale aj vysokú účinnosť u nádorových modelov. Na základe týchto výsledkov sme sa rozhodli pre realizáciu klinickej štúdie, do ktorej by sme chceli zaradiť prvých pacientov na začiatku roka 2022,“ objasňujú vedci.

„SOT102 (predtým SO-N102) sa viaže na bielkovinu CLDN18.2. Ide o konjugát založený na úplne novej patentovanej, vysoko špecifickej monoklonálnej protilátke, na ktorej je naviazané chemoterapeutikum so silnou protinádorovou aktivitou.“

Prípravok je vyvíjaný v spolupráci so švajčiarskou firmou NBE-Therapeutics. V súčasnej dobe Sotio pripravuje žiadosť o registráciu klinickej štúdie, ktorá sa bude zameriavať na pacientov s karcinómom žalúdka a pankreasu.

Treba tiež spomenúť, že výročné zasadnutie AACR, na ktorom sa firma Sotio zúčastnila, predstavuje najvýznamnejšie stretnutie odborníkov z celého sveta, ktorí sa venujú výskumu a vývoju nových metód liečby nádorových ochorení. Tohtoročné zasadnutie sa konalo virtuálne.

Firma Soti momentálne pôsobí v Európe, USA a Číne. Ich vlastné výrobné laboratória s osvedčením GMP (o správnej výrobnej praxi) sa nachádzajú v Prahe a Pekingu. Laboratóriá v Prahe, ktoré patria k najväčším svojho druhu v Európe, vyrábajú a dodávajú prípravky na báze bunkovej imunoterapie pre klinické štúdie v Európe aj v USA. Laboratóriá v Pekingu zase vyrábajú prípravky na báze bunkovej terapie pre spoločné výskumné projekty s poprednými čínskymi nemocnicami.

Zdroje: SOTIO, PPF

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech