Obrovský úspech pre Slovensko. Britský portál označil naše parky za tretie najkrajšie v Európe

  • Portál Saveonenergy vytvoril rebríček najkrajších parkov
  • Slováci v ňom predbehli Francúzov aj Dánov
Park
Parky, saveonenergy.com, Instagram/thisisslovakia
  • Portál Saveonenergy vytvoril rebríček najkrajších parkov
  • Slováci v ňom predbehli Francúzov aj Dánov

Portál saveoneenergy.com označil parky na území Slovenska za tretie najkrajšie v Európe. Titul najkrajšieho na Slovensku získal park Muránska planina. TASR o tom informoval hovorca Slovenskej lesníckej komory, Dávid Hančinský. Pre TASR uviedol, že spolužitie človeka a prírody je realita a nie niečo, čomu sa treba brániť. „Na Muránskej planine sú to hlavne slovenskí lesníci, ktorí týmto dokazujú, že sa o prírodu Slovenska aj v národných parkoch dokážu dobre postarať,“ dodal.

Z Vysokých Tatier vyháňajú dinosaurov. „Jurský park“ ochranári nechcú

Predbehli sme Rakúsko aj Dánov

Na prvú priečku Briti dosadili Ukrajinu s ich Karpatský národný prírodný park. Na druhom mieste sa zas ocitlo Slovinsko. Titul najkrajší si tam vyslúžil Národný park Triglav.

Nakoľko sa Slovensko ocitlo na treťom mieste, predbehlo tak Rakúsko, Dánsko aj Francúzsko. Portál uvádza: „Slovensko je na treťom mieste so svojimi deviatimi národnými parkami, ktoré sa chvália priemerným skóre 9,69 z 10. Na Slovensku je najvyššie hodnoteným národným parkom Národný park Muránska planina, s perfektným hodnotením na TripAdvisore, kde má 10 z 10!“

Parky
zdroj: saveonenergy.com

Park skrýva mnoho pokladov

Muránska planina sa nachádza v Banskobystrickom kraji, v západnej časti Slovenského rudohoria. Jeho súčasťou je až 500 jaskýň a objavených tu bolo 2700 druhov bezstavovcov.

Lesy však obýva aj mnoho iných vzácnych zvierat. „Medzi najvzácnejšie patria orol skalný, sokol sťahovavý, sova dlhochvostá či pôtik kapcavý. Smrekové lesy najvyšších polôh Muránskej planiny obýva vzácny a ohrozený tetrov hlucháň, náš najväčší predstaviteľ kurovitých vtákov na Slovensku,“ uvádza sa na oficiálnej stránke národného parku.

Pre TASR Hančinský doplnil: „Na Muránskej planine je tiež polodivoký chov nášho plemena koní norik muránskeho typu, ktorý zabezpečujú Lesy SR. Je to jedna z rarít, ktoré ponúka toto krásne územie obhospodarované lesníkmi a miestnymi ľuďmi.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa This is SLOVAKIA 🇸🇰 (@thisisslovakia)

Zdroje: TASR, saveonenergy.com, npmuranskaplanina

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech